Umut Oran’dan olağanüstü kurultay çağrısıPaylaşın!

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi iktidar olunamadıysa CHP başarısız demektir” 

“Sayın Genel Başkan hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplamalı ve acilen güvenoyu tazelemelidir.” 

“Zaten olağan kurultayı yapacağız deme kolaycılığına düşmek, Sayın Kılıçdaroğlu’nu Genel Başkanlığa getirmiş olan ‘mevcut kurultay delegelerine güvenmiyorum’ demekle eş anlamlıdır. “

“Genel Başkan gerçeklerle yüzleşip gereğini yapmadığı takdirde en büyük görev CHP örgütüne ve mevcut kurultay delegelerine düşecektir.” 

“CHP çaresiz ve alternatifsiz değildir. CHP umutsuz ve çözümsüz değildir.” 

“CHP’nin tek başına iktidarını kurmak için her türlü görev ve sorumluluğu almaya hazırım” 

ANKARA 

CHP üyesi Umut Oran, 1 Kasım seçimlerinde partisinin başarısız olduğunu belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olağanüstü kurultayı toplaması çağrısında bulundu. CHP’nin tek başına iktidarını kurmak için üzerine düşen her türlü görev ve sorumluluğu almaya hazır olduğunu vurgulayan Umut Oran, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da birçok kez işaret ettiği gibi başarının tek ölçütü iktidara gelmektir.  CHP iktidar olamadıysa ortadaki tek gerçek başarısızlıktır! Siyaset iddia işidir. İddiasını kaybetmiş insanlar her durumda bahaneler üretebilir. Sayın Genel Başkan hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplamalı ve acilen güvenoyu tazelemelidir. ‘Zaten olağan kurultayı yapacağız’ deme kolaycılığına düşmek, Sayın Kılıçdaroğlu’nu Genel Başkanlığa getirmiş olan ‘mevcut kurultay delegelerine güvenmiyorum’ demekle eş anlamlıdır.  Genel Başkan gerçeklerle yüzleşip gereğini yapmadığı takdirde en büyük görev CHP örgütüne ve mevcut kurultay delegelerine düşecektir. 92 yıllık tarihimiz gerçeklerle yüzleşmek, yüzümüzü sola dönerek, gerekli değişim, dönüşüm ve gelişimi sağlayarak Cumhuriyet Halk Partisi’ni yeniden Türkiye’nin umudu haline getirme sorumluluğunu bize yüklemektedir. CHP çaresiz ve alternatifsiz değildir. CHP umutsuz ve çözümsüz değildir. CHP’nin tek başına iktidarını kurmak için her türlü görev ve sorumluluğu almaya hazırım” dedi.

Umut Oran seçim sonuçları ve CHP ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

1 Kasım seçimleri, CHP de dâhil olmak üzere muhalefet partilerinin başarısızlığıyla sonuçlanmıştır. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da birçok kez işaret ettiği gibi başarının tek ölçütü iktidara gelmektirCHP iktidar olamadıysa ortadaki tek gerçek başarısızlıktır!

Bu anlamda, Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir yöneticisi “ %24.9’dan %25.3’e yükseldik” deme hakkına sahip değildir. CHP, 2011 seçimlerinde zaten % 25,94’e ulaşmış 135 milletvekili çıkarmış bir partidir. Hiçbir CHP yöneticisi, “132 olan milletvekili sayımızı 134’e çıkardık” gibi bir cümle de kurmamalıdır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da göreve gelir gelmez işaret ettiği gibi, son 5 yılda yapılan 6 seçimde, maalesef “anlamlı bir oy artışı” sağlanamamıştır.

Siyaset iddia işidir. İddiasını kaybetmiş insanlar her durumda bahaneler üretebilir. Bazı dönemlerde bu bahanelere inananlar da çıkacaktır. Fakat hiç kimsenin kredisi sonsuz değildir. Cumhuriyet Halk Partisi seçmeni, her anlamda üzerine düşeni yapmıştır. CHP örgütü, başka hiçbir partide görülmeyecek sorumlulukta partisine sahip çıkmış, kamuoyu önünde partisini eleştirmemiş, alın teri dökmüş, kan kusup ‘kızılcık şerbeti içtim’ demiş ve son saniyeye kadar özveriyle mücadele sahasında yer almıştır.

Bu anlamda Sayın Genel Başkan da dâhil olmak üzere hiçbir yönetici, çok fazla çalıştığından, elinden geleni yaptığından, fedakârlık ettiğinden ve sadece bu sebeple seçim başarısızlıklarına ses çıkarılmaması gerektiğinden bahsetmemelidir!

