“MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİNİN TAM BAĞIMSIZ LAİK, DEMOKRATİK TÜRKİYE MÜCADELESİNİN ÖNÜNDE DURAMAZSINIZ”

 

Getirilmek istenen Başkanlık rejimini protesto eden, laiklik duyarlılığını sergileyerek Atatürk’e sahip çıkan CHP’li gençlere yönelik polis baskısının giderek artması üzerine Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran gençlere sahip çıktı. Bir yandan toplumu baskıyla kontrol amacı güden bu yaklaşımın aynı zamanda iktidarın içine düştüğü “korku denizinde” boğulduğunun da göstergesi olduğunu vurgulayan Umut Oran, “Daima akılda tutulmalıdır ki bu gidişin sonu ağır bir kaostur. Türkiye’yi ‘Açık Hava Hapishanesi’ yapmak isteyenler ancak kendi ruhlarını hapsedebilirler ama her sözlerinde haklı olan CHP gençliğine boyun eğdiremezler. İktidar bloğunun polisi, copu, gazı, kurşunu olabilir ama güçlü olan gençlerdir, zira haklı olan da gençlerdir. Türkiye’nin dört bir yanında Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyetimizi korumak görevini üstlenmiş evlatlarımıza yönelen ağır şiddeti kınıyor tüm CHP örgütlerinin ve seçmenlerinin gençlerimizi sonuna kadar destekleyeceklerine olan inancımı tekrarlıyorum” dedi.

 

CHP’li Umut Oran, CHP Gençlik Kollarının yapmış oldukları basın açıklamalarına, bildiri dağıtmalarına, afiş çalışmalarına, toplanma ve protesto etkinliklerine AKP iktidarının talimatıyla tüm yurt genelinde CHP’li gençlere sistematik bir polis baskısı uygulanıp, gözaltına alınmaları üzerine konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak şunları kaydetti:

 

GÖSTERİ, TOPLANMA, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TEMEL HAKTIR

 

Demokrasinin asgari şartlarına sahip herhangi bir ülkede “toplanma ve gösteri yapma”, tartışılmaz bir haktır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına göre de toplanma ve gösteri yapma hakkı, demokratik toplumda korunan temel haklar arasında yer almakta ve AİHS’nin 10. maddesi ile korunan ifade özgürlüğüyle birlikte, demokratik toplumun temelini oluşturmaktadır.

 

LAİK CUMHURİYETE NEFES ALDIRMIYORLAR

 

Ancak demokratik dünyadan hızla uzaklaşan ve Türkiye’yi içine kapanık bir ülke haline dönüştüren iktidar bloğu, neredeyse “laik Cumhuriyetten yana olanların nefes almasına” dahi tahammül edememektedir. Bir yandan toplumu baskıyla kontrol amacı güden bu yaklaşım aynı zamanda iktidarın içine düştüğü “korku denizinde” boğulduğunun da göstergesidir.

 

KORKU DENİZİNDE BOĞULUYORLAR

 

Bu korku; gerçekle yüzleşmekten duyulan korkudur.

Bu korku; yönünü kaybetmiş odakların her şeyi düşmanlık olarak görmesinin sonucudur.

Bu korku; zulümle abad olabileceğini düşünenlerin yaşadığı sonsuz korkudur.

Fakat tarih boyunca binlerce kez görüldüğü gibi toplumlar baskıyla, şiddetle, hukuksuzlukla kontrol edilemezler. “Laiklik istiyorum” diyeni “düşman” olarak kodlayarak, “özgürlük” diye ayağa kalkanı “kelepçeye” vurarak hatta geçmişte olduğu gibi sadece “duran” adamları bile gözaltına alarak bir süreliğine ceylan derisi koltuklarda oturulabilir ancak asla kalplerde taht kurulamaz. 

 

CHP GENÇLERİNE BOYUN EĞDİREMEZLER

 

Daima akılda tutulmalıdır ki bu gidişin sonu ağır bir kaostur. Türkiye’yi “Açık Hava Hapishanesi” yapmak isteyenler ancak kendi ruhlarını hapsedebilirler ama her sözlerinde haklı olan CHP gençliğine boyun eğdiremezler. İktidar bloğunun polisi, copu, gazı, kurşunu olabilir ama güçlü olan gençlerdir, zira haklı olan da gençlerdir. Türkiye’nin dört bir yanında Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyetimizi korumak görevini üstlenmiş evlatlarımıza yönelen ağır şiddeti kınıyor tüm CHP örgütlerinin ve seçmenlerinin gençlerimizi sonuna kadar destekleyeceklerine olan inancımı tekrarlıyorum.

 

KAZANAN ATATÜRK GENÇLİĞİ OLACAK

 

Atatürk gençliğinin Cumhuriyet ülküsünün ve tam bağımsız laik, demokratik Türkiye mücadelesinin önünde duramadınız, duramazsınız, duramayacaksınız.

Kazanan Atatürk Cumhuriyetinin Gençleri olacak!

Basın Açıklaması:

TÜRKİYE AÇIK HAVA HAPİSHANESİ YAPILMAK İSTENİYOR!

Print Friendly, PDF & Email