2 Aralık 2002’de IAF’ın (Dünya Hazır Giyim Federasyonu) başkanlığını devralan  Oran, IAF’ın 19. Dünya Kongresi’ni Haziran ayında İstanbul’da gerçekleştirmiş olup bu görevini 3 Aralık 2003’de başarı ile sona erdirmiştir.

1976 yılında Amerikalı, Avrupalı ve Japonyalı bir grup hazır giyim sanayicisi tarafından  kurulan Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu (İaf – International Apparel Federation), üyelerinin ortak çıkarlarını desteklemek ve tüm dünyadaki hazır giyim sanayicilerine  tecrübeleri aktararak onları desteklemeyi amaçlamaktadır.

25 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerini sürdüren İaf, tüm dünyada  hazır giyim sanayicileri ve sektörle ilgili diğer firmaları temsil eden en geniş ve en büyük federasyon haline gelmiştir. İaf üyesi  27 ülkenin dernekleri,  130.000’i aşkın firmayı temsil ederken 5 milyon kişiyi de istihdam etmektedir.

İaf Yönetim Kurulu Üyeleri, yılda iki defa bir araya gelmektedir.  Yıllık Genel Toplantıları ise  her sonbaharda Londra’da gerçekleşmektedir.  Her yıl seçilen İaf Yönetim Kurulu Başkanı’nın, hazır giyim sanayicisi olması gerekmektedir. Üye dernekler İaf’ın tüm aktivitelerine katılabilmekte, çeşitli komitelerde temsilciler bulundurabilmektedir. Her üye Genel kuruldaTemsilciler Konseyinde bir koltuğa sahiptir.

İaf ’ın merkezi, Londra / İngiltere’dedir. Genel Sekreterlik,  Federasyonun tüm aktivitelerini yönetmekte, üyelere çeşitli araştırmalarında ve hazır giyim sanayiinde bir çok kurum ile   irtibata geçmelerinde yardımcı olmaktadır.