CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, THY uçaklarına ve havalimanlarına Sözcü Gazetesi’nin alınmamasının nedenlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sordu.
Oran, Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde, THY uçaklarında Sözcü gazetesinin alınmamasının, Başbakan’ın medya patronlarıyla yaptığı toplantıya Sözcü gazetesinin sahibini çağırmamasıyla uyguladığı ayrımcılığın uzantısı olup olmadığını açıklamasın istedi.
Oran önergesinde; Basın İlan Kurumu’nun resim ilan ve duyurularının hangi gazetelere hangi sıklıkla verildiğini, bu gazetelere yapılan meblağın ne olduğunun da açıklanmasını istedi.
Başbakana yönelttiği önergesinde Umut Oran; Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinden Türkiye’deki seminer veya konferansa gelen akademisyen ve bürokratların niçin VIP salonlarında ağırlandığını, karşılıklılık ilkesinin uygulanıp uygulanmadığını, bu özel ilginin ‘Arap Baharı’ ile ilgisinini bulunup bulunmadığını, Başbakanlık ve Dışişleri’nin VIP’i kullanmaları için bu şekilde günlük olarak gönderdiği liste olup olmadığını, AKP hükümetleri döneminde bu şekilde kaç kişinin isminin havalimanlarına bildirildiğini de öğrenmek istedi.
Oran bu konuyla ilgil olarak da Başbakan Erdoğan’a, “Tunus, Fas ve Mısır gibi ülkelerde yapılan genel seçimlerde, AKP ile çalışmış olan yerli propaganda şirketlerinin Türkiye’den giderek orada AKP ile paralel isim ve politikaları benimseyen partiler lehine kampanya yürütmelerini Türkiye’nin bir başka ülkenin içişlerine müdahalesi olarak değerlendiriyor musunuz? VIP salonlarında bu ülke yöneticilerinin gördüğü özel ilginin bu durumla bir ilgisi var mıdır?” sorusunu yöneltti.
 
1- Hakkari’de 19 Ekim 2011’de 26’yi askerimizin şehit düşmesinin hemen ertesinde 20 Ekim’de Başbakanlık Resmi Konutu’nda medya patronlarıyla yaptığınız toplantıya Sözcü, Cumhuriyet, Taraf ve Aydınlık gazetelerinin sahip ve yöneticilerini çağırmamanızın nedeni nedir? Bu bir ayrımcılık değil midir?
2- İstanbul Atatürk Havalimanı’nda VIP salonunda sabahları sadece Bugün ve Star gazeteleri bulundurulmaktadır. Aynı saatlerde CIP salonları ile diğer yolcu salonlarındaki gazete bayilerinde tüm gazeteler mevcutken VIP salonuna neden sadece söz konusu 2 gazete konulmaktadır?
3- Tiraj raporlarına bakıldığında spor gazeteleri dışında Posta, Hürriyet, Sabah, Habertürk, Sözcü, Türkiye, Milliyet, Takvim, Akşam ve Vatan gazetelerinin de 100 binin üzerinde basıldığı görülmektedir. Peki niçin en çok satan bu gazeteler de VIP salonlarına alınmamaktadır?
4- THY uçaklarında birçok ulusal gazetenin yanı sıra yabancı gazete ve dergiler dahi mevcutken yolcuların özellikle talep etmeleri ve ısrarcı olmalarına rağmen neden Sözcü gazetesi de servis edilmemektedir? Bu uygulama ile hükümet icraatlarına karşı mesafeli duruşu ve size muhalefet etmeleri nedeniyle Sözcü gazetesi cezalandırılmakta mıdır?
5- Bu şekilde ayrımcılığa tabi tutulan basın yayın organları gerektiğinde zaman zaman hükümeti eleştirmekten çekinmeyen yayın organlarıdır. Bu muhalif yayın organlarına hak ettikleri resmi-kamu ilanlarının verilmediği doğru mudur? Resmi ilan-duyuru vermenin ölçütleri nelerdir, bunlar basın yayın organlarına nasıl paylaştırılmaktadır? Kamu kurum kuruluşlarının Basın İlan Kurumu aracılığıyla veya kendi yönetimlerince bağımsız olarak ilan verdikleri, duyuru yaptıkları gazetelerin isimleri nelerdir, hangi kuruluşa ne kadarlık ödeme yapıldı? 2002 yılından bu yana bu şekilde yapılan ödemelerin kurum-kuruluşlar ve ödeme miktarlarını gösteren tam listesi nedir?
6- Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti bakanları, anamuhalefet lideri, TBMM’de temsil edilen siyasi partilerin genel başkanları ve milletvekilleri yurt dışındaki havalimanlarının VIP salonlarından çok sınırlı yararlanabilmekte, birçok yerde de hizmet verilmemekte, hatta AB ve ABD’de Türk siyasetçilere ayrıca güçlükler de çıkartılmaktadır. Buna rağmen Türkiye’deki havalimanlarındaki VIP salonlarında mütekabiliyet ilkesinin işletilmediği iddiası doğru mudur?
7- Bugün itibariyle VIP salonlarını kullanabilecek Türk ve yabancı ricalde kimler yer almaktadır? Bu listenin eksiksiz hali nedir? AB üyesi bir ülkedeki VIP listesi ile Türkiye’dekinin farkları nelerdir? AB üyesi ülkelerde bakanlar ve milletvekilleri VIP salonlarını kullanabiliyorlar mı?
8- Başbakanlık genelgesi ile somutlaştırılan ve İçişleri Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kontrol edilen söz konusu protokol listesi son olarak ne zaman düzenlendi?
9- Bu listede olmamasına karşın Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’ndan VIP’i kullanması için günlük olarak gönderilen geçici isim listesi var mıdır, bu listede kimler yer almaktadır, bu kişiler hangi ülke vatandaşıdırlar ve görevleri nedir? Bu şekilde Ağustos 2011’den bu yana VIP salonlarına gönderdiğiniz listede kaç kişi yer aldı?
10- VIP listelerinde yer almadıkları halde özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinden Türkiye’deki herhangi bir konferansa, sempozyuma gelen bürokrat ve akademisyenlere bu ayrıcalığın tanınmasının özel bir nedeni var mıdır? Bu durumun hükümetin ‘Arap Baharı’na olan özel ilgisiyle bir ilişkisi var mıdır?
11- Tunus, Fas ve Mısır gibi ülkelerde yapılan genel seçimlerde, AKP ile çalışmış olan yerli propaganda şirketlerinin Türkiye’den giderek orada AKP ile paralel isim ve politikaları benimseyen partiler lehine kampanya yürütmelerini Türkiye’nin bir başka ülkenin içişlerine müdahalesi olarak değerlendiriyor musunuz? VIP salonlarında bu ülke yöneticilerinin gördüğü özel ilginin bu durumla bir ilgisi var mıdır?
12- Atatürk Havalimanı’nın VIP salonlarında özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleriyle ilgili olarak konulan stantlar hangi gerekçeyle konulmaktadır, bu stantlara kimler izin vermektedir? Niçin hep aynı kurum-kuruluşların stantları buralarda yer almaktadır? Her konferans ve seminer için buralara stant açılabiliyor mu bununun ölçütü nedir?

Print Friendly, PDF & Email