[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=’av-align-top’ space=” custom_margin=’aviaTBcustom_margin’ margin=’80px’ margin_sync=’true’ padding=’40px’ padding_sync=’true’ border=” border_color=” radius=’0px’ radius_sync=’true’ background_color=’#ffffff’ src=” attachment=” attachment_size=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]
[av_textblock size=” font_color=” color=”]
UMUT ORAN
umut.oran@chp.org.tr
Umut Oran, 1963’te anne ve babasının tıp ihtisası sırasında Almanya’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Saint-Benoit Lisesi, yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Fakültesi’nde tamamladı. Eski bir futbolcu olan Oran, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra Koç Holding’in Tekstil Şirketi Bozkurt Mensucat’ta çalışmaya başladı. İş yaşamına Öztek Tekstil’de devam eden Oran, İmalat Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
1992 yılında kendi şirketi olan Domino Tekstil Ürünleri San.ve Dış Tic. A.Ş’yi kurdu. Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Domino Tekstil’in fabrikası, Umut Oran’ın 1996 yılından itibaren misyon edindiği “Anadolu’da istihdam yaratma” çalışmalarının bir örneği olarak Bolu’da kuruldu ve 1997 yılında 30.000 m2 açık, 10.000 m2 lik kapalı alanda faaliyete başladı. Entegre dikim fabrikası olan Domino Tekstil’de halen 300 kişi çalışmaktadır.
TGSD BAŞKANLIĞI
1993 yılında TGSD’ye (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği) üye olan Umut Oran, 28 Şubat 2002’de TGSD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi.
Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde Anadolu’da istihdam yaratmayı ve az gelişmiş bölgelere vergisel muafiyeti hedefleyen Oran, hem bölgenin kalkınması hem de sektörün daha rekabetçi olması için çalıştı.
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, Oran’ın başkanlığı döneminde, “Anadolu’da Yatırımı ve İstihdamı Teşvik Projesi “ olan “ Anadolu’da Yerinde İş, Aş, Barış “ sloganı ile Anadolu’nun ulusal ve uluslararası yatırımcılara açılmasına öncü oldu. TGSD, sektöre geleceğe yönelik bir vizyon kazandırmak için de UFUK 2010 Projesi’ni başlattı. Yurtiçi ve yurtdışında yoğun lobi çalışmaları yürüten TGSD, asgari ücret üzerindeki kamu yükünün dünya ortalamalarına düşürülmesi ve kayıt dışının önüne geçmek için fazla sayıda işçi çalıştırmayı teşvik edecek bir sistem oluşturulması için çalıştı.
DTÖ, Avrupa Komisyonu, ABD Dış Ticaret yetkilileri ile çeşitli ortak platformlarda, Türk özel sektörünü temsil etti ve çeşitli çalışmalarda bulundu.
BOLU TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS BAŞKANLIĞI
Yerinde iş, aş, sosyal barış projesinin pilot merkezi olan ve yatırımları bulunan Bolu’da 2005 Mart ayından itibaren Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevine getirilmiş ve bu görevini 2009 yılına kadar sürdürmüştür.
TOBB TÜRKİYE KONFEKSİYON VE HAZIR GİYİM SANAYİ MECLİS BAŞKANLIĞI
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde yer alan Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi’nin 17 Temmuz 2006 tarihinde yapılan toplantısı sonucunda Meclis Başkanlığı görevine getirilen Oran, sektörel kümelenme ve bölgesel kalkınma ile ilgili çalışmalar yaparak siyasi iradenin sektörel, bölgesel teşvik politikalarına katkı sağlamıştır.
ULUSLARARASI GÖREVLERİ
Umut Oran, küreselleşmeyle birlikte yerel sorunların yanı sıra tüm dünyada etkin olmanın öneminin artmasından hareketle, uluslararası hazır giyim örgütlerinde de görev aldı.
2002-2003 IAF Başkanlığı (Dünya Hazır Giyim Federasyonu),
2000-2005 yılları arasında Euratex (Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Organizasyonu) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Euratex’in Hazır Giyim Kanadı Başkanlığı görevini yürütmüştür.
Oran, halen eski başkan olarak IAF İcra Kurulu Üyesi ve Euratex Yönetim Kurulu Üyesidir.
ÖDÜLLER
Umut Oran’ın yönetimindeki TGSD tarafından yürütülen “Anadolu’da Yatırımı ve İstihdamı Teşvik Projesi”, Ekim 2002’de Dünya Gazetesi’nin aylık ekonomi ve finans dergisi Globus tarafından verilen “İhracatın Yıldızları 2002-İhracat Teşvik ödülleri “ kapsamındaki “İhracat Temelli Bölgesel Kalkınma Projesi Ödülü”nü,
Platin Ekonomi ve Aktüalite Dergisi’nin “Platin Zirvedekiler 2003 “ ödül töreninde “Sosyal Sorumluluk” ödülünü,
Genç Müteşebbisler Derneği Türkiye Şubesi (Junior Chamber Türkiye) tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Başarılı Genci Yarışması 2003” yarışmasında, “ İş Dünyası, Ekonomi ve Girişimcilik “ ödülünü,
TGSD, Oran’ın başkanlığı döneminde Dünya Gazetesi’nin her yıl düzenlemiş olduğu “ Ekonominin Şeref Kürsüsü “ 2003 seçimlerinde “ Yılın Sivil Toplum Örgütü “ ödülünü almıştır.
İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) İşletme Fakültesi ve Dünya Gazetesi işbirliği ile 1999 yılından itibaren “Ülkemizde Yılın İşletmecileri” yarışması düzenlenmeye başlanmıştır ve 2007 “ Yılın İşletmecisi “ ödülü Umut Oran’a verilmiştir.
Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Kurulu 1988 yılından bu yana düzenli olarak ” Yılın Verimli İşçi-İşveren, İş Kadını ve İş Adamları” nı belirlemektedir. Bu kapsamda 2007 ” Yılın Verimli İş Adamı “ Umut Oran seçilmiştir.
Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği’nin 2003 Çevre ve Dostluk Ödüllerinden “Kişi Dalında Dostluk Ödülü”nü köpeği Oskar ile birlikte almıştır.
Oran,
CHP İstanbul Milletvekili, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanvekilidir.

[/av_textblock]
[/av_one_full]