Değerli Dostlarım,

Bugün ‪‎#Sivas‬ katliamının 22. Yıldönümü. 22 yıl önce ‪#‎Madımak‬’ta ortaçağ karanlığı Türkiye’nin üzerine çöktü. Madımak’ta yanan ateş halen söndürülebilmiş değil çünkü aradan geçen çeyrek asıra rağmen adalet halen yerine getirilmiş, Madımak’ta yaşamını yitiren 33 canının hesabı sorulabilmiş değil. Polisin gözü önünde olayları başlatanların dışında perde arkasındaki karanlık eller de ortaya çıkarıldığında ancak insanlık vicdanı huzura kavuşacaktır.

Katliam sanıklarını savunanları bakan yapan, partisine yönetici yapan zihniyetleri de çok iyi biliyor ve kendilerini şiddetle kınıyoruz. Ama ‘acıyı bal eyledik’ diyen güzel insanlara yaraşır biçimde, bu kara günden, tarihe düşen acı sayfadan da insanlık umudunun yeşertilmesini sağlamak zorundayız. 2 Temmuz’u “Aydınlanma Günü “ ve Madımak’ı ise “ İnsanlık Müzesi “ yaparak, sevgiyi çoğaltmamız, yaşamanı yitiren o güzel insanların anısını sonsuza dek yaşatmamız gerekmektedir. Kurulacak koalisyon hükümetinin ilk icraatlarından birisi de bu olmalıdır ve 22 yıllık beklentiyi karşılayarak yeni bir döneme kapı açılmasını sağlamalıdır.

Unutmamak gerekir ki insanlık tarihi boyunca karanlık aydınlığa yenilmiştir. ‪#‎Alevi‬ yurttaşlarımız sayesinde bu gerici zihniyetin hiçbir zaman amacına ulaşamayacağını, laik, demokratik hukuk devleti ile Atatürk ilke ve devrimlerini yaşatacağımızı biliyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle Sivas’ta yitirdiğimiz Can’ları rahmetle, sevgiyle ve saygıyla anıyorum.
Umut Oran

Print Friendly, PDF & Email