CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ”Başbakan Erdoğan’ın iş dünyasının belli bir kesimini ötekileştirmesi son derece yanlıştır. Başbakan, bu tür siyaset yapma alışkanlığını terk etmelidir” ifadelerini kullandı.
Ankara- CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yaptığı yazılı açıklamada, ”TUSKON Başkanlar Kurulu toplantısına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasını ayrıştırıcı, başkalaştırıcı tutumunu sürdürdüğünü” savundu.
Umut Oran, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
”En son referandumda sivil toplum örgütlerine ve iş dünyasına ‘taraf olmayan bertaraf olur’ diyerek büyük bir infial yaratan Erdoğan, ‘Sizler, sırtınızı devlete dayamadan, usulsüz kredilerle, kayırmalarla, arkanıza çeteleri, mafyayı alarak değil ‘helal’ parayla bugünlere geldiniz’ diyor. Peki ne demek bu? Belirli kurumlara üye olmayan yatırımcılarımız, girişimcilerimiz, iş adamlarımız, haram para mı kazanıyorlar? Onlar sırtını devlete mi dayamışlar? Usulsüz kredilerle mi belli noktalara gelmişler. Çetelerle mafyalarla mı işbirliği halindeler? Eğer öyleyse devletin görevi bunları ortaya çıkarmak, suçluları adalete teslim etmek değil midir? Başbakanın ağzından çıkanları kulağının duyması gerekmektedir.”
Erdoğan’ın bu ifadeleriyle iş dünyasını yine taraf olmaya zorladığını söyleyen Oran, şunları kaydetti:
”Bu anlayışla, ‘çamur at izi kalsın’ zihniyetiyle, dedikoduyla ülke yönetilemez. Bu ülke için tek bir çivi çakan, üreten, istihdam sağlayan, yatırım yapan, görüşü, düşüncesi ne olursa olsun CHP olarak bizim başımızın tacıdır. Bizim için iş ve aş kutsaldır, başkalaştırmayı, ötekileştirmeyi, ayrıştırmayı kabul etmemiz söz konusu olamaz.
Başbakanın bu şekilde iş dünyasının belli bir kesimini ötekileştirmesi son derece yanlıştır. Başbakan bu tür siyaset yapma alışkanlığını terk etmelidir. İşin ve aşın önündeki engeli kaldırmalıdır. Bu üslup kabul edilebilir değildir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başbakanına yakışmamaktadır.”

Print Friendly, PDF & Email