Çünkü liderlik sadece çalışmak demek değildir. Liderlik sadece iyi insan olmak, çalmamak, soymamak demek de değildir. Bunlar liderde zaten olması gereken, asla tartışılmayacak ortak özelliklerdir. Bu yüzden “çok çalışmak, çok fedakâr olmak, çok temiz olmak” seçim başarısızlıklarını açıklamak için tek başına yeterli gerekçeler değildir.

Lider, örgütüne güvenmelidir, örgütüne güven, heyecan, umut vermelidir. Lider, aynı zamanda görev dağılımını da doğru yapmak zorundadır. Takım arkadaşlarını doğru seçmek, partiyi ileriye taşıyacak kadroları bulup, yetiştirmek de liderin görevidir.

Lider; geleceği görebilen, önlem alan, ideolojisine sahip çıkarak kendi özgün hikâyesini oluşturan, her zorluğun üstesinden gelebilen demektir.

Hele hele koltuk sahibi olan liderler için sorumluluk çok daha yüksektir. Çünkü koltuk sahibi olmak aynı zamanda çözüm bulmak da demektir. Bu anlamda Sayın Genel Başkanın da sık sık dile getirdiği gibi “iktidar şikâyet etme, bahane bulma yeri değildir”. Parti içi iktidarı elinde bulunduranların da bahane üretmek değil tam tersine çözüm üretmek gibi zorunlulukları vardır.

CHP Genel Merkezinden bakıldığında görülmek istenmese de gerçek budur! CHP seçmeni bunca haksızlığa rağmen iktidar yüzü göremiyorsa bunun sorumlusu CHP’nin yönetiminde bulunanlar, direksiyonunu elinde tutanlardır.

Bu tablo karşısında Sayın Genel Başkan hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplamalı ve acilen güvenoyu tazelemelidir. Olağanüstü kurultay için hukuki ve siyasi gerekçeler mevcuttur.

CHP’nin olağan kurultayı bekleyerek bir günü dahi kaybetme lüksü yoktur. Siyasi Partiler Yasası uyarınca 2 yılda bir kurultayın yapılması gerekmektedir, tanınmış olan bir yıllık erteleme süresi dahi geçilmiştir. 3,5 yıldır olağan kurultayını yapmamış bir CHP yönetiminin meşruiyetinin tartışılmasına yol açılmamalıdır.

“Zaten olağan kurultayı yapacağız” deme kolaycılığına düşmek, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu Genel Başkanlığa getirmiş olan “mevcut kurultay delegelerine güvenmiyorum” demekle eş anlamlıdır.

Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gerçeklerle yüzleşip gereğini yapmadığı takdirde en büyük görev CHP örgütüne ve mevcut kurultay delegelerine düşecektir.

92 yıllık tarihimiz gerçeklerle yüzleşmek, yüzümüzü sola dönerek, gerekli değişim, dönüşüm ve gelişimi sağlayarak Cumhuriyet Halk Partisi’ni yeniden Türkiye’nin umudu haline getirme sorumluluğunu bize yüklemektedir. Bunu gerçekleştirecek güç örgütümüzün ve kurultay delegelerimizin azim ve kararlılığında yatmaktadır.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ, ÇARESİZ VE ALTERNATİFSİZ DEĞİLDİR. 

CUMHURİYET HALK PARTİSİ, UMUTSUZ VE ÇÖZÜMSÜZ DEĞİLDİR. 

UMUTSUZ DURUM YOKTUR, UMUTSUZ İNSANLAR VARDIR. BEN ASLA UMUDUMU YİTİRMEDİM! 

BURADAN TÜM CUMHURİYET HALK PARTİLİLERE SESLENİYORUM: 

GELİN DEĞİŞİMİ VE DÖNÜŞÜMÜ BERABER GERÇEKLEŞTİRELİM. BEN CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN TEK BAŞINA İKTİDARINI KURMAK İÇİN HER TÜRLÜ GÖREV VE SORUMLULUĞU ALMAYA HAZIRIM.

Basın Açıklaması:

İndir (PDF, 197KB)

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

11 yorumlar
 1. Armağan Görenel
  Armağan Görenel says:

  Selamlar Umut bey, sayın Kılıçdaroğlu’ndan önce Sayın Baykal’da büyük bir lider olmasına rağmen CHP’yi iktidara taşıyamadı. En azından Ecevit kadar yetenekli olduğunuza şüphem yok ve umudum da budur. ama nasıl projeler ile chp’yi iktidara taşıyacaksınız ve kılıçdaroğlu’ndan neyi farklı yapacaksınız? oyları toplumun hangi kesminden alacaksınız? nasıl bir siyaset uygulayacaksınız? Kürt kesimden mi, milliyetçi kesimden mi yoksa muhafazakar kesimden alacağınız oylarla mı chp’yi iktidar yapacaksınız? bunu başarmak için nasıl bir politika yürüteceksiniz? merak ediyor ve yanıtınızı bekliyorum. saygılarımla.

  Cevapla
  • ilknur
   ilknur says:

   chp ye yeni bir umut olduğunu genç kitleyi arkasına alabilecek genç ve dinamik olması bilgi ve kültürü ile ileriye taşıyacağını düşünüyorum

   Cevapla
 2. ÖZLER KARAKOÇ
  ÖZLER KARAKOÇ says:

  Ben 43 yaşında 2 çocuk annesiyim. Yıllardır oyumu CHP den başka partiye vermedim. Ama kızarak ama üzülerek ama çaresizce ama yine de CHP dedim. Geçmiş yıllarda CHP gençlik komisyonu başkanlığı yaptım. Fakat gördüm ki sıradan bir ilçe meclis üyesi olmak için bile bir birini yiyen insanların arasındayım ve bıraktım ve küstüm….İdallerimi ve hayallerimi yıktılar. Şimdi bu yazıyı okuyunca sizi takip eden biri olarak artık BİR LİERİMİZ OLSUN VE BİZDE ÖRGÜTLENİP ÇALIŞALIM BUNU ÜLKEM İÇİN ÇOCUKLARIM İÇİN İSTİYORUM VE BENDE GÖREVE HAZIRIM. CANLA BAŞLA ÇALIŞMAYA YENİ LİDERLE!!!!!!

  Cevapla
 3. Şahin şentürk
  Şahin şentürk says:

  Sayın Umut bey mengen ilçesinde 2004 senesinden beri siyasetten uzak kalmaya çalıştım ilçelerdeki örgütlerin ama maddi imkansızlıklardan ama mevki ve makam peşinde olmak adına çok verimli çalışmadıgı kanaatindeyim.sizin tekrar aktif olarak çalışmalarınızı takip etmekteyim.seçim programınızdada karşılaştık ayak üstü sohbetimiz oldu bulunacagınız bir oluşum içinde sizin yanınızda bulunmaktan onur duyar.çalışmalarınızda başarılar dilerim. kan degişikliginin sayın Kılıçtaroglu nun kötü birisi anlamı degil. CHP nin gelecegi için iktidar yolu açılması anlamına geleceginin hesabının yapılması gerektigi kanaatindeyim.SAYGILARIMLA……

  Cevapla
 4. Şahin şentürk
  Şahin şentürk says:

  Armagan GÖRENEL isimli takipciniz sorularında sizin kimlerden oy alarak chp yi iktidara taşıyacagınızı soruyor işte bence senelerce yapılan hatalardan birsi bu sorular mezhepler milliyetciler milliyetcilik bizim fıtratımızda milliyetciyim diyenlerden daha fazla mevcut.oyları toplumun herhangi bir kesiminden degil toplumu bir ve birlik içinde tutarak teşkilatların en ücra köşelerde vatandaşa inerek anlatarak her kesimi aynı tutarak olacagı kanaatindeyim ayrıştırmadan birleştirerek.

  Cevapla
 5. yasin şahin
  yasin şahin says:

  yürekli insan sizi kutluyorum yolunuz açık olsun chp ne zaman iktidar olacak lütfen artık 45 yaşına geldim hep umutla baktım umudumu yitirmek istemiyorum lütfen artık şu örgütleri gözden geçirim çorum bayattan yasıyorum utanıyorum aldığımız oyla 13,500 oy var bizim 820 akp nin 8901 oyu var böyle bir uçurum olamaz burada tabela partileri bile 100 oy alıyor nasıl bi çalışma lütfen doğru yere doğru insanları getirin ve biz artık iktidar olmak istiyoruz. size ve ekibinize başarılar dilyiyorum saygılarımla…

  Cevapla
 6. Kurtul Tibet Durakoğlu
  Kurtul Tibet Durakoğlu says:

  Sayın BAŞKANIM;

  Önceki dönem Aydın/Didim ilçe yön.krl.ve saymaniyim. CHP’den ayrılıp yeni bir parti kurmanız dahi sizi destekleyecegimi bilmenizi isterim.

  Cevapla
 7. Kurtul Tibet Durakoğlu
  Kurtul Tibet Durakoğlu says:

  Malum, halkımızın ekseriyeti bir ideolojinin peşinden değil, bir liderin peşinden gider. Liderlik için en önemli özellik karizmatik bir kişilik yapısıdır. Genç oluşumuz ve karizmatik kisiliginizden dolayı kitleleri peşinizden sürükleyeceğinizi biliyorum. Bu yüzden sonuna kadar arkanizdayim.

  Cevapla
 8. OKAN SEYREK
  OKAN SEYREK says:

  Sayın Başkanım sizi Cumhuriyet Halk Partisinin başında görmek istiyoruz Girdiğiniz bu yolda yalnız yürümeyeceğinizi bilmenizi istiyoruz.

  Cevapla

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir