Sözleşmeli subayların içinde bulundukları durumla ilgili soru önergesiPaylaşın!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 07.12.2012

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

12. Hava Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda görevli 1 çocuk annesi 29 yaşındaki Hv.İkm.Ütğm. Nazlıgül DAŞTANOĞLU, “disiplinsizlik ve ahlaksızlık” nedeni ile ordudan ihraç edildiği günün ertesi sabahında, 07.11.2012 tarihinde intihar etti.

Sözleşmeli subay olan Manisa’nın Gördes İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Üsteğmen Murat Aylıkçı, 04.12.2012 tarihinde eşi ve oğlunun gözü önünde başına dayadığı tabancanın tetiğini çekerek hayatına son vermek istedi ve hayati tehlikesi halen sürmektedir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın (Hv.K.K.) da 30.08.2012 itibari ile yüzbaşı rütbesi alacak olan birçok sözleşmeli subayın sözleşmelerini yenilemediği duyumları alınmaktadır. Bu çerçevede;

 1. Hv.K.K.’da olduğu gibi Sözleşmeli Subay ve Astsubaylardan çeşitli nedenlerle sözleşmesi yenilenmeyenlere iş imkanı sağlanmakta mıdır yoksa kaderlerine mi terk edilmektedirler? Orduya yıllarını vermiş bu insanların işsiz olması hakkaniyet duygusu ve devlete olan güveni sarsmaz mı?
 2. Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmeliğinde “Sözleşmenin yapılmasını müteakip; barışta ve savaşta, görevini icra ederken veya görevi dolayısıyla bir saldırıya, kazaya uğrayan ya da bir meslek hastalığına yakalananlar hariç olmak üzere, bir sözleşme yılı içinde, tedavi kurumlarında yatarak tedavi olma süreleri ile aylıklı doğum izni hariç olmak kaydıyla, alınan hava değişimi, istirahat ve benzeri sıhhi izin süresi toplamı doksan günü geçmek” maddesi bulunmaktadır. Sözleşmeli Subay ve Astsubayların birlikleri dışında trafik kazası geçirmesi ve tedavisinin 90 değil de örneğin 100 günde tamamlanması durumunda nasıl bir uygulama yapıyorsunuz?
 3. Sözleşme yenilenmesi esnasında periyodik muayeneye tabi tutulan sözleşmeli subaylardan rahatsızlıkları dolayısı ile “sınıfı görevini yapamaz” kararlı heyet raporu alanlardan kaç tanesi sınıf değiştirmiş, kaç tanesinin sözleşmesi feshedilmiştir? Bu durumda olanların kuvvet komutanlıklarına göre dağılımı nedir?
 4. Kamudaki tüm sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik çalışmalar TSK’da istihdam edilen sözleşmeli Subay ve Astsubayları da kapsayacak mı?
 5. 2002’den bu yana yıllar ve kuvvet komutanlıkları itibariyle TSK ile ilişiği kesilen, intihar eden kaç subay-astsubay vardır?
Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

46 yorumlar
  • Sözleşmeli Astsubay
   Sözleşmeli Astsubay says:

   Gelecek kaygısıyla yaşayan bir toplum nasıl başarılı olabilir sizce ben sözleşmeli astsubayım Hava Kuvvetleri Komutanlığında 30.08.2012 yılı itibariyle bir çok arkadaşın kadro fazlası gerekçesiyle ilişiği kesildi bu durum hakkaniyet ve vicdana sığarmı? Arkadaşların bir çoğu TSK’ya 9 yıl hizmet verdi ama ilişikleri çok başarılı olmasına rağmen kesildi gelecek kaygısı hem bizi hemde ailemizi psikolojik olarak yıktı sözleşmeli subay ve astsubayların dili oldunuz çok teşekkürler sayın milletvekilim 30000 bini bulan sözleşmeli astsubaylar ve aileleri size minnattar.

