ABD, Ziraat’in suç gelirleriyle mücadele notunu Şubat 2011’de düşürdü 

Bankanın plan sunmasından 5 ay sonra gelen yeni genel müdür tüm birimleri dağıtırken, Uyum Müdürlüğünü pasifize etmesi New York’taki olumsuz süreci başlattı. 

Kara para ile mücadele eden Uyum Müdürlüğü’nün etkisizleştirilmesine BDDK ve MASAK neden karşı çıkmadı? 

ANKARA

Ziraat Bankası’nın ve dolayısıyla Türkiye’nin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ağır yaptırım olasılığı ile karşı karşıya kalması gelişmesini kamuoyuna duyuran CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a yeni sorular yönelterek Varan 3 dosyasını açtı.

Umut Oran, Babacan’a, “ABD, Ziraat’in Suç gelirleriyle mücadele notunu Şubat 2011’de düşürdü banka hemen mutabakat zaptı hazırlayıp sundu. Ama Bankanın plan sunmasından 5 ay sonra gelen yeni genel müdürün tüm birimleri dağıtırken, Uyum Müdürlüğünü pasifize etmesi New York’taki olumsuz süreci başlatmadı mı? Kara para ile mücadele eden Uyum Müdürlüğü’nün etkisizleştirilmesine BDDK ve MASAK neden karşı çıkmadı? “Kara para ile mücadele konusundaki eksiklikleri” gidermediği gerekçesiyle ceza kesilmesi halinde, cezanın parasal karşılığının çok üstünde Ziraat Bankası ve dolayısıyla Türkiye itibar kaybına uğramayacak mı?” diye sordu.

CHP’li Umut Oran, Ziraat Bankası New York şubesinde yaşanan olağanüstü durumla ilgili olarak Babacan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye 3. Soru önergesini de sundu. Oran, Babacan’a şu soruları yöneltti:

Şubat 2011’de not düşürüldü

– ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yaptığı denetimler sonucunda Ziraat Bankası New York şubesininin notu, Suç Gelirleriyle Mücadele Uyum Programında saptanan zayıflıklar nedeniyle “2-SATISFACTORY”den “3-FAIR” düzeyine düşürülerek bu durum banka yönetimine Şubat 2011’de bildirildi mi? 

Banka hemen mutabakat zaptı sundu

– Bunun üzerine Ziraat Bankası’nın o dönemki üst yönetimi, hazırlanan mutabakat zaptını Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Karslı’nın imzasıyla Fed’e sundu mu? Bu mutabakat zaptının içeriği nedir? 

5 ay sonra yeni genel müdür birimleri dağıttı

– Mutabakat zaptının ABD makamlarına tesliminden 5 ay sonra Temmuz 2011’de Ziraat Bankasına Genel Müdür olarak atanan Hüseyin Aydın, bir gecede 11 genel müdür yardımcısını görevden neden aldı? Bu görevden almalarla birlikte bankanın Risk Yönetimi, İç Kontrol ve Uyum Müdürlüğü gibi birimlerinin etkinlikleri neden zayıflatılarak geri plana atıldılar?

Kara Para için çok önemli Uyum Müdürlüğü neden pasifize edildi?

– Hüseyin Aydın ve ekibi, hangi amaç ve anlayışla başta Uyum Müdürlüğü olmak üzere bankanın risk yönetimi birimlerini zayıflatıcı, etkisizleştirici uygulamalar yapıyor?

– Doğrudan Ziraat Bankası yönetim kuruluna bağlı olarak çalışan ve ana fonksiyonu karapara ile mücadele olan Uyum Müdürlüğü neden 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’a aykırı bir şekilde, İç Kontrol biriminin altında etkisiz, pasif bir servis haline getirildi? Ziraat Bankası New York şubesinde bugün yaşanan sorunun gerisindeki ana etken bu yanlış karar mıdır?

– Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası’nın en üst düzeydeki temsilcisi tarafından imzalanarak Amerikan resmi makamlarına verilen mutabakat zaptının gereği neden yerine getirilmemiştir?

BDDK neden rapor hazırlamadı?

– Ana fonksiyonu bankaları risk yönetimi konusunda denetlemek ve risk yönetimindeki zafiyetleri ortaya çıkararak bankacılık sektörünü korumak olan BDDK, bu kadar bariz bir zafiyeti neden rapor konusu etmemiştir?

MASAK neden uyarmadı?

– Kuruluş amacı suç gelirlerinin aklanması ile mücadele olan MASAK, Türkiye’nin en büyük devlet bankasında, doğrudan yönetim kuruluna bağlı olarak çalışan Uyum Müdürlüğü’nün 5549 sayılı Kanuna aykırı bir şekilde, İç Kontrol biriminin altında etkisiz bir servis haline getirilmesi hakkında herhangi bir rapor hazırladı mı? MASAK’ın bu konuda size ulaşmış bir raporu mevcut mudur?

Ceza alan ilk Türk Bankası mı olacak?

– Amerikan resmi makamlarınca lisans iptalinin yanı sıra, tüzel kişilik olarak Ziraat Bankası’na, “kara para ile mücadele konusundaki eksiklikleri” gidermediği gerekçesiyle ceza kesilmesi halinde, cezanın parasal karşılığının çok üstünde Ziraat Bankası ve dolayısıyla Türkiye itibar kaybına uğramayacak mı? Böyle bir ceza söz konusu olursa kara parayla mücadele konusunda ceza alan ilk Türk bankası Ziraat Bankası mı olacak?

Hangi acil adımları atacaksınız?

– Bu olumsuz ve geri dönülmesi olanaksız durumun yaşanmaması için hangi acil adımları atacaksınız?

Print Friendly, PDF & Email