Umut Oran’dan Yarbay Mehmet Alkan açıklaması:

“Cenazede gözaltı ve tutuklama sansürdür, sıkıyönetimdir”

“Şehit yakınlarının haykırmasına katlanamıyorsan o cenazeye gitmeyeceksin, hangi yüzle oradasın?

“Kardeş acısı üniforma dinlemez, insanlıktan çıkanlar bir ağabeyin acısını göremez”

“Yarbay Alkan’ın disiplin soruşturması yeni Genelkurmay Başkanı’nın turnusol kağıdıdır.

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenaze töreninde yüreğindeki acıyı haykıran Yarbay Mehmet Alkan’a karşı AK-trollerin başlattığı sistematik linçi eleştirirken, bir elinde mikrofon bir eli şehit cenazesinin üzerinde miting yapanların Yarbay Alkan’ı ağzına alamayacaklarını söyledi. Cenazede gözaltı ve tutuklamanın sıkıyönetim ve sansür olduğunu belirten Umut Oran, “Şehit yakınlarının haykırmasına katlanamıyorsan o cenazeye gitmeyeceksin, üstelik sorumlu sensin hangi yüzle oraya gidiyorsun? Kardeş acısı üniforma dinlemez, ancak insanlıktan çıkanlar bir ağabeyin yüreğindeki acıyı göremez. Yarbay Alkan’ın disiplin soruşturması yeni Genelkurmay Başkanı’nın da turnusol kağıdıdır” dedi.

CENAZELERDE SIKIYÖNETİM VE SANSÜR VAR

CHP’li Umut Oran konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle:
7 Haziran seçimlerinde halkın cezalandırarak elindeki gücü aldığı bir iktidarın gözü dönmüş biçimde ülkeyi kan ve gözyaşına sürüklediği günlerden geçiyoruz. Bizzat şefliğini yaptığı ve şimdi buzdolabına kaldırdığı süreç nedeniyle seçimler sonrasında 60’ın üzerinde şehit toprağa düştü. Ülkede yaratılan yasak ve sansür ortamı, daha önce giremediği cami ve mezarlıklara da iktidar tarafından artık sokulmuş durumda. Cenazede tepki gösterenleri gözaltına alıp, tutuklamak cenazeye uygulanan sıkıyönetimdir, sansürdür.

AK-TROL VE YANDAŞ HAVUZUN SALDIRISI

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın katıldığı şehit cenazelerinde uygulanan A tipi protokol nedeniyle binlerce polisin askerin yığıldığı camilerde şehit yakınları acılarını dahi yaşayamamaktadır. Son olarak Şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın Osmaniye’deki cenaze töreninde acısını dile getiren 3 kişi gözaltına alındı bunlardan ikisi tutuklandı. Şehidimizin ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan da acısını haykırdığı için aynen daha önce kurgu davalarla uygulanan linç yöntemiyle AK-troller ve kirli yandaş havuzu tarafından sistematik linçe maruz bırakıldı.

TABUT BAŞINDAKİ SİYASİ MİTİNGİ GÖRMEZDEN GELENLER

“Askerlik yan gelip yatma yeri değil”, “3-5 Mehmet için TBMM toplanmaz”, “PKK ile görüşen arkadaşı ben gönderdim sıkıntısı olan bana söylesin” diyenler şimdi kalkmış Yarbay Mehmet Alkan’a dil uzatma cüretini gösterebiliyor! Şark hizmetini 3 kere yapmış, iki kardeşi de asker olan yarbaya dil uzatanlar, Trabzon’da bir eli tabutun üstünde diğer elinde mikrofon miting konuşması yapanları görmezden gelebiliyorlar! Bu ölümlerin sorumlusunun PKK terör örgütünün yanı sıra sizin ahlaksız, gizli pazarlıklı politikalarınız olduğu da ortaya çıkmıştır, ne yaparsanız yapın artık bunu gizleyemeyeceksiniz!

NE İŞİN VAR O CENAZEDE O ZAMAN?

Şehidinin acısını yaşayan yakınlarının haykırmasına katlanamıyorsan o cenazeye gitmeyeceksin, üstelik o cenazede ne işin var hangi yüzle oraya gidiyorsun, bugünkü çatışma ortamını sen alevlendirmedin mi? Ayrımcılığı her alana sokan iktidar mensupları, Tokat’ta toprağa verilen Şehit Astsubay Kenan Ceylan’ın Cemevindeki cenazesine katılmayarak da bir kez daha samimiyet testinden kalmışlardır.

BÖYLE GİDERSE MEHMETÇİK O ÜNİFORMAYI GİYMEZ

AKP ve iktidar mensupları, cenazelere dahi sansür uygulama korkaklığına ve ayrımcılık ayıbına artık son vermelidir. Aksi takdirde yaptıkları ayrımcılık ve samimiyetsizlik nedeniyle vatanı için canını vermeye hazır milyonlarca Mehmetçik, korkarım ki şehitlik mertebesini biraz da siyasetçilerin, bakanların çocuklarının tatması için askerlik yükümlülüğünden kaçınacak o üniformayı giymek istemeyecektir!

YENİ GENELKURMAY BAŞKANI’NIN TURNUSOL KAĞIDI

Sonuç olarak kardeş acısı üniforma dinlemez, ancak insanlıktan çıkmış şahsiyetler bir ağabeyin şehit düşen kardeşi için yüreğinde duyduğu acıyı görmezden gelebilir! Bu kapsamda gerçekleri dile getiren Yarbay Mehmet Alkan’a açılan disiplin soruşturması yeni Genelkurmay Başkanı’nın da turnusol kağıdı olacaktır. İlker Başbuğ’un “terörist” ilan edildiği günlerde kendisinden göremediğimiz tepkiyi bu kez göstererek Yarbay Alkan’a sahip çıkmasını bekliyoruz. Yarbay Mehmet Alkan sahipsiz değildir, bütün Türkiye arkasındadır!

Print Friendly, PDF & Email