   Cevapla
 1. memet ali
  memet ali says:

  Anayasanın eşitlik ilkesine göre aynı işi yaptığımız insanlar arasında yaşadığımız bu haksızlığı savunduğunuz ve önerge olarak sunduğunuz için teşekkürler sayın Oran

  Cevapla
 2. Ayşe
  Ayşe says:

  Bu konu hakkındaki grişiminiz için teşekkür ederiz. İlk defa sözleşmeli sb/astsubayların sessiz çığlığına ses oldunuz.

  Cevapla
 3. Ozan hoşhanlı
  Ozan hoşhanlı says:

  Sayın Umut ORAN bende k.k.k.lığında 8 senedir görev yapan kd.ütğm rütbesinde halen iç güvenlik harekat bölgesinde komando bölük komutanı sözleşmeli subaylardan biriyim.Vermiş olduğunuz destekten dolayı size teşekkür ederim.İlk defa bir milletvekili sorunlarımıza meclis çatısı altında değiniyor.inşallah belirtmiş olduğunuz sorunlarımız bir sonuca ulaşır.tel.numaram 0507******* P.Ütğm.Ozan HOŞHANLI

  Cevapla
  • Emre
   Emre says:

   sayın HOŞHANLI SİZE BAZI SORULARIM OLUCAKTI BENDE SÖZ.SUBAYLIK SINAVI GİRECEĞİM MESLEK İLE İLGİLİ BAZI SORULARIN VARDI NASIL ULABİLİRİM BİR NUMARANIZ VAR MI ACABA?

   Cevapla
 4. Mehmet Ali AVCI
  Mehmet Ali AVCI says:

  Sayın ORAN,

  Sorunumuzla ilgilenip, bu soru önergesini verdiğiniz için minnettarız size. Bu konunun bundan sonra da takipçisi olacağınızı umuyor, saygılarımızı sunuyoruz.

  Cevapla
 5. black2680
  black2680 says:

  cok teşşekkur ederiz….umarız tum sozlesmeli subay astsb ların gelecek kaygısı olmaz…..kendilerine işlerine daha cok verirler…sakatlanıp atılmamak için stresli gunler yaşamazlar..

  Cevapla
 6. HÜSEYİN BAYDAR
  HÜSEYİN BAYDAR says:

  Sn.Oran çok ama çok teşekkür ederiz.Umarım konuyu Milli savunma Bakanlığına iletip gerekli yasal düzenleme sağlanır.
  Bu konuda ki desteğinizi devam ettirirseniz,binlerce sözleşmeli subay ve astsubay ailesi size minnettar olacaktır.
  Saygılarımızla…

  Cevapla
 7. MEHMET TÜRK
  MEHMET TÜRK says:

  Sayın Vekilim,

  Ben de 93 gün istirahatle ayrılmış Sözleşmeli Subay olarak çalışmalarınızda başarılar diler saygılarımı sunarım.Teşekkürler…

  Mehmet TÜRK

  Cevapla
 8. sözleşmeli subay
  sözleşmeli subay says:

  Sayın vekilim, öncelikle bize sahip çıkan birilerinin olduğunu görmek tüm sözleşmeli subayları memnun etmiştir. Öncelikle şahsınıza partinize teşekkür ederim. sözleşmeli subaylık TSK nın kanayan gizli yarası. Maalesef yıllardır kadroya geçme umudu ile yaşıyoruz. Yapılan sınavda da yüzlerce subay arasından sadece 2-3 kişi kadroya alınıyor. Buda geride kalan personelin çalışma azmi ve umudunu kırıyor. Sizi ve bu konuyu tüm sözleşmeli subaylar yakından takip etmekte. İlginize tekrar teşekkürler…

  Cevapla
 9. Yusuf
  Yusuf says:

  Sayın Oran. Öncelikle sözleşmeli subay ve astsubayların durumunu yakından takip edip sesimize soluk olduğunuz için size şükranlarımızı sunuyoruz.Herkesin en büyük kaygısı büyük bir hiyerarşi içinde çalışan silahlı kuvvetler ve jandarma genel komutanlığı içinde yarın ne oluruz diye yaşayarak bu işi yapmaktır. Bu sorun umarım sizin gibi duyarlı siyasilerin çabası ile çözülür.Saygılarımla.

  Cevapla
 10. Serkan a.
  Serkan a. says:

  Çok teşekkür ederiz. Bir subay olarak bu kadar hizmet edip kapı dışarı atılmak çok acı kimse bu duruma düşmek istemez. Vatana hizmet kutsal madem bu hizmeti yapanlar ortada bırakılmamalı.

  Cevapla
 11. frudo03048
  frudo03048 says:

  Sn. Vekilim bu soru önerinizle Sözleşmeli Subay ve Astsubayların ve gerçekten halkın sesi olduğunuzu gördüğümüz için müteşekkiriz.iyiki varsınız. Saygılarımızla.

  Cevapla
 12. frudo03048
  frudo03048 says:

  Emsalleri arasında sözleşmeli olmasına rağmen işinde çok iyi olan arkadaşlarımın adeta bir kafatasçılık gibi dışlanarak, şu şartlarda askerlik dahi yapmak istemeyen, vicdani reddcilerin,firarilerin,şehitlerin,teröristlerin,çocuğunu askere dahi göndermek istemeyen ailelerin olduğu ülkemizde korkmadan hayatını riske atan ve bu yolu seçen bizler adeta kötü bir suç işlemişiz gibi dışlanarak bu yolu seçmiş olmamızın suç olmadığını sizlerinde bu konuda bizlerin arkasında olduğunu görmüş olmamız bizim ve göz bebeğimiz TSK GÜCÜNE EMİN OLUN GÜÇ KATMIŞTIR.(bu kutsal görevde AYRIMCILIK olmamalı) saygılarımızla…

  Cevapla
 13. Sözleşmeli Astsubay
  Sözleşmeli Astsubay says:

  Gelecek kaygısıyla yaşayan bir toplum nasıl başarılı olabilir sizce ben sözleşmeli astsubayım Hava Kuvvetleri Komutanlığında 30.08.2012 yılı itibariyle bir çok arkadaşın kadro fazlası gerekçesiyle ilişiği kesildi bu durum hakkaniyet ve vicdana sığarmı? Arkadaşların bir çoğu TSK’ya 9 yıl hizmet verdi ama ilişikleri çok başarılı olmasına rağmen kesildi gelecek kaygısı hem bizi hemde ailemizi psikolojik olarak yıktı sözleşmeli subay ve astsubayların dili oldunuz çok teşekkürler sayın milletvekilim 30000 bini bulan sözleşmeli astsubaylar ve aileleri size minnattar.çok teşekkürler

  Cevapla
 14. erdogan
  erdogan says:

  hava kuvvetlerine 9 yıl hizmet ettim.sınıfımda 23 kişide 3. sözleşmeliler içerisinde 1.yim.ve 300 kişiklil listede 70. idim.tüm verilen eğitimlerde 1. veya 2. oldum.hava kuvvetleri denetçiliğinden tutunda milli silah projesinde dahi yer aldım.bir tane cezam yada savunmam dahi yok.eşimde sözleşmeli subay.4 yıl üs komutanları adına yaklaşık maliyet ve komisyon başkanlığıda yaptım. ama 1’nci ana jet üssün hava kuvvetleri denetlemesinden dönüşümde sözleşmemin uzatılmadığını öğrendim.

  benim anam babam köylüdür.ben liseyi üniversiteyi hamallık da dahil çalışarak okudum.benim ailem davul zurna ve elime kına yakarak 2003’de İzmir’e yolcu etti beni.

  şimdi ailemi de geride bırakarak 3500 km ötede sibiryada çalışıyorum.eğer Türkiye’de kalsaydım bende kafamı silahı sıkacaktım..Hava Kuvvlerinde bir grup kendini hukutan ve bu milletten de üstün görüyor .sayın milletvekilimiz Aksünger’in dediği gibi ” Hava Kuvvetleri’nde ‘ahlak bekçisi’ özel bir ekip mi kuruldu”

  İyi ki varsınız.bizlere duyarsız olanları kınıyorum.af dileyen teröristi bile işe sokanlar bizi ne hale getirdiler.

  Cevapla
  • Nevzat Yardıran
   Nevzat Yardıran says:

   Ben de küçüklüğümden beri Hava kuvvetlerinde subay olmak istiyorum.Harp okulları sınavı mülakat aşamasında elendim.Makine mühendisliği okuyup hava kuvvetlerinde Sözleşmeli subay olmak istiyorum.Bana yol gösterecek olursanız ne denli doğrudur yazdıklarınız.?

   Cevapla
 15. ÇAĞRI TÜRK
  ÇAĞRI TÜRK says:

  SN.Umut ORAN
  sözleşmeli subay ve astsubayların sesi olup,sorunlarını meclise taşıdığınız için size çok müteşekkiriz.Bu sistem malesef haksızlığın,eşitsizliğin,vicdansızlığın pekiştiği bir sistemdir.Ama sesimizi çıkaramıyoruz çünkü pamuk ipliği ile bağlı olan bir düzenin içindeyiz.Bu konuda bizlere yardımcı olacağınıza inanarak başarılarınızın devamını diliyorum.

  Cevapla
 16. Dorukhan
  Dorukhan says:

  Sn.Umut ORAN
  Bu konuyu gündeme getiren tek kişi olduğunuz için size sonsuz teşekkürler.
  2003 lü sözleşmeli astsubaydım.9 yıl bu mesleğe emek verdim.4. yılımda geleceğime güvenip evlendim.Bir oğlum oldu.9 yıl boyunca sicilime ve hayatıma hep dikkat ederek yaşadım.Ülkenin en güvenilir kurumu TSK vardı arkamızda.9 yılın sonunda yenilemediler.Sebep personel fazlalığıymış.Bu sebep olabilir mi askeriyede.Asker alımı için ne yapacağını şaşıran bir kurumda.Komşularıma hala ayrıldığımı söyleyemedim.Birine söyledim -Ne yaptında atıldın dedi.Gelde açıkla kimse anlamıyor.Oğluma hala söyleyemedim beni hala asker biliyor.Gündeme gelmek için Nazlıgül DAŞTAN gibi kafamıza sıkmamız yada ölmemiz mi gerek.Sağken sahip çıkılmazsa ölüncemi sahip çıkılacak.Şimdi çalışıyorum ama yaşayan ölüyüm.

  Cevapla
 17. doğan ak
  doğan ak says:

  sayın vekilim aldığımız haberlere göre 2004 lü arkadaşlara da brifinglerde sizlerede aynısını yapacağız ayağınızı denk alın gibi aflar edildiği gibi, hiç suçu olmadığı halde mahkeme kararıyla geri dönmemesi için birçok kişiye ceza verilmeye başlanmış, üstelik fişlerini çektik attık diye kuvvette dalga geçiyorlarmış, bu nasıl adelettir bu nasıl insanlıktır, bizler kimlerin çocuklarıyız anlamadım..

  Cevapla
 18. doğan ak
  doğan ak says:

  üstelik sistemen kendiisteğiyle ayrılan yada bırakmalrına zorlanan diyelim ve atılan onca personelin oyaktan alamadığı eski parayla 4-5 trilyonluk paranın hava kuvvetlerinin neresine harcandığını da bilmek istiyouz.

