CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran’ın Karaman Ziyareti-Karaman İnternetPaylaşın!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, milletvekili özlük haklarını düzenleyen kanun teklifine ilişkin, “Zamanlama olarak, belki usul olarak doğru olmadı.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, milletvekili özlük haklarını düzenleyen kanun teklifine ilişkin, “Zamanlama olarak, belki usul olarak doğru olmadı. Biz de halkımızın bu konudaki duyarlılığına saygı gösterdik. Milletin iradesini, tepkisini ciddiye alarak, CHP olarak bu önerideki imzalarımızı geri çektik” dedi.

Hıdırellez şenliklerine katılmak üzere Karaman’a gelen Oran, Ayrancı ilçesinde parti teşkilatını ziyaret etti.

Oran, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini söyledi.

Vatandaşın bu süreçle ilgili Başbakan Erdoğan’dan cevap beklediğini ifade eden Oran, “Ana muhalefet partisi olarak, Başbakan çözüm süreci ile ilgili, Türkiye Cumhuriyeti adına ne görüşmeler yaptı, ne pazarlıklar yaptı, ne taahhütler verdi, bilmek istiyoruz. Millet adına bunu bilmek istiyoruz” diye konuştu.

-Milletvekillerinin özlük haklarına ilişkin kanun teklifi-

Milletvekili özlük haklarını düzenleyen kanun teklifine ilişkin bir soru üzerine Oran, milletvekilleriyle ilgili TBMM’de bir yönetmelik olmadığını, bu nedenle bir yasa eksikliği bulunduğunu belirtti.

Bunun uzun zamandır bekleyen bir şey olduğunu anlatan Oran, şöyle devam etti:

“Biz özel bir ayrıcalık gelmesini doğru bulmuyoruz. Ben de şahsen doğru bulmuyorum ama emekli, şu anda görev yapmayan, önceden milletvekilliği yapan arkadaşlar bu konuda bir araya gelmişler. Söz konusu teklif komisyona yeni geldi. Daha guruba, Genel Kurul’a gelmemişti. Dolayısıyla Genel Kurul’a gelse de arkadaşlar bu konudaki görüşlerini bireysel olarak ifade edeceklerdir. Dün gurup olarak AK Parti ile olmayı da reddettik.

Aynı zamanda bu süreçte milletvekillerine özel bir ayrıcalık gelmesini de doğru bulmadık. Milletvekillerinin özlük haklarının mutlaka düzenlemesi gerekiyor fakat zamanlama olarak, belki usul olarak doğru olmadı. Biz de halkımızın bu konudaki duyarlılığına saygı gösterdik. Milletin iradesini, tepkisini ciddiye alarak, CHP olarak bu önerideki imzalarımızı geri çektik.”

Oran, daha sonra Ayrancı Barajı yakınındaki alanda kutlanan hıdırellez şenliklerine katıldı.

Burada vatandaşlara hitap eden Oran, bugün Karaman’da 736. Türk Dil Bayramı’nın kutlandığını anımsattı.

Türkçe’nin dünyada 200 milyon insanın konuştuğu bir medeniyet ve kültür dili olduğunu vurgulayan Oran, Karamanoğlu Mehmet Bey’in 1277 yılında Türkçe’yi resmi dil ilan ettiğini kaydetti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de Türkçe’yi resmi dil ilan eden bir başka lider olduğunu anlatan Oran, “Şimdi resmi dil pazarlığı yapılıyor. Biz CHP olarak resmi dilimiz konusunda, ana dilimiz konusunda hassasiyetimizi koruyoruz. Tabi ki barış istiyoruz. Hiçbir annenin gözyaşı dökmesini istemiyoruz. Hiçbir vatan evladının hayatını kaybetmesini, sakat kalmasını istemiyoruz. Biz de birlikten, beraberlikten yanayız. Buna yürekten inanıyoruz ama bugünkü ortam, bu amaca hizmet etmiyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yakılan ateşin üzerinden atlayan Oran, köylülerin kurduğu çadırları gezerek ikram edilen börekten yedi.

Oran, merkeze bağlı Akçaşehir ve Sudurağı beldelerini de ziyaret ederek, partililerle bir araya geldi.

Belde ziyaretlerinden sonra partisinin Karaman İl Teşkilatı’na giden Oran, burada Anneler Günü’nü kutladığı kadınlara karanfil verdi. Partililer de Oran’a atkı hediye etti.

Oran, 3 büyük takımın taraftarlarının Karaman’da CHP çatısı altında kavga etmeden buluşmalarının örnek bir davranış olduğunu dile getirerek, “1 Mayıs’ta İstanbul’da Çarşı gurubuyla beraberdik. Gelecek sene Beşiktaş’tan daha iyi bir performans bekliyorum. İyi başlamışlardı. Sonunu getiremediler. Fenerbahçe’ye kupada başarılar diliyorum. İyi olan kazansın. Fenerbahçe, bu sene çok sıkıntılar çekti. İnşallah yüzleri güler” dedi.

http://www.karamaninternet.com/chp-genel-baskan-yardimcisi-oranin-karaman-ziyareti.-5235h.htm

 

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

0 yorumlar

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir