TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 07.12.2012

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

12. Hava Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda görevli 1 çocuk annesi 29 yaşındaki Hv.İkm.Ütğm. Nazlıgül DAŞTANOĞLU, “disiplinsizlik ve ahlaksızlık” nedeni ile ordudan ihraç edildiği günün ertesi sabahında, 07.11.2012 tarihinde intihar etti.
Sözleşmeli subay olan Manisa’nın Gördes İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Üsteğmen Murat Aylıkçı, 04.12.2012 tarihinde eşi ve oğlunun gözü önünde başına dayadığı tabancanın tetiğini çekerek hayatına son vermek istedi ve hayati tehlikesi halen sürmektedir.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın (Hv.K.K.) da 30.08.2012 itibari ile yüzbaşı rütbesi alacak olan birçok sözleşmeli subayın sözleşmelerini yenilemediği duyumları alınmaktadır. Bu çerçevede;

  1. Hv.K.K.’da olduğu gibi Sözleşmeli Subay ve Astsubaylardan çeşitli nedenlerle sözleşmesi yenilenmeyenlere iş imkanı sağlanmakta mıdır yoksa kaderlerine mi terk edilmektedirler? Orduya yıllarını vermiş bu insanların işsiz olması hakkaniyet duygusu ve devlete olan güveni sarsmaz mı?
  2. Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmeliğinde “Sözleşmenin yapılmasını müteakip; barışta ve savaşta, görevini icra ederken veya görevi dolayısıyla bir saldırıya, kazaya uğrayan ya da bir meslek hastalığına yakalananlar hariç olmak üzere, bir sözleşme yılı içinde, tedavi kurumlarında yatarak tedavi olma süreleri ile aylıklı doğum izni hariç olmak kaydıyla, alınan hava değişimi, istirahat ve benzeri sıhhi izin süresi toplamı doksan günü geçmek” maddesi bulunmaktadır. Sözleşmeli Subay ve Astsubayların birlikleri dışında trafik kazası geçirmesi ve tedavisinin 90 değil de örneğin 100 günde tamamlanması durumunda nasıl bir uygulama yapıyorsunuz?
  3. Sözleşme yenilenmesi esnasında periyodik muayeneye tabi tutulan sözleşmeli subaylardan rahatsızlıkları dolayısı ile “sınıfı görevini yapamaz” kararlı heyet raporu alanlardan kaç tanesi sınıf değiştirmiş, kaç tanesinin sözleşmesi feshedilmiştir? Bu durumda olanların kuvvet komutanlıklarına göre dağılımı nedir?
  4. Kamudaki tüm sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik çalışmalar TSK’da istihdam edilen sözleşmeli Subay ve Astsubayları da kapsayacak mı?
  5. 2002’den bu yana yıllar ve kuvvet komutanlıkları itibariyle TSK ile ilişiği kesilen, intihar eden kaç subay-astsubay vardır?
Print Friendly, PDF & Email