CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, patates üreticisinin 70 kuruşa sattığı patatesin tüketiciye 3.5 TL’ye sunulmasıyla ilgili Meclis’e bir soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 14.01.2014

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

1.      Patates üretim alanlarının daralmasına bağlı olarak %18 rekolte düşüşü yaşandığı ve patates fiyatlarının 3,5 TL’ye kadar çıktığı kamuoyuna yansımıştır. Fiyatlardaki bu yükselişin önüne geçmek için bir planlamanız bulunmakta mıdır?
2.      Üretim artmadıkça fiyatlardaki yükselişin devam edeceği bilinmektedir. Çiftçinin yeteri kadar patates tohumu bulabilmesi ve yeterli düzeyde ekim yapabilmesi için uzun vadeli nasıl bir proje öngörmektesiniz?
3.      Fiyatı 3.5 lirayı bulan patateste daha fazla yükseliş olacağı beklentisiyle bazı tüccarlar ellerindeki ürünü stoklamaya başlamış hatta sezonluk anlaşmalarını iptal etmişlerdir. Stokçuluk sebebiyle patates fiyatlarının 6 liraya kadar çıkması beklenmektedir. Bu durumun önüne geçmek için ne gibi önlemler almaktasınız? Herhangi bir yaptırım uygulamayı öngörmekte misiniz?
4.      Çiftçinin tüccarlara 70 kuruşa sattığı patates markette 3,6 liraya kadar çıkmaktadır. Köylünün aracısız halka satış yapabilmesi için herhangi bir projeniz bulunmakta mıdır?
5.      Artan kuru fasulye fiyatları nedeniyle vatandaş tenceresinde kuru fasulye kaynayamamakta patates doğrayamamaktadır. Et fiyatları ise malum vatandaşa ne yemesini nasıl beslenmesini tavsiye etmektesiniz?

Print Friendly, PDF & Email