“TOPLUMU DÖNÜŞTÜRECEĞİMİZE HEGEMONYAYA TESLİM OLDUK” 

“ÇATI ADAYI İÇİME SİNMEYEN BİR KARARDIR”

 

CHP PARTİ MECLİSİ (PM) ÜYESİ, İSTANBUL MİLLETVEKİLİ UMUT ORAN DÜN (23.6.2014) YAPILAN PM TOPLANTISINDA ÇATI ADAYI İLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ELEŞTİRİLERİNİ DİLE GETİRDİ. UMUT ORAN, PM ÜYELERİNE, “BU TESPİTLERİMİ, BU KAYGILARIMI, BUGÜN BURADA İLK KEZ PARTİMİZİN BU YETKİ KURULUNDA, PM’DE İFADE ETTİĞİMİ BİLMENİZİ İSTERİM. DAHA ÖNCE SİZLERE VE KURULTAY DELEGELERİMİZE HESAP VERME SORUMLULUĞU İÇİNDE YAZMIŞ OLDUĞUM MEKTUP DA BU DOĞRULTUDAYDI. AMACIM, GÖREVİM VE VARLIK NEDENİM BUNLARI SİZLERLE PAYLAŞMAKTIR. HZ. MEVLANA’NIN İFADESİYLE ‘İNSAN KONUŞTUKLARI KADAR, SUSTUKLARINDAN DA SORUMLUDUR’. KÖKLÜ GELENEĞİMİZDE, CİDDİ BİR SINAVLA SINANIYORUZ. MUHAFAZAKAR OYLARI ALMAK İÇİN, MUHAFAZAKARLAŞMAKLA ANILIYORUZ. MEVLANA ‘YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN/YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL’ DER.  SOSYAL DEMOKRAT VE SOL BİR PARTİ OLARAK TOPLUMU DÖNÜŞTÜRME VE TOPLUMA ÖNCÜLÜK ETME GÖREVİMİZ VARKEN, SEÇTİĞİMİZ ADAY BUGÜNKÜ SİYASİ HEGEMONYAYA TESLİM OLDUĞUMUZ ALGISINI YARATIYOR. SAMİMİYETLE İFADE ETMEK İSTERİM Kİ ÇATI ADAYI KARARI İÇİME SİNMEYEN BİR KARARDIR. SAYIN GENEL BAŞKANIMIZIN İNSİYATİFİ VE ÇABASIYLA ALINMIŞ BİR KARARDIR. KENDİSİNİN ADAYLIĞI İÇİN İMZA VERMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM, AMA HENÜZ KARARIMI VERMEDİM. BAKIN GENERAL MC. ARTHUR BİR KONUŞMASINDA ‘LİDERLİK SADECE RİSK ALMAK DEĞİL AYNI ZAMANDA SORUMLULUĞU DA CESARETLE ÜSTLENMEKTİR’ DEMİŞTİR. ADAY BELİRLEME KONUSUNDA SN.GENEL BAŞKANIMIZ İNSİYATİF ALDI, RİSK ALDI VE ADAYI BELİRLEDİ. BUNUN SONUCUNDA KENDİSİNİN SORUMLULUĞU DA CESARETLE ÜSTLENECEĞİNE İNANIYORUM” DİYE SESLENDİ.

 

Umut Oran’ın 23.6.2014 tarihli PM toplantısında yaptığı konuşmanın metni şöyle:

 

ÇOK TARİHİ VE KRİTİK BİR SEÇİM SÜRECİ İÇİNDEYİZ CUMHURBAŞKANINI İLK DEFA HALK SEÇECEK. ADAY BELİRLEMEDE DOĞRU BİR YÖNTEM BENİMSENDİ, ANCAK YANLIŞ BİR NOKTAYA VARILDI. KATILIMCI ÇOĞULCU BİR ŞEKİLDE SÜREÇ YÖNETİLMEK İSTENDİ, AMA BU İLKELER GERÇEK MANADA HAYAT BULMADI. SONUÇ OLARAK – ÇIKTIĞIMIZ YOLLA, VARMAK İSTEDİĞİMİZ HEDEFLER GELDİĞİMİZ YER AYNI OLMAMIŞTIR.

 

CHP VE MHP’NİN SAYIN GENEL BAŞKANLARI DÜZEYİNDE SAĞLANAN “BÜYÜK UZLAŞMAYI” TAKDİRLE KARŞILIYORUM. ANCAK MAALESEF GENEL BAŞKANLAR  DÜZEYİNDEKİ “BÜYÜK UZLAŞMA” CHP TABANINDA, ORGANLARINDA VE PARTİ MECLİSİ’NDE GERÇEKLEŞMEMİŞTİR. BÖYLESİNE ÖNEMLİ BİR KONUDA, PARTİ MECLİSİMİZ EDİLGEN DEĞİL ETKEN VE ETKİN OLMALIYDI!  7600 NÜFUSLU ÇANAKKALENİN AYVACIK İLÇE BLD BŞK ADAYINI BELİRLEYEBİLEN BU MECLİS, 76 MİLYONUN CUMHURBAŞKANI ADAYININ BELİRLENMESİNDE DAHA FAZLA SÖZ SAHİBİ OLMALIYDI.

 

ÇATI ADAYININ OLUMLU YÖNLERİNİ BİLİYORUZ SAYGINLIĞINDAN VE ÖZELLİKLERİNDEN HABERDARIZ. BAKIN BİR PARTİNİN VARLIK NEDENİ, BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTIR! 12 MİLYON SEÇMENİMİZ, 1.100.000 ÜYEMİZİN YANİ TABANIMIZIN BEKLENTİLERİNİ BU ADAYLA KARŞILAYABİLDİĞİMİZİ SİZİN DE DÜŞÜNMEDİĞİNİZİ BİLİYORUM.

 

KÖKLÜ GELENEĞİMİZDE, CİDDİ BİR SINAVLA SINANIYORUZ. MUHAFAZAKAR OYLARI ALMAK İÇİN, MUHAFAZAKARLAŞMAKLA ANILIYORUZ. MEVLANA ‘YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN/YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL’ DER.

SOSYAL DEMOKRAT VE SOL BİR PARTİ OLARAK TOPLUMU DÖNÜŞTÜRME VE TOPLUMA ÖNCÜLÜK ETME GÖREVİMİZ VARKEN, SEÇTİĞİMİZ ADAY BUGÜNKÜ SİYASİ HEGEMONYAYA TESLİM OLDUĞUMUZ ALGISINI YARATIYOR.

 

KEŞKE CHP KİMLİĞİNE, ATATÜRK İLKELERİNE, 6 OK İDEOLOJİSİNE,

KEŞKE KUVAYI MİLLİYE RUHUNA, CUMHURİYETİN TEMEL DEĞERLERİNE

TARTIŞMASIZ SAHİP OLAN BİR ADAY GÖSTEREBİLSEYDİK,

KEŞKE “BÜYÜK UZLAŞMA” SADECE PARTİ BÜYÜKLERİNİN UZLAŞMASI OLMASAYDI

KEŞKE “BÜYÜK UZLAŞMA” PARTİDEKİ BÜYÜK US LAŞMAYI

YANİ PARTİ ORGANLARINA YÖNELİK BİR SESSİZLEŞMEYE SEBEP OLMASAYDI

KEŞKE “BÜYÜK UZLAŞMA” ADINA, AMACINA UYGUN BİR ŞEKİLDE

TABANIMIZDA, TOPLUMDA HEYECAN, COŞKU VE SİNERJİ YARATABİLECEK ŞEKİLDE, SIFIR HATA, MİNİMUM RİSK, MAKSİMUM BAŞARI HEDEFİNE UYGUN OLABİLSEYDİ

VE BEN, İYİKİLERİ KEŞKELERİNDEN DAHA FAZLA OLAN BİR KONUŞMAYI BUGÜN BURADA YAPABİLSEYDİM!

 

BİRŞEYLERİN ALTINI ÇİZMEK İSTİYORUM: BU TESPİTLERİMİ, BU KAYGILARIMI, BUGÜN BURADA İLK KEZ PARTİMİZİN BU YETKİ KURULUNDA, PM’DE İFADE ETTİĞİMİ BİLMENİZİ İSTERİM. DAHA ÖNCE SİZLERE VE KURULTAY DELEGELERİMİZE HESAP VERME SORUMLULUĞU İÇİNDE YAZMIŞ OLDUĞUM MEKTUP DA BU DOĞRULTUDAYDI. O MEKTUBU DA BASINLA ASLA PAYLAŞMAMIŞTIM. ZİRA KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR.

AMACIM, GÖREVİM VE VARLIK NEDENİM BUNLARI SİZLERLE PAYLAŞMAKTIR. HZ. MEVLANA’NIN İFADESİYLE ‘İNSAN KONUŞTUKLARI KADAR, SUSTUKLARINDAN DA SORUMLUDUR’.

 

SAMİMİYETLE İFADE ETMEK İSTERİM Kİ ÇATI ADAYI KARARI İÇİME SİNMEYEN BİR KARARDIR. SAYIN GENEL BAŞKANIMIZIN İNSİYATİFİ VE ÇABASIYLA ALINMIŞ BİR KARARDIR.

KENDİSİNİN ADAYLIĞI İÇİN İMZA VERMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM, AMA HENÜZ KARARIMI VERMEDİM. BU KONUDA DA MİLLETVEKİLLERİNE BASKI YAPILMAMASINI RİCA EDİYORUM. SONUÇ OLARAK İKİ PARTİDEN DE 20’ŞER MİLLETVEKİLİNİN İMZA VERMESİ YETERLİ GÖRÜLMELİDİR, AKSİ TAKDİRDE KİMİN İMZA VERİP VERMEDİĞİ NOKTASINDA PARTİYİ YIPRATICI, TARTIŞMALI HABERLERE YOL AÇILACAKTIR.

 

AMA ALINACAK KARAR DOĞRULTUSUNDA, CHP KÜLTÜRÜNE UYGUN BİR ŞEKİLDE PARTİMİZİN BAŞARISI İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİMDEN EMİN OLMANIZI İSTERİM.

 

BAKIN GENERAL MC. ARTHUR BİR KONUŞMASINDA ‘LİDERLİK SADECE RİSK ALMAK DEĞİL AYNI ZAMANDA SORUMLULUĞU DA CESARETLE ÜSTLENMEKTİR’ DEMİŞTİR.

ADAY BELİRLEME KONUSUNDA SN.GENEL BAŞKANIMIZ İNSİYATİF ALDI, RİSK ALDI VE ADAYI BELİRLEDİ. BUNUN SONUCUNDA KENDİSİNİN SORUMLULUĞU DA CESARETLE ÜSTLENECEĞİNE İNANIYORUM.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN PARTİMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLAR GETİRMESİNİ DİLER

HEPİNİZE SAYGILARIMI SUNARIM.

Print Friendly, PDF & Email