Bir tek oy, tek adam dönemini sandığa, tarihe gömecek, işte o senin oyun! 

 • Başbakanlığı döneminde kişisel servetini katlayarak dünyanın en zengin başbakanları arasına girdi, ailesini gemi filosu, holding, hastane, şirket, vakıf; yakınlarını multi milyarder yaptı, milyarlarca liralık haksız serveti gizlemekte zorlandı.
 • Cumhurbaşkanlığına aday oldu ama Başbakanlık görevinden istifa etmedi; elindeki devasa kamu kaynaklarını, tüm devlet olanaklarını haksız ve adaletsiz biçimde kendi propagandası için kullandı.
 • Seçim kampanyasının finansmanında kamu kaynak ve imkânları yetmez gibi açtığı bağış kampanyası ile “1 TL bile olsa verin” diyerek vatandaşlardan en az 25 milyon TL topladı.
 • Erdoğan’ın Başbakanlığı süresinde hem Başbakanlık Bütçesi’nden (açık) hem de “örtülü ödenek”ten (gizli) yaptığı harcamalar ise parmak ısırtıyor.
 • 1991-2002 döneminde Akbulut, Demirel, Çil­ler, Yıl­maz, Er­ba­kan ve Ece­vit hükümetlerinde Başbakanlık Bütçesi’nden yapılan toplam 2.2 milyar TL harcamaya karşılık, kısa süreli Gül hükümeti hariç tamamına yakınında Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu 2002-2014 dönemindeki harcama 25 milyar lirayı aştı.
 • Önceki 12 yıldaki başbakanların örtülü ödenekten yaptığı toplam harcama sadece 442.5 milyon lira olurken; Tayyip Erdoğan’ın örtülü harcaması ise bu yılın Haziran ayı sonu itibariyle tam 7.3 milyar liraya ulaştı.
 • Erdoğan, önceki 12 yıldaki tüm başbakanların başbakanlık bütçesinden yaptığı toplam harcamanın 11 katı, örtülü ödenek kullanımının ise 17 katı harcama gerçekleştirdi.
 • Erdoğan, devleti de gırtlağına kadar borca soktu. Erdoğan döneminde “merkezi yönetim” (Merkez Bankası, belediyeler vb. hariç, sadece hükümetin, yani başbakanın tasarrufundaki kamu) borcunda patlama yaşandı. Önceki 58 başbakanın 80 yılda yaptığı toplam 260.2 milyar liralık borcun üstüne Erdoğan, 11.5 yılda net 333.3 milyar lira ekledi.
 • Erdoğan’ın başbakanlığında, ekonomideki her başarısızlığına kılıf gösterdiği “faiz lobisi”ne devletin borçları için ödenen faiz 600.3 milyarla, önceki 12 yılı beşe katladı.
 • Başbakanlığı döneminde onlarca yolsuzluk ve usulsüzlüğe imza atan, bulunduğu makamı kişisel servetini büyütmede kullanan, devletin kaynaklarını çarçur edip haksız biçimde dağıtan, halkı ve ülkeyi büyük borç altına sokan Erdoğan, şimdi Köşk’e çıkarak kendisine tam bir saltanat kurmaya niyetleniyor.
 • Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı koltuğuna oturması ülkede rejim sıkıntına yol açacaktır. Seçilmesi durumunda Erdoğan, Anayasa ile belirlenen görev sınırlarının aşarak yürütme erkini de elinde tutup her konuda tek yetkili, tek söz sahibi, yani padişah olmaya yeltenecektir.
 • Cumhurbaşkanlığı seçimi artık çok önemli, yurttaşlarımıza “küsme sandığa git, boş verme oy ver” diye sesleniyorum. Kul hakkını, yetim hakkını korumak için, milletin parasını, kendi paranın, devlet hazinesinin çarçur edilmemesi için oyunu kullanman çok önemli. Oyunu demokrasinin güçlenerek, tüm kurum ve kurallarıyla çalışmasından yana ver. Bir tek oy, tek parti, tek adam dönemini sandığa, tarihe gömecek, işte o senin oyun!

Basın Bülteni:
milletin-parasi-tayyipin-ceb-i-humayun-u-oldu_umut-oran-1

 
 
 

Print Friendly, PDF & Email