CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, AKP İzmir İl Başkanı ile birlikte açık kalan mikrofondan tüm Türkiye’nin duyduğu, CHP’li Buca Belediyesine yönelik tehdit ve küfürlerini TBMM gündemine taşıdı.

ANKARA

Oran, Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, İzmir Buca Gölet’te geçtiğimiz hafta sonunda Yörük Şenliği’ne katılan Eroğlu’nun, yanındaki AKP İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ile yaptığı sohbetin açık kalan mikrofon dolayısıyla basına yansıdığını anımsattı. Oran önergesinde şunları kaydetti:

“Buna göre siz konuşurken elektriklerin kesilmesi üzerine İl Başkanınız ”Buca Belediye Başkanı elektrikleri kesiyor. Afedersin, … gidin benim tesisimden’ diyor” diye konuşunca sizin, “Tamam, ona da cezasını verelim. O tesis onaysızsa alalım elinden. Siz cezaları alın. Derhal alalım elinden. Bu hareketi yaptığı için de cezalandıralım. Bana dilekçe versinler. Ben bu esnada iptal edeyim onun şeyini de, atayım” karşılığını verdiğiniz tartışmasız bir biçimde kameralara yansımıştır.”

İşte yanıt bekleyen sorular

CHP’li Oran, Bakan Eroğlu’na şu soruları yöneltti:

– Bu sözleriniz hükümetinizin uyguladığını iddia ettiği ‘ileri demokrasi’nin emareleri midir? AKP’nin elinde olmayan belediyelere uygulanan baskıların nedeni ileri demokrasi midir?

– Bu tavrınızın, muhalefetin elinde olan belediyelere negatif ayrımcılık yapmanızın göstergesi olduğu yönünde kamuoyunda oluşan algının gerçeklik payı nedir?

– “Ona da ceza verelim” demenizden dolayı daha önce de bu tür cezalar verdiğiniz anlaşıldığından bunların sayısı kaçtır, bu şekilde kaç belediye başkanına, yöneticisine idari ceza verdiniz? Bunların muhatapları ve cezaya konu işlemler nelerdir?

– Bugüne kadar bu şekilde sizin deyiminizle “iptal ettiğiniz, el koyduğunuz tesis sayısı kaçtır, bunlar hangi il/ilçede hangi siyasi parti yönetimindeki belediyelere aittir?

– İl başkanlarınızla olan günlük konuşmalarınızda muhataplarınız bu tür küfürlü ifadeler kullanarak mı sizinle iletişime geçerler?

– Katıldığınız bu etkinliği düzenleyen dernek hangisidir? Dernek söz konusu etkinlik için Buca Belediyesi’nden izin isterken siyasetçilerin katılmaması koşuluyla izin aldığı halde buna aykırı davranarak sadece sizi çağırmasının gerekçesi nedir?

Soru Önergesi:
izbir-buca-golet-orman-bakaninin-kufru-VE-1

Print Friendly, PDF & Email