Umut Oran “yargı reformu tutuklu gazetecileri niye yansımıyor ” diye sordu.Paylaşın!

 

Umut Oran “yargı reformu tutuklu gazetecileri niye yansımıyor” diye sordu

Adalet Bakanı Ergin, “Yasalardaki değişiklikler aynı hızla yansımıyor” demekle yetindi.

İSTANBUL

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türkiye-AB KPK 68. Toplantısında tutuklu gazeteciler sorunun gündeme getirmesi üzerine, Adalet bakanı Sadullah Ergin, “Tutuklu gazeteciler konusu tartışılan bir konu. Yasalardaki değişiklikler aynı hızla yansımıyor” demekle yetindi.

Türkiye-AB KPK 68. toplantısı İstanbul’da yapıldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Adalet bakanı Sadullah Ergin ve Avrupa komisyonu Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio’nun da katıldığı bugünkü 2 oturumda mali yardımların dışında yargı reformu da tartışıldı.

KPK Eş Başkanyardımcısı CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yargıda gelinen duruma ilişkin sözleri ile mali yardımlarda ayrımcılık yapan Avrupalı muadillerine kimi eleştiriler yöneltti.

Reformlar gazetecilere niye yansımıyor?

Oran, “Bakan bey ‘Türkiye’de tutuklu gazeteci yok’ diyor. Bugün 107 gazeteci tutuklu, 2006’da ise tutuklu gazeteci sayısı 13 idi. Şimdi soruyorum, buradaki Avrupalı temsilcilere, ülkesinde tutuklu 10 gazeteci olan bir delege var mı? Hükümetin madem yargı reformu açıklamaları var bunların gazetecilere de yansımasını bekliyoruz. AİHM daha bu hafta gazeteci-yazar Erbil Tuşalp davasında Türkiye’ye para cezası verdi” dedi.

Ergin hızdan yakındı

Ergin, Oran’ın eleştirileri üzerine “Tutuklu gazeteciler konusu tartışılan bir konu. Yasalardaki değişiklikler aynı hızla yansımıyor” demekle yetindi. Ergin, “Sayın Oran reform uygulamaya yansımıyor dedi, bu bir süreçtir. Hazmedilmesi ve uygulamaya geçmesi zamanla olacaktır. 12 Eylül 2010 referandumuyla yargının siyasallaştığı eleştirisi sübjektiftir. Umut Beye katılıyorum gelin 23-24. fasılları açalım. Sayın Oran’a teşekkür ediyorum gelin bu faslı açalım” dedi.

Cumhurbaşkanı, Başbakan,  Başbakan yardımcısının dahi yargının bazı uygulamalarından rahatsız olduğuna dikkat çeken Oran şöyle konuştu:

MİT Müsteşarı olunca tepki gösteriliyor

Eski Genelkurmay Başkanı hakkında soruşturma açılabiliyor ama MİT Müsteşarı soruşturulunca tepki gösteriliyor Sayın bakan bunu doğru buluyor mu? MİT Müsteşarı ifadeye çağrılınca, hükümet “bağımsız yargı karışmayalım” demedi. Savcının yetkisini aştığını da söyledi. Bu sebeple bir kanun değiştirdi.

Çok kolay tutuklama kararı veriliyor

Yargıçlar çok kolay tutukluluk kararı veriyor. Parasız eğitim isteyen çocuk da, spor kulübü başkanı da, genelkurmay başkanı da, belediye başkanı da örgüt üyesi. 2005 yılında 274 kişi terörist iddiasıyla tutuklu, bugün 12 bin kişi. Aradaki farka dikkatinizi çekerim. İzmir Büyükşehir belediye başkanımız hakkında 397 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı, CHP Genel Başkanı hakkında fezleke hazırlandı.

Gelin ÖYM’leri kaldıralım

Sayın bakan artık bu bahane üretmeyi bırakalım. Bahane devamlı üretiriz. Bu sorunu tespit edelim ve çözmeye çalışalım. Sorunun en önemli kısmı özel yetkili mahkemeler. Biz CHP olarak bu konuda bir yasa teklifi verdik. Gelin destekleyin. Bu işi çözelim.

Avrupalıları da eleştirdi

Avrupalı dostlarımıza da bir iki şey söylemek istiyorum. Biraz önce IPA Yardımlarıyla ilgili olarak bizi eleştirdiler Türkiye’deki 4 partiyi. İlla Türkiye’de her şeyde muhalefet iktidarla karşı karşıya gelecek diye bir şey yok. Madem Türkiye’de insan hakları sorunu var hukukun üstünlüğü sorunu var gelin 23-24. Fasılları açalım. Bırakın blokajları. AB de bu sürece köstek olmasın. İnsan haklarını korumak için adil yargı lazım. Adil yargıdaki sorunları birlikte tespit edelim, bu fasıllar kapsamında sorunu düzeltelim.

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

0 yorumlar

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir