-“Jandarmaya milletvekilini duruşmaya almama talimatı mı verildi?”
-“Tazyikli suya çakıl taşı mı karıştırılıyor?”
-“Jandarma Genel Komutanı’nı uyaracak mısınız?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, jandarma engellerini aşarak Silivri’de duruşma izlemesinin ardından duruşma öncesi ve sonrasında jandarmanın tutumunu ve yaralanan insanlarını durumunu TBMM gündemine taşıdı. Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, “Jandarmaya milletvekilini duruşmaya almama talimatı mı verildi? Vatandaşa sıkılan Tazyikli suya çakıl taşı mı karıştırılıyor? Jandarma Genel Komutanı’nı uyaracak mısınız?” diye sordu.
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Silivri’de dün yaşanan jandarmanın sert müdahalesi ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Oran’ın Güler’e yönelttiği sorular şöyle:
“- Silivri’de 18 Şubat 2013 tarihinde yapılan duruşmayı izlemeye gelen yurttaşlara tazyikli su, biber gazı ve coplu müdahale talimatını kim verdi? Niçin duruşma salonundan bir kilometre ötede bariyerlerle yollar kapatıldı ve insanların yürümesi engellendi?
– Jandarmanın o tarihte orada kullandığı toplumsal olaylara müdahale aracından (TOMA) sıkılan tazyikli su, içinde karıştırılan çakıl taşı ile birlikte mi kullanılmaktadır? İnsanların üzerine çakıl taşlı tazyikli su sıkmak işkence yöntemi değil midir? Bu insanlık dışı uygulamaya kim ne zaman onay verdi?
– İzmir’den duruşmayı izlemeye gelen 63 yaşındaki yurttaşımız Behice Kaya’nın suratına gelen tazyikli su nedeniyle göz kapağının yırtılmasına yol açan personel kimdir, hakkında disiplin işlemi yaptınız mı?
– Duruşma sonrasında onlarca yurttaş beni telefonla arayarak yaralandığını bildirdi. Duruşma nedeniyle oraya gelen yurttaşların üzerinde hangi ‘gösteri kontrol ajanları’ kullanıldı? Duruşma öncesinde, sırasında ve sonrasında oradaki görevli jandarma personelinin, vatandaşın üstünde kullandığı tazyikli su ve gözyaşartıcı-biber gazının miktarı ne kadardır?
– Anayasa’nın 141. maddesinde yer alan “Mahkemelerde duruşmalar herkese açıktır” düzenlemesi karşısında jandarmanın dün yaptığı engellemeler anayasaya aykırılık oluşturmuyor mu?
– Milletvekillerinin bu duruşmayı izlemesinin engellenmesi için jandarmaya özel talimat mı verildi, bu talimatı kim verdi? Silivri’deki jandarmalar, milletvekili olduğunu anladığı bir parlamenterin duruşma salonuna geçiş yolunu niçin bariyerlerle kapatarak, görev yapmalarını engellemektedir? Bu durumun bir daha yaşanmaması için Jandarma Genel Komutanı’na talimat verdiniz mi?

Print Friendly, PDF & Email