Umut Oran’ın yönetimindeki TGSD tarafından yürütülen “Anadolu’da Yatırımı ve İstihdamı Teşvik Projesi”, Ekim 2002’de Dünya Gazetesi’nin aylık ekonomi ve finans dergisi Globus tarafından verilen “İhracatın Yıldızları 2002-İhracat Teşvik ödülleri “ kapsamındaki “İhracat Temelli Bölgesel Kalkınma Projesi Ödülü”nü,

Platin Ekonomi ve Aktüalite Dergisi’nin “Platin Zirvedekiler 2003 “ ödül töreninde “Sosyal Sorumluluk” ödülünü, Genç Müteşebbisler Derneği Türkiye Şubesi (Junior Chamber Türkiye) tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Başarılı Genci Yarışması 2003” yarışmasında, “ İş Dünyası, Ekonomi ve Girişimcilik “ ödülünü,  Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği’nin 2003 Çevre ve Dostluk Ödüllerinden “Kişi Dalında Dostluk Ödülü“nü almıştır.

TGSD, Oran’ın başkanlığı döneminde Dünya Gazetesi’nin her yıl düzenlemiş olduğu “ Ekonominin Şeref Kürsüsü “ 2003 seçimlerinde “ Yılın Sivil Toplum Örgütü “ ödülünü almıştır.

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) İşletme Fakültesi ve Dünya Gazetesi işbirliği ile 1999 yılından itibaren “Ülkemizde Yılın İşletmecileri” yarışması düzenlenmeye başlanmıştır ve 2007 “ Yılın İşletmecisi “ ödülü Umut Oran’a verilmiştir.

Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Kurulu 1988 yılından bu yana düzenli olarak ” Yılın Verimli İşçi-İşveren, İş Kadını ve İş Adamları” nı belirlemektedir. Bu kapsamda 2007 ” Yılın Verimli İş Adamı ” Umut Oran seçilmiştir.