“120 üye ve ülkeyi Türkiye’deki gazetecilerle dayanışmaya çağırıyorum” 

“Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir”

ANKARA

Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması üzerine Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, 120 ülkeden üyesi bulunan Sosyalist Enternasyonal’i harekete geçirdi. Umut Oran, “Sosyalist Enternasyonal’in Başkan Yardımcısı olarak, tüm üyelerimizi Türkiye’deki demokratik güçlerle, gazetecilerle dayanışmaya çağırma görevim de bulunmaktadır. Çünkü Einstein’ın da dediği gibi, “Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir” açıklamasını yaptı.
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet’in Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, yazdıkları haber nedeniyle dün gece tutuklanması üzerine bu gelişmeyi SE Genel Sekreteri Luis Ayala ve SE Başkanı Papendreu’ya aktardı. Umut Oran’ın konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet’in Ankara Temsilcisi Erdem Gül, yazdıkları bir haberlerle casusluk yaptıkları gerekçesiyle özel yetkilerle donatılmış tek kişilik bir “mahkeme” tarafından tutuklandılar. Cumhuriyet tarihimiz boyunca ilk kez bir gazetenin Genel Yayın Yönetmeninin, haberle casusluk yapıldığı gerekçesiyle tutuklanabilmesi, medya özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı açısından kaygı vericidir.

Demokrasi kavramı soyuttur onu elle tutulur hale getiren ise vatandaşın üzerinde yaşadığı ülkenin yasama, yürütme, yargı ve medyasının birbirinden bağımsız ve ayrı birer kuvvet olarak faaliyette bulunmasıdır. Yaşam hakkının dahi ihlal edildiği Türkiye’de ifade özgürlüğünün giderek irtifa kaybetmesi, bunu koruyacağına tam tersine hükümetin ve Cumhurbaşkanının kendilerini eleştiren tek bir sesi dahi hoş görmemesi artık tahammül sınırlarını aşmıştır.

Türkiye’nin yaşanabilir, herkesin görüşlerini özgürce ifade edebildiği bir ülke haline acilen geri dönmesi gerekmektedir. İnsan hak ve özgürlükleri evrensel bir konudur ve bu konuda gelişmiş batı demokrasilerine de görev düşmektedir. Bu anlamda tüm dünyadan 120 üyesi bulunan Sosyalist Enternasyonal’in Başkan Yardımcısı olarak, tüm üyelerimizi Türkiye’deki demokratik güçlerle, gazetecilerle dayanışmaya çağırma görevim de bulunmaktadır. Çünkü Einstein’ın da dediği gibi, Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir”.

Sosyalist Enternasyonal olarak Türkiye’de yaşanan temel hak ve özgürlüklerle ilgili kısıtlamaları yakından takip ediyor, kuvvetler ayrılığının yeniden işler hale getirilmesini ve Türkiye’nin en hızlı şekilde demokrasi ve insan hakları bakımından normal sürecine girmesini bekliyoruz.

Print Friendly, PDF & Email