CHP’Lİ UMUT ORAN, SABAH GAZETESİNDEN MAHMUT ÖVÜR’ÜN BUGÜN KALEME ALDIĞI YAZININ TEK KELİMESİNİN DAHİ DOĞRU OLMADIĞINI, BUGÜN KENDİSİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUP TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞINI BELİRTEREK, “PENSİLVANYA DENİLEN YERE GİTMEDİM, AYRICA PENSİLVANYA’NIN YERİNİ, YOLUNU DAHİ BİLMEM. AYRICA FETÖ ÇETESİYLE ABD’NİN HERHANGİ BİR EYALETİNDE VEYA DÜNYANIN HERHANGİ BİR BÖLGESİNDE GÖRÜŞMEDİM, GÖRÜŞEMEM. ÇÜNKÜ BU BENİM İDEOLOJİME, ATATÜRKÇÜ ÇİZGİME VE CUMHURİYET DEĞERLERİMLE BAĞLIĞIMLA ASLA VE ASLA ÖRTÜŞEMEZ” DEDİ.

“AÇIKÇASI İSMİMİM FETÖ ÇETESİYLE BİRLİKTE AYNI CÜMLE İÇİNDE GEÇMESİ DAHİ KABUL EDİLEMEZ BÜYÜK BİR HAKARETTİR BENİM İÇİN.”

“ASLINDA MAHMUT ÖVÜR, ÖNCELİKLE KENDİ PENSİLVANYA ZİYARETİNİN HESABINI VERMELİ!”

“MAHMUT ÖVÜR ARTIK AKP MİLLETVEKİLİ ADAYIDIR VE BU KONUMU MAALESEF GAZETECİLİĞİNİ YOK ETMİŞTİR.”

“MAHMUT ÖVÜR ŞEREFLİ VE NAMUSLU BİR GAZETECİ İSE, HİÇ YAPILMAMIŞ ASLI ASTARI OLMAYAN BU SÖZDE ZİYARETİN GERÇEKTE VAR OLMAYAN, AMA YAZISINDA TERSİNİ SAVUNDUĞU O HAYALİ FOTOĞRAFI YAYINLAMAYA DAVET EDİYORUM, BUNU YAPMADIĞI TAKDİRDE NAMUSUNU YİTİRMİŞ BİR GAZETECİ OLACAKTIR.”

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, Sabah gazetesinin AKP milletvekili adayı yazarı Mahmut Övür’ün bugünkü köşe yazısında yer alan iddiaların tek kelimesinin dahi doğru olmadığını belirterek, kendisi hakkında hemen bugün savcılığa suç duyurusunda bulunup tazminat davası açacağını bildirdi.

Umut Oran, “Pensilvanya denilen yere gitmedim, ayrıca Pensilvanya’nın yerini, yolunu dahi bilmem. Ayrıca FETÖ çetesiyle ABD’nin herhangi bir eyaletinde veya dünyanın herhangi bir bölgesinde görüşmedim, görüşemem. Çünkü bu benim ideolojime, Atatürkçü çizgime ve cumhuriyet değerlerine bağlığımla asla ve asla örtüşemez. Açıkçası ismimim FETÖ çetesiyle birlikte aynı cümle içinde geçmesi dahi kabul edilemez büyük bir hakarettir benim için. Aslında Mahmut Övür, öncelikle kendi Pensilvanya ziyaretinin hesabını vermeli! Mahmut Övür artık AKP milletvekili adayıdır ve bu konumu maalesef gazeteciliğini yok etmiştir. Mahmut Övür şerefli ve namuslu bir gazeteci ise, hiç yapılmamış aslı astarı olmayan bu sözde ziyaretin gerçekte var olmayan, ama yazısında tersini savunduğu o hayali fotoğrafı yayınlamaya davet ediyorum, bunu yapmadığı takdirde namusunu yitirmiş bir gazeteci olacaktır” dedi.

TEK KELİMESİ DAHİ DOĞRU DEĞİL

Umut Oran, konuyla ilgili olarak bugün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Sabah gazetesinde Mahmut Övür’ün bugün köşesinde kaleme aldığı yazının tek kelimesi dahi doğru değildir! Hemen bugün savcılığa suç duyurusunda bulunacağım, gazeteye tekzip göndereceğim, tazminat davası açacağım.

PENSİLVANYA’NIN YOLUNU YERİNİ BİLMEM

Ben hayatım boyunca ismi geçen bu diğer üç partilim ile veya ikili olarak veya tek başıma asla ve asla yurt dışına, ABD’ye, Pensilvanya denilen yere gitmedim, ayrıca Pensilvanya’nın yerini, yolunu dahi bilmem. Ayrıca FETÖ çetesiyle ABD’nin herhangi bir eyaletinde veya dünyanın herhangi bir bölgesinde görüşmedim, görüşemem. Çünkü bu benim ideolojime, Atatürkçü çizgime ve cumhuriyet değerlerimle bağlığımla asla ve asla örtüşemez. Biz onlarla beraber yürüyenlerden olmadık, zira o zihniyet CHP’den ve savunduğu değerlerden hep nefret ettiler. Bu zihniyete karşı CHP yöneticisi ve milletvekili olarak verdiğim mücadele ortadadır.

İSMİMİ ANMAK BİLE HAKARETTİR

Açıkçası ismimim FETÖ çetesiyle birlikte aynı cümle içinde geçmesi dahi kabul edilemez büyük bir hakarettir benim için. ÇYDD, Balyoz, ODATV, Ergenekon gibi isimli kumpas davalarının başladığı ilk günden bu yana mağdurların yanında oldum ve bu kumpası kuranların laik, demokratik hukuk devleti ve Atatürk düşmanı olduğunu haykırdım. Kapatılan Taraf gazetesi dahi kumpası eleştiriyoruz diye sayısız manşetiyle beni ve partimi hedef yaptı. Biz bu  mücadeleyi verirken FETÖ’ye övgüler düzenler benim hakkımda da davalar açtılar ancak zaman haklı olduğumuzu ortaya çıkardı ve bu hakim-savcılar bugün utanç içerisinde meslekten ihraç edildiler.

ÖVÜR, KENDİ ZİYARETİNİN HESABINI VERSİN

Mahmut Övür gazeteci olarak ve AKP’de siyaset yapan bir kişi olarak böyle bir ortamda benim ismimi bir suç çetesi ile ilişkilendirmeden önce mutlaka benim görüşümü almalıydı. Aslında Mahmut Övür, öncelikle kendi Pensilvanya ziyaretinin hesabını vermeli! Mahmut Övür’ün, 8 gazeteci olarak Fetullah Gülen’i ziyaret ettiklerini uzun süre gizlediğini, inkar ettiğini ve tek kelime dahi yazmaya cesaret edemezken, meslektaşlarının baskısı üzerine sonunda itiraf etmek zorunda kaldığını da unutmadık.

GAZETECİ DEĞİL AKP MİLLETVEKİLİ ADAYIDIR

Geçen yıl da hakkımda akıl almaz iddialar, büyük karalamalar ortaya atılmış ve o koroya bu kişi de katılmıştı. Bu karalamalar için onlarca dava açtık tazminat davalarını kazandık, suç duyurumuz üzerine açılan ceza davası halen devam ediyor. Mahmut Övür artık AKP milletvekili adayıdır ve bu konumu maalesef gazeteciliğini artık yok etmiştir. Böylesine ağır bir iddia muhatabına tek kelime sormadan yazılır mı, bunun adı gazetecilik değil tetikçiliktir. CHP hakkında artık siyasi rakip olarak bir AKP’li olarak yazmaktadır.

KANITLAMAZSA NAMUSUNU YİTİRECEK

Sonuç olarak eğer Mahmut Övür şerefli ve namuslu bir gazeteci ise, hiç yapılmamış aslı astarı olmayan bu sözde ziyaretin gerçekte var olmayan, ama yazısında tersini savunduğu o hayali fotoğrafı yayınlamaya davet ediyorum, bunu yapmadığı takdirde namusunu yitirmiş bir gazeteci olacaktır.

Basın Açıklaması:

Mahmut-Ovur-yalani-hakkinda-aciklama-1
Print Friendly, PDF & Email