Anamuhalefet lideri neler konuşacağın size mi soracak? 
Grup konuşması haberine soruşturma basına sansür değil mi?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup konuşmasını haberleştirdikleri için Bugün ve Cumhuriyet gazetesi muhabirlerine soruşturma başlatılmasına tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’dan geldi. Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a, “Bugün ve Cumhuriyet muhabirine açılan soruşturmayı sordu: Anamuhalefet lideri grup konuşmasında neler konuşacağını size mi soracak? Bu soruşturma, AKP hükümeti aleyhine haber yapılmaması için basının doğrudan sansür edilmesi anlamına gelmiyor mu?” diye sordu.
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, Başbakan Erdoğan’a yönelttiği yazılı soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 21.02.2014

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

CHP’nin TBMM çatısı altındaki 18 Şubat 2014 tarihli grup toplantısında Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu konuşmayı ve bu konuşmada yer alan sizin yolsuzluk yaptığınız iddialarını içeren bir takım hususları haberleştiren Bugün ve Cumhuriyet Gazetesi muhabirlerine yönelik “soruşturmanın gizliliğini ihlal” ettikleri gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca inceleme başlatılmıştır.
Anayasanın 83. Maddesine göre: “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Mecliste ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki Başkanlık Divanının teklifi üzerine Meclisce başka bir karar alınmadıkça bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar.”
Bu kapsamda,
1.     CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun son iki haftadır TBMM Grup toplantısında, mahkemenin Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması kapsamında verdiği yasal izinle yapılan telefon dinleme kayıtlarını dinletmesi üzerine savcılara yaptığınız sözlü suç duyurusu üzerine söz konusu haberleri yapan gazeteciler hakkında soruşturma açılması rastlantı mıdır?
2.     Temel basın görevini yerine getirerek ana muhalefet partisinin grup toplantısını haberleştirmek isteyen gazeteciler için de ayrıca girişiminiz oldu mu? Bugün ve Cumhuriyet muhabirlerine yönelik olarak özel bir suç duyurusunda bulundunuz mu?
3.      Yasama dokunulmazlığı kapsamında söylenen sözleri haberleştirmek de yasalara uygunken, bunu haberleştiren muhabirlere suç duyurusunda bulunmanızın yasal gerekçesi nedir? ABD’de veya AB’de bu tür bir uygulama var mıdır?
4.      Anamuhalefet Partisi Liderinin, CHP milletvekillerine ve yurttaşlara seslendiği haftalık grup konuşmasında neler konuşması gerektiğine de mi siz karar vereceksiniz, konuşmalar öncesinde sizden izin almak mı gerekiyor? Dünyada demokrasi ile yönetilen başka herhangi bir ülkede böyle bir uygulama var mıdır?
5.      “Gazetecilere açılan bu soruşturmayla muhalefetin sesi kısılmak isteniyor” şeklinde kamuoyunda oluşan algının gerçeklik payı nedir? Bu soruşturma, AKP hükümeti aleyhine haber yapılmaması için basının doğrudan sansür edilmesi anlamına gelmiyor mu?
6.      2003 – 2013 yılları arasında, hakkında suç duyurusunda bulunduğunuz, hakaret davası açtığınız gazeteci, muhabir ve gazete köşe yazarı sayısı yıllar itibariyle kaçtır?

Print Friendly, PDF & Email