  Cevapla
 19. yıldırım
  yıldırım says:

  Sayın ORAN,
  Benim eşim 5 yıllık sözleşmeli subay ve sağlık soruları başlayana kadar görevini layığı ile yapan bir komando idi. Ta ki ortopedik bir rahatsızlığı ortaya çıkana kadar..geçirdiği ameliyat sonrasında ağır spor yapamaz hale geldi. Ve bir anda dünyamız değişti. Daha düne kadar canını ortaya koyan kişiye bu gün sadece iyileşme sürecindeki haklarını kullanmak istediği için sırt çevrilmiş ve moral olarak çökertilmiş durumda. 90 günlük istirahat süresini aşmaması gerektiği için tedavisini bile tamamlayamamışken, kendisine sözleşmesini yenilememesi gerektiği konusunda ağır baskı yapılmakta. Oysa muvazzaf personel gerektiğinde aylarca görevinin başına dönmeme lüksüne sahiptir. İnsanların bir hayatının, düzeninin olduğu göz ardı edilmekte ve tamamen insanlıktan uzak bir yaklaşımla “kullan, at” mantığı güdülmektedir. Bunca yıl emek veren bir insanın hak ettiği muamele ise ortadadır.
  Birilerinin bizim sorunlarımıza değer verdiğini ve çözüm için bir şeyler yapmaya çalıştığını görmek çok güzel. Umarım sizlerin sayesinde haklarımızı alır ve gelecek kaygısı olmadan yaşamımızı sürdürebiliriz. Sonsuz teşekkürler…

  Cevapla
 20. doğan ak
  doğan ak says:

  sayın vekilim sanırım hava kuvvetleri bize başka milletin insanları sanıyor, hiç bir şey yetmediği gibi yasal hakkımız olan çalştığımız süre kadar olan 9 yıl boyunca yani kanun gereği sağlık haklarımız devam edecekti, lakin artık 90 gün sonunda biz bunlarınbittiğini anladık, artık sağlık sigortamızıda aldılar, yapılan görşmelerde zaten siz mahkemeyi seviyorunuz herşeyi mahkemeye veriyorsunuz gidin bunuda mahkemeye verin öyle alın hakkınızı gibi olumsuz kırıcı ve umursamaz cevaplarla karşılaşıyoruz.

  Cevapla
 21. attila
  attila says:

  Sözleşmeli subay astsubayların sesleri
  Sözleşmeli Havacı

  9 yıllık sözleşmeli havacı astsubaydım.Sözleşme yenilemek için başvurdum.Bana hepinizi tekrar alacağız dediler.5 Haziranda sadece 15 kişininkini yenilediklerini gördük.Hiçbir şey yapamadık.9 yıl canla başla çalıştığım kurumum hadi yolunuza zaten sözleşmeliydiniz ne haliniz varsa görün dedi bize.Sonra akıllarına ne düştüyse 30 kişinin sözleşmesini 3 yıllığına tekrar uzattı.27 kişi yine açıkta kaldı.Şimdi sudan çıkmış balığa döndüm.Özel bir şirkette işe başladım.Ama ben bunu haketmedim.Ailem olmasa intihar bile edebilirdim.Ben yaşarken ahım yerde kalmasın.Çünkü hiç bir hatam,hiçbir kusurum yoktu.Karar verenlerin vijdanı rahat mı bilmiyorum.Allaha bıraktım ben onları.

  türkken
  gerçek

  Ben 2003 lü sözleşmeli subaydım.Ancak bu işte gelecek göremediğim için 9 sene emeğimi bırakarak ,başka bir işe geçtim.İnanın bu işte ailem ve kendim için gelecek göresem devam ederdim.9 sene jandarma olarak taşlarda dolaştım.Sonra baktım 2003 lü hava kuvvetlerinde ki devrelerimizi atıyorlar.bende ilerde bizide atarlar diye düşündüm.Hep bu gelecek kaygısı…Ne farkımız var ki muazzaf subaydan…bizden 1 sene önce muazzaf alıyorlardı bizi sözleşmeli aldılar.Ve inanın arkadaşlar bölük komutanlığı yaptım.Aldığım başarı belgesi ve takdirlerin sayısını unuttum. Dandikten bir muazzaflık sınavı yapıyorlar.O güne kadar yaptığın başarıları hiç hesaba katmıyorlar. Hodri meydan,soruları hazırlayanlar dahil tüm muazzafları sokalım sınava,hatta fiziksel yeterlilik kaçı geçebilecek. Bunları meslekte kalan arkadaşlarıma destek için yazıyorum.başta genelkurmay olmak üzere bu ülkenin bu yetişmiş insanlarını kaybetmemeliler…

  adalet

  2003 yılında başladığım meslekte 9 yıl sonra hava kuvvetleri sözleşmeyi tek taraflı fesh etti, çoluk çocuk işsiz ortada bırakıldım, eşlerimizde çalışmıyor, o söylenen intiharı dü şünmedim değil, beylik silahmı çok fazla başıma dayadığım günleri hatırlıyorum,lakin o silahı çekenler oldu, ölenerde daahda çok çekecek var inanın bana, üstelik hava kuvvetleri face foto koydun mailinde asker fotosu var gibi saçma sebeplerle AYİM e seepler belirtilmi, söyleyin biz kimleren yardım isteyelim, nereye gdelim, bizler bu ordunun subaylaıyız, bizler silahlı kuvverlerimizin göz bebeğiyiz, bu vata, bayrak ve ecdadımız için herşeyi göze alan insanlarız, bunlarımı hakediyruz, allah aşkına söyleyin, bizler kmleriz…

  Kendi kaleminden bir sözleşmeli astsubay;

  “Ben 2003 yılında Hava Kuvvetlerini kazandığımda ailem çok sevinmişti. Çok mutlu olmuştu akrabalarım. 9 sene boyunca 25 takdir üstün hizmet ödülü aldım. Sicilde sınıfımda birinci genelde de ilk 50 içerisindeyim. Vazifemi yaparken mesai mefhumu göstermedim. Bu süreçte evlendim, eşimi çok seviyorum. Biz severek evlendik. 2 çocuğumuz oldu. Eşim çalışmıyor. Gerekçe göstermeden sözleşmemi bitirdiler. Bu hafta utanmadan bu işin mümessilleri emir yayınlamışlar. Kamuya geçişi sağladık diye. Sabah gazetesindeki yalan emir. 2009 yılında yasaya giren kanunla sadece sözleşmeliler değil 10 yılını dolduran ve ayrılan muvazzaflarda geçiş yapabiliyor. Ama o da senelik toplam kontenjanın %2 si. Örneğin tarım bakanlığı o sene 50 kişi alacaksa sadece 1 kişi bu şekilde geçiyor. Artı bizim gibi kurum değişikliğine herkes başvurabiliyor. Neden böyle yalan bir emir yayınlanır ki? Benim başvurmadığım kurum kalmadı hepsinden olumsuz cevap aldım. Şimdi soruyorum size görevdekilerin motivasyonu için mi yapılıyor? Ne yazık… Sesimizi kimseye duyuramıyoruz…

  Lafı uzatmayım. 2 aydır iş bulamadım. Subaylardan da bulamayan hamallık yapan ve boşanma arifesinde olan var. Eşim ailesinin yanına gitti boşanacağız. Babam kalp krizi geçirdi neredeyse ölüyordu. Ne yapayım meclisin önünde kendimi mi yakayım …. Lütfen birileri bu çığlığı duysun.. Bu ülkede af dileyen teröriste bile iş veriliyor. İş istiyorum… Yaşımız geçti. Devletten istihdam istiyorum. Psikolji felan kalmadı zaten…

  Cevapla
 22. Sözleşmeli mağdurlar
  Sözleşmeli mağdurlar says:

  Umut bey tüm sözleşmeliler adına size teşekkür ederiz. Lütfen bu konunun peşini bırakmayın. Bu adaletsiz durumun değişmesi için sonuna kadar desteklerinizi bekliyoruz.

  Cevapla
 23. Cem ekiz
  Cem ekiz says:

  Bizleride umursayan birilerinin oldugunu gormek cok guzel en azindan bize bir umut oldunuz sayin vekilim herkes kadroya giriyor bizim bir ogretmen bir zabita bir hemsire kadar degerimiz yokmu efendim eruh ta gorev yapiyorum 1 tane doktor var ogretmenler polisler buraya 1 kere geliyor ben 3 defa gelicem suan ikinci kez buralara geldim bende bu vatan icin canimi ortaya koyuyorum bizlerin hakki degilmi kadroya girmek neden sadece bizler sinavla kadroya giriyoruz akontenjan adi atinda ufacik bir hak veriyorlar madem kotuyum neden komando boluk komutaniyim efendim ilginiz icin size ve partinize tesekkur ederim konunun takipcisi olmaniz bizleri mutlu etti saygilarimla

  Cevapla
 24. murat ASLANKARAYİĞİT
  murat ASLANKARAYİĞİT says:

  Bizim dertlerimizi ve sorunlarımızı meclise taşıdığınız için size sonsuz teşekkür ederiz.Konunun takipçisi olmanız bizleri mutlu etti saygılarımızla …

  Cevapla
 25. Sezar
  Sezar says:

  Sayın vekilim bu konuya göstermiş olduğunuz ilgi bizi son derece mutlu etti.Yaşanan sıkıntılara projektor tuttuğunuzu bilmenizi isteriz.Çalısmalarınızda basarılar dileriz.

  Cevapla
 26. vedat inan
  vedat inan says:

  tabii bölük komutanı olun ki şehitler artarak devam etsin sözleşmeli subay diye alakasız elemanı al 6 ayda komutan yap savaşa gönder sonrada şehit haberleri…
  böyle sistem olmazz hem kendiniz hemde emriniz altındakilerin hayatını yok ediyorsunuz.

  Cevapla
  • Sözleşmeli mağdurlar
   Sözleşmeli mağdurlar says:

   bu soru önergesi ne zaman cevaplanacak? lütfe peşni bırakmayınız. cevap veremiyorlar görüyorsunuz. çünkü olarda ne yapacaklarını bilemiyorlar. plan yok program yok!

   Cevapla
   • biz onlara muhtaç değiliz
    biz onlara muhtaç değiliz says:

    Ne yazık ki cevaplanmayacak. İnceledim, cevap verme ile ilgili bir süre var bu süre içinde soru önergesi cevaplanmaz ise, cevaplanmadı denilip kaldırıp arşive (Türkçe’si)koyuluyor. Yani bişey çıkmaz. Şunu sormak lazım kamuda 80-120 bin personel kadroya geçirilir iken devede kulak Söz sb/astb’lar geçirilmiyor? Neden tek istisna TSK olarak kalıyor?

    Cevapla
 27. ne alakası var
  ne alakası var says:

  sözleşmeli subaylardan önce şehit yok muydu arkadaşım ?

  konu hakkında istanbuldan ankaradan atıp tutmaya benzemez bu işler…

  sen doguda bı kal bakalım 4 yıl ondan sonra konuş…
  sözleşmeli subaylar mı artırdı şehitleri neyin kafasını yaşıyorsunuz ?

  abd -surıye ırak-ıranda yaşananlar tunusta yaşananlar degıl sözleşmeli subaylar yanı benı guldurme gıt bıraz dunya konjektorunu objektıf yazan kıtaplar okuyun adamı çileden çıkartmayın okudugunuz 3.sayfa gazete haberlerı ıle konu hakkında devede pire bilgilerinizle

  Cevapla
 28. mehmet mirza
  mehmet mirza says:

  yazık bu insanlara
  ailesi çoluğu çocuğu olan insanları ortada bırakmak yakışır mı sosyal devlete…
  45 yaşında insanı işten çıkartınca ne iş yapacak dışarıda..
  kardeşim biliyordunuz neden girdiniz diyenler var…
  kimse çıkartılmak için işe girmez…
  hep bir umut beklersin… belki olur diye…
  Umut ORAN bey teşekkürler…
  insan yönünü kaybetmemiş hassas bireyler çoğalsın temennisiyle…

  Cevapla
 29. Burak
  Burak says:

  Öncelikle sözleşmeli askerlerin çığlıklarını duyan ilk ve tek milletvekili olarak sizi tebrik ediyorum. Harika bir soru önergesi verilmiş. Ayrıca

  TSK nin Belkemiğini Oluşturan Sözleşmeli Astsubaylar neden KURMAYLIK Sınavına Sokuluyor.
  Genelkurmay Kendi Tercihiniz Diye Bizi Bir Kenara neden itiyor ? Kuvvet Komutanlıkları ise Personelin Sözleşmelerini Uzatmama Çabasında…
  Birde Bütün Sözleşmeliler Kadroya alınırken Sözleşmeli Askerler Bir Kenara itildi.
  Buradan Yetkililere Tek Bir şey Söylemek İstiyorum…

  Sözleşmeliler Yunan askeri Değil Bu vatanın evlatları

  Cevapla
 30. ayşe
  ayşe says:

  inşallah sözleşmeli subaylar hayırlısıyla kadroya alınır.45 yaşından sonra nerde çalışır.4 yıl üniverste de öğretmenlik,mühendislik okumuş insanlar.lise mezunları 52 yaşına kadar çalışabiliyor.gelecekleri güvence altında.inşallah sözleşmeli subaylarda kafaları rahat,gelecekleri güvence altında,en azından hepsi yarbaylığa kadar çalışır.hepsinin yarbay olmayı hakettiğini düşünüyorum.çoğu gazi,marmara mezunu.türkiyenin en iyi ünv.den mezunlar.

  Cevapla
 31. ahmet öztürk
  ahmet öztürk says:

  Arkadaşlar Sn UmutORAN dan da UMUDUMUZ kalmadı artık. Ne ses var seda… Sözleşmeliye kadro müjdesi verdi hükümet ama bizlere yine bir şey yok. Sn Umut ORAN dan bari bu işe el atmasını isteyelim….

  Cevapla
 32. KOMANCİ
  KOMANCİ says:

  ARKADAŞLAR SÖRU ÖNERGESİ CEVAPLANMIŞ AMA TBMM DEN ULAŞILAMIYOR BİLGİNİZE… BU SİTEYE CEVAP KONULURSA UYGUN OLACAKTIR.

  Cevapla
 33. serkan
  serkan says:

  sözleşmeli subay olarak ailemden uzak çoçuğum babası olmadan okula başlayacak ve hiç bir kurumdaki insan şu şartlarda hakkari şemdinliye gelmez yaşamaz şartlarımız çok kötü.ama biz mesleğimiz için geldik yapıyoruz ve bunun sonucundada geleceğimizi düşünmek istemiyoruz kaygılıyız mutsusuz sözleşmeli subay lara çözüm bulunmalı.Sayı vekilim lütfen sesimizi duyurun çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 34. Cumhuriyetin Ahfadı
  Cumhuriyetin Ahfadı says:

  Sn Vekil; Malumlarınız olduğu üzere Sözleşmeli Subay Alımı 2003 yılında başlamıştır. İlk Muvazzaf Subaylığa geçiş sınavı 2010 yılında icra edilmiş ve bu yıl 4’üncüsü icra edilmektedir. Bu süreç zarfında her yıl neredeyse birbirinden bağımsız uygulamalar gerçekleştiği, bu farklı uygulamaların mülakat sistemi ve sınav içeriğinin genel meslekî konulardan uzaklaşması olarak özetlenebilir. Sınavı kazanan personel sayısı açıklanan mevcut kadro sayısından fazla olmasına rağmen bir çok branşta kadrolar boş bırakılmaktadır.Saygılarımızla..

  Cevapla
 35. emir
  emir says:

  sayın vekilim bende 1996 dönemi muazzav subaylıktan kıdem aldıom ama son dönem olaylarından dolayı sadece tazminat akdiyle tsk tarafından görevden ayrıldık sivil görevimi,zden önce güneydoğu bölgeleri,nde görev yaparken uğradıgımız çatışmalardan ve asli görevdeki haklarımızdan mahrum edildik haklarımızı geri almak istıyoruz bizim sesimiz oldugunuz için tesekkürler

  Cevapla

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir