Umut Oran: Hani ihracat rekoru kırıyorduk ?Paylaşın!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Hükümetin rakamlarla arası berbat. Tablet çağında abaküs seviyesinde bir hükümetle yönetiliyoruz”

 “Artan dış ticaret açığı, Türkiye’nin aşil topuğu”

 ANKARA

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi İstanbul Milletvekili Umut Oran, TÜİK tarafından açıklanan Dış Ticaret verilerini değerlendirdi.  Oran, “10 gün önce Ekonomi Bakanı ‘ihracatta rekora koşuyoruz’ diye müjdeler veriyor. 10 gün sonra TÜİK dış ticaret verilerini açıklıyor ve ne görüyoruz? İhracat geçen yıl ki düzeyle hemen hemen aynı kalmış, hani rekor kırıyorduk? Hükümetin rakamlarla arası berbat. Tablet çağında, abaküs seviyesinde bir hükümetle yönetiliyoruz. Çünkü saniyede milyon işlem yapan bilgisayarlar hüküm sürerken, bizim hükümet abaküs hızında ekonomiyi kavrayabiliyor” dedi.

Dış ticaret verileriyle ilgili yazılı açıklama yapan Oran, ekonomi yönetiminde genel bir koordinasyonsuzluk olduğunu belirtti. Oran açıklamasında şunları kaydetti:

 Aşil topuğu, dış ticaret açığının finansmanıdır

 “Yıllarca hükümetin dikkatini cari açık sorununa çekmeye çalıştık. Özellikle artan dış ticaret açığının finansmanının, artık Türkiye’nin ‘aşil topuğu’ olduğunu, ekonominin bu yapısal düzlemde devam edemeyeceğini ifade etmeye çalıştık. Ama hükümet bizi dinlemedi ve yıllarca “borç yiğidin kamçısıdır” zihniyetiyle bildiğini okudu. AKP hükümeti yumurta kapıya dayanınca da tüketim ürünlerine zam bombardımanına başladı. Öngörüşsüzlüklerinin maliyetini halka yüklediler. Ayşe Teyze’nin elektrik faturasına %10 zam yaptılar.

 Tablet çağında abaküs hızında ekonomi

 Hâlbuki dış ticaret verilerini kontrol ederek, gereken önlemleri zamanında alsalardı, bugün Mehmet Usta’nın üretim masrafına yeni bir kalem açmak zorunda kalmayacaklardı. Bugün Mehmet Usta’nın torna tezgâhı yüzde 10 pahalıya çalışıyorsa bunun sebebi hükümet. Çünkü hükümetin rakamlarla arası berbat. Tablet çağında, abaküs seviyesinde bir hükümetle yönetiliyoruz. Saniyede milyon işlem yapan bilgisayarlar hüküm sürerken, bizim hükümet abaküs hızında ekonomiyi kavrayabiliyor

 Artan ithalat tarımı bitirdi

İthalat ve ihracat rakamlarını dahi birlikte değerlendiremiyorlar. Hükümet madalyonun iki yüzüne de bakmıyor, ikiyüzlü politika izliyor. Ancak gerçeklerden kaçamazlar, kırmızı ‘DