İçişleri’nden şok yanıt: Özel Güvenlik biber gazı sıkamaz

Umut Oran: Eskişehir Valisi umarım bu dosyayı da kapatmaz

ANKARA

İçişleri Bakanı Muammer Güler, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde yemek boykotu yapan öğrencilere biber gazlı coplu sert müdahalede bulunmasını TBMM’de gündeme getirmesi üzerine, Özel Güvenlik görevlileri ile ilgili şaşırtıcı bir bilgiyi açıkladı. Bakan Güler, Özel güvenlik görevlilerinin, “biber gazı tabir edilen gazları bulundurma, taşıma, kullanma izinlerinin olmadığı anlaşılmıştır” dedi.

Umut Oran ise bu duruma, “Adeta bakkallarda çocuklara bile leblebi gibi satılmaya başlanan biber gazının ne kadar hukuk ve kural dışı kullanıldığı bu yanıtla ortaya çıkmış oldu. Ayrıca Sayın Bakan güvenlik görevlileri hakkındaki tahkikatın 6 aydır sürdürüldüğünü bildiriyor, ama umarım Sayın Eskişehir Valisi, Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesinde olduğu gibi açık kamera görüntülerine rağmen üniversiteli kardeşlerimizin de ‘arkadaşları tarafından dövüldüğünü’ söyleyerek dosyayı kapatmaz” diyerek tepki gösterdi.

Osmangazi Üniversitesi’nde 11 Mart’ta yaşanan olayda, yemek fiyatlarını protesto etmek isteyen yaklaşık 20 kişilik üniversite öğrencisi yanlarında getirdikleri 600 sandviç ile rektörlük binası önünde açıklama yapmak istemiş, ancak üniversitenin özel güvenlik görevlilerinin sert müdahalesi sonucunda 5 öğrenci feci şekilde dövülmüş, kelepçelenip kongre merkezi binasına götürülerek polise teslim edilmişti.

Özel güvenlik biber gazı taşıyamaz, kullanamaz

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın bu sert müdahaleyi TBMM’ye taşıması üzerine soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Güler, Özel Güvenlik Görevlilerinin giyeceği üniforma ve kullanacağı teçhizatın Özel Güvenlik Komisyonu’nun 3.6.2011 tarih ve 773 sayılı kararıyla belirlendiğini bildirdi. Güler, “Komisyonca onaylanıp uygun görülen teçhizat içerisinde el telsizi, kelepçe, cop, düdük, el feneri, el detektörü gibi teçhizatların bulunduğu ancak biber gazı tabir edilen gazlar vb bulundurma, taşıma ve kullanma izinlerinin olmadığı anlaşılmıştır” dedi.

6 aydır tahkikat bitmedi

Bakan Güler, “Osmangazi Üniversitesi’ndeki olayla ilgili Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından 10 özel güvenlik görevlisi hakkında başlatılan tahkikat devam etmektedir” diyerek, incelemenin 6 aydır sürmemiş olmasını açıklaması da dikkat çekti.

Eskişehir Valisi yine ‘arkadaşları dövdü’ demez umarım

Umut Oran ise bu yanıt üzerine şu tepkiyi verdi:

“Adeta bakkallarda çocuklara bile leblebi gibi satılmaya başlanan biber gazının ne kadar hukuk ve kural dışı, kullanıldığı bu yanıtla ortaya çıkmış oldu. Herkesin bulunduğu konuma görev ve yetkisine göre davranmaya davet ediyorum. Özel güvenlik görevlilerinin de yetki sınırlarını aştıklarında cezalandırılacaklarını unutmamaları gerekiyor. İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda denetimi ve eğitimi daha da artırmasını bekliyoruz. Sayın Bakan güvenlik görevlileri hakkındaki tahkikatın 6 aydır sürdürüldüğünü bildiriyor, ama umarım Sayın Eskişehir Valisi, Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesinde olduğu gibi açık görüntülere rağmen üniversiteli kardeşlerimizin de ‘arkadaşları tarafından dövüldüğünü’ söyleyerek dosyayı kapatmaz.”

İşte önergedeki sorular

Umut Oran’ın yanıtlanan önergesindeki sorular şöyleydi:

– Üniversitelerin açtığı özel güvenlik görevlilerinin kelepçe, cop, biber gazı gibi tamamen uygun eğitim almış resmi emniyet mensuplarında olması gereken araçları taşıma hakları bulunmakta mıdır, böyle bir hak yok ise bahsi geçen güvenlik görevlileri hakkında polis memurları tarafından gereken adli ve idari süreç başlatılmış mıdır?

Kasten yaralayan güvenlikçi

– Basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere tekme – tokat saldıran, Türk Ceza Kanunu’nda ifadesini bulan kasten yaralama suçunun unsurlarını oluşturan güvenlik görevlileri emniyet mensuplarınca tespit edilmiş midir, bu kişiler hakkında herhangi bir idari ve adli süreç başlatılmış mıdır?

Darp uygulayabilir mi?

– Üniversitelerin anlaştığı özel güvenlik şirketlerinin öğrencilere darp uygulama yetkisi bulunmakta mıdır, özellikle üniversite gibi kamuya ait alanlarda hizmet vermekte olan özel güvenlik şirketlerine bakanlığınız tarafından gereken hukuki eğitim verilmekte midir?

NOT: Önerge ve yanıtına buradan ulaşabilirsiniz:
www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=124726

Print Friendly, PDF & Email