Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimleri öncesinde PKK ve BDP’yi eleştiren sözleriyle ilgili soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA           

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 15.5.2013

Umut ORAN

CHP İstanbul Milletvekili

 

TBMM Başkanlığı’nın 26.6.2013/130597 sayılı yazısı üzerine, 15.5.2013 tarihli önergemin yenilenmiş halidir:
1-     30 Nisan 2011 tarihinde Muş’ta yaptığınız mitingde “Apo’yu peygamber ilan edenlerle bizim işimiz olmaz. Bizi aldatanlarla, benim Kürt kardeşlerimi aldatanlara karşı hep beraber olacağız. Onlara sandıklarda gereken cevabı vereceğiz” açıklamasını yaptınız. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ı peygamber ilan edenler, Kürt yurttaşları aldatanlar kimlerdir? “Bizim işimiz olmaz” derken kastettiğiniz hangi işlerdir?
2-     1 Haziran 2011 tarihinde Diyarbakır’da yapmış olduğunuz mitingde “bunlara göre Apo peygamberdir, bunu da ilan ediyorlar… Ona göre 12 Haziran’da bu bağımsızlara, bu BDP’lilere gereken dersi vermemiz lazım” açıklamasını yaptınız. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ı peygamber ilan edenler kimlerdir? Bağımsız adaylar hakkında istihbarat kurumlarından tarafınıza herhangi bir bilgi veya bulgu iletildi mi?

IMF borcu ödenmesine karşın 2000 yılından bu yana dünya ülkeleri arasında Türkiye’nin durumunun gerilemesi veya sabit kalmasına dair somut verilerle ilgili soru önergesi

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Ali babacan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 13.05.2013

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

TBMM Başkanlığı’nın 26.6.2013/130597 sayılı yazısı üzerine, 13.5.2013 tarihli önergemin yenilenmiş halidir:

 1. Yarın itibariyle IMF’ye borcumuzun biteceğini 10 yıl içerisinde 22 milyar dolarlık borç ödendiğini ısrarla açıklamanıza karşın 10 yılda ülkenin dış borcunun 207 milyar dolar arttığı doğru mudur?
 2. Söz konusu 207 milyar doların da AKP öncesindeki hükümetlerin toplam dış borcunun 1,5 katına denk düştüğü bilgisi doğru mudur?
 3. Yine 10 yıllık iktidarınız döneminde toplamda 38 milyar dolarlık kamu malının satıldığı, özelleştirildiği bilgisi doğru mudur?
 4. 4.     IMF’nin nisan ayında açıklanan son verilerine göre 187 ülke içerisinde 134 ülkenin enflasyon oranının Türkiye’den daha düşük olduğu bilgisi doğru mudur?
 5. 5.     “Altın ihracatı” ile yaratılan durumun olumlu etkisine rağmen yine IMF kayıtlarındaki 187 ülke içerisinde; cari açığı GSYH’nin yüzde 6’sı düzeyinde gerçekleşen Türkiye’nin, bu oranla 187 ülke içinde 71’inci olduğu bilgisi doğru mudur?
 6. 6.     Türkiye’nin geçen yıl cari açığın milli gelire oranına göre dünyada 117. ülke olması başarı mıdır?
 7. 2012 yılında  cari fiyatlarla 786.3 milyar dolarlık GSYH’si ile dünya sıralamasında 17’nci olan Türkiye’nin 2000 yılında da yine 18. sırada bulunduğu bilgisi doğru mudur? Bu Türkiye’nin 12 yıldır aynı yerde saydığı anlamına gelmiyor mu?
 8. Yine IMF kayıtlarına göre 187 ülke içerisinde kişi başına milli gelirde 2000 yılında 62. sırada olan ülkemizin 2012 yılında 63. sıraya gerilemesinin gerekçesi nedir? Bu ekonomik başarısızlık göstergesi değil midir?
 9. IMF verileri ile hükümetinizin açıklamalarının çelişmesinin gerekçesi nedir? IMF verileri yanlış ise düzeltilmesi için temasa geçtiniz mi?
 10. IMF verileri ile sizin açıklamalarınızın çelişmesi nedeniyle Türk halkına bilgi vermeyecek misiniz?

AKP İzmir İl Başkanı’nın, Orman ve Su işleri Bakanı’nın kulağına eğilerek küfürlü bir konuşmayla CHP’li Buca Belediyesi’ni eleştirmesine dair soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 01.07.2013

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

 
TBMM Başkanlığı’nın 28.6.2013 / 131018 tarih sayılı yazısı üzerine, 22.5.2013 tarihli önergemin yenilenmiş halidir:
İzmir Buca Gölet’te geçtiğimiz hafta sonunda Yörük Şenliği’ne katılarak yanınızdaki AKP İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ile yaptığınız sohbet açık kalan mikrofon dolayısıyla basına yansıdı. Buna göre siz konuşurken elektriklerin kesilmesi üzerine İl Başkanınız ”Buca Belediye Başkanı elektrikleri kesiyor. Afedersin, … gidin benim tesisimden’ diyor” diye konuşunca sizin, “Tamam, ona da cezasını verelim. O tesis onaysızsa alalım elinden. Siz cezaları alın. Derhal alalım elinden. Bu hareketi yaptığı için de cezalandıralım. Bana dilekçe versinler. Ben bu esnada iptal edeyim onun şeyini de, atayım” karşılığını verdiğiniz tartışmasız bir biçimde kameralara yansımıştır.
Bu kapsamda;

 1. Bu sözleriniz hükümetinizin uyguladığı ‘ileri demokrasi’ye aykırı değil midir?
 2. Muhalefetin elinde olan belediyelere negatif ayrımcılık mı uyguluyorsunuz?
 3. “Ona da ceza verelim” demenizden dolayı daha önce de bu tür cezalar verdiğiniz anlaşıldığından bunların sayısı kaçtır, bu şekilde kaç belediye başkanına, yöneticisine idari ceza verdiniz? Bunların muhatapları ve cezaya konu işlemler nelerdir?
 4. Bugüne kadar bu şekilde sizin deyiminizle “iptal ettiğiniz, el koyduğunuz tesis sayısı kaçtır, bunlar hangi il/ilçede hangi siyasi parti yönetimindeki belediyelere aittir?
 5. İl başkanınızın küfürlü konuşmasından dolayı bir uyarıda bulundunuz mu, kendisine bir idari ceza verildi mi?
 6. Katıldığınız bu etkinliği düzenleyen dernek hangisidir? Dernek söz konusu etkinlik için Buca Belediyesi’nden izin isterken siyasetçilerin katılmaması koşuluyla izin aldığı halde buna aykırı davranarak sadece sizi çağırmasının gerekçesi nedir?”

 

 

Print Friendly, PDF & Email