Muhalefete, Abdullah Gül ve ekibinin dışında AKP’li bakanlara dahi hakaret eden trol hesapların Başbakanlık ve yandaş gazetelerle ilişkili çıkması TBMM’ye taşındı.

Muhalefet partisi mensuplarının yanı sıra Çankaya Köşkündeki nöbet değişimi öncesinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve bazı AKP’lilere dahi hakaret eden trol hesaplara Başbakanlık ve yandaş iki gazetenin bürolarından bağlanıldığının ortaya çıkması CHP tarafından TBMM gündemine taşındı
CHP’li Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı iki ayrı soru önergesini TBMM’ye sundu. Oran’ın önergesindeki sorular şöyle:

Bu trol hesapları kim kullanıyor?

– Twitter’daki Esat Ç. (@esatreis), Kuşçubaşı Eşref (@kuscuesref), Gizli Arşiv (@GizliArsivGA) ve @AKKULIS isimli hesapları kimler kullanmaktadır? Bu hesapların kullanıcıları hangi şehirlerden internete bağlanmaktadır?

@esatreis AKP Gençlik Kolları’ndan mı?

– Bu hesapların hakaret ve küfürleri nedeniyle çok sayıda suç duyurusunda bulunulduğu ve mahkeme kararıyla yapılan teknik takip sonucunda Esat Ç.’nin (@esatreis) İstanbul Mevlana Mahallesinde oturan 28 Kasım 1991 doğumlu, Babasının adı Recep olan E.B.U olduğu ve bu kişinin İstanbul AKP Gençlik Kolları yöneticisi olduğu bilgisi doğru mudur?

Troller Süleyman Soylu’ya bağlı mı çalışıyor?

– Söz konusu trol hesapların AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’ya bağlı olarak çalıştıkları bilgisi doğru mudur?

Trol hesaplara aylık 800-4.000 TL maaş

– Söz konusu trol hesapları kullananlara Başbakanlık, AKP ve partili belediyeler aracılığıyla aylık 800 ila 4 bin TL arasında değişen miktarlarda ödeme yapıldığı duyumu doğru mudur?

@gizliarsivGA Başbakanlık’tan mı yönetiliyor?

– @gizliarsivGA hesabına üç ayrı IP üzerinden bağlanıldığı bunlardan ikisinin Ankara’dan (birisi Başbakanlık’taki bir bilgisayar diğeri ise yandaş gazetenin Ankara bürosu) olduğu aynı şifreyle bu hesabı kullanan üçüncü kişinin de yine bir diğer yandaş gazetenin İstanbul İkitelli’de merkez ofisinden bağlandığı bilgisi doğru mudur?

Tarım Bakanlığı’nda işe mi başlatıldı?

– Trol hesaplardan birisini kullanan ve kısa süre önce yandaş bir gazeteden ayrılan İbrahim K.’nın geçen hafta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda işe başlatıldığı bilgisi doğru mudur?

Köşkün yayın müdürü hakkında soruşturma var mı?

– Çankaya Köşkü’ndeki devir teslim öncesinde yaşanan “köstebek” skandalıyla ismi gündeme gelen Köşk internet yayın müdürü Mücahit Küçükyılmaz hakkında trol hesaplarla ilgili olarak yürütülen herhangi bir soruşturma var mıdır?

Print Friendly, PDF & Email