CHP’den hükümete Suriye soruları: 

Bolu’ya 7 bin Suriyeli mi yerleştirildi?

Esenyurt Belediyesi 600 Suriyeli’ye niçin eğitim veriyor?

İzmir’de 99058391598 sayılı T.C. Kimlik numarası niçin Abdul Kader Rashou’ya verildi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, “İzmir’de 99058391598 sayılı T.C. Kimlik numarası niçin Abdul Kader Rashou’ya verildi? Bolu’ya 7 bin Suriyeli mi yerleştirildi? Esenyurt Belediyesi 600 Suriyeli’ye niçin eğitim veriyor?” diye sordu.

Türkiye’de neredeyse 81 ile dağıtılan Suriyelilere T.C. Kimlik numarası verildiği iddiası, bazı somut örneklerle birlikte CHP tarafından Meclis’e bir kez daha taşındı.

99058391598 sayılı T.C. Kimlik numarası

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Bakan Güler’e yöneltilen sorular şöyle:

– Türkiye’ye kabul edilen Suriyelilerin sayısı bugün itibariyle kaça ulaşmıştır?

– Her bir ile yerleştirilen Suriyeli sayısı kaçtır?

– Türkiye’ye gelen her Suriyeliye T.C. Kimlik numarası veriliyor mu, bunun gerekçesi nedir?

– Bugüne kadar Türkiye’ye gelip de kendisine T.C. Kimlik numarası verilen Suriyeli sayısı kaçtır?

– Abdul Kader Rashou isimli Suriyeli vatandaşa hangi gerekçeyle İzmir Buca Nüfus Müdürlüğünce 19 Temmuz 2013 tarihinde 24610 evrak kayıt numarasıyla 99058391598 sayılı T.C. Kimlik numarası verilmiştir?

– Suriyelilerin hepsine 99 ile başlayan TC Kimlik numaraları mı veriliyor?

– İstanbul’da Suriyelilere eğitim veren Esenyurt dışında belediyeler var mıdır, var ise ne eğitimi verilmektedir, bu eğitimler için kimden ne zaman izin alınmış/bilgi verilmiştir?

Bolu’da 7 bin Suriyeli
•             Bolu’da 7 bin Suriyelinin Türk vatandaşlığına geçirilerek kendilerine T.C. Kimlik numarası verildiği bilgisi doğru mudur?
•             Kaç Suriye vatandaşı ikamet için Bolu’ya yerleştirildi?

Esenyurt Belediyesi ne eğitimi veriyor?

CHP’li Oran, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya da “İstanbul Esenyurt Belediyesi’nin, ilçe milli eğitim müdürlüğünün bilgisi ve onayı olmaksızın 600 Suriyeli öğrenciye eğitim verdiği doğru mudur? Belediye söz konusu kişilere ne eğitimi vermektedir?” diye sordu.

Print Friendly, PDF & Email