Değerli Dostlarım,
İçinde CUMHURİYET yani “Halk İdaresi” ve “HALK” geçen devrimlerin PARTİSİ bugün 91 yaşında. CHP’nin sadece isminde, sadece 91. yıllık yolculuğunda değil öncesinde de “HALK” vardır.

9. Ordu Müfettişi göreviyle Samsun’a çıktıktan sonra;
Halk için mücadele edip yılmayan,
Halkı yüce bilip sultanları umursamayan,
Halka dair duruşunda tehditlere aldırmayan,
Halkına sevdasından rütbeleri sökülünce kahrolmayan ve
Halkın sinesine dönmeyi en yüce makam sayan bir ruh vardır. 

Bu ruhun iki büyük eserinden biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bu eserleri şaheserlere çevirmek için Cumhuriyet Halk Partisi olarak 91. yılımızda da, ayçiçeklerinin yüzünü güneşe çevirdiği gibi, yüzümüzü daha fazla halkımıza çevirmeliyiz. Sessizlerin sesi, kimsesizlerin kimsesi olmalıyız.

İstanbul Sarayburnu’nda bulunan ve Cumhuriyetimizin ilk anıt heykeli olan Atatürk heykeli sessizliğinin içinden bir haykırışla ne yapacağımızı söylüyor.

Tıpkı o heykel gibi;
Hiçbir şey için eğilip bükülmeyen bir dik duruşla,
Cumhuriyet ve devrimlerini savunmak için sıkılmış bir yumrukla,
Halkımızı için mücadelede dik bir baş ve kararlı bir tavırla,
Daha da Önemlisi SIRTINI MAKAMLARA, SARAYLARA VE SULTANLARA, YÜZÜNÜ HALKA, ANADOLUYA VE TRAKYAYA ÇEVİRMİŞ bir duruşta olalım.

Bir asra yakın mazimiz; siyaseti halkı için şahsi beklentiden uzak yapanlara mihmandardır. Bu büyük çınarın gölgesindeki her adımımız ise gelecek nesillerin önümüze getirecekleri bir imtihandır.

İktidara giden yolda öncelikle Ulu Önderim ve Genel Başkanım Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları ve kaybettiğimiz partililerimizi saygıyla anıyor, tüm örgütümüze tebriklerimi sunuyor, Cumhuriyet Halk Partisi’nin  91. Kuruluş Yıldönümünü kutluyorum.

Saygılarımla,
Umut Oran
 

Print Friendly, PDF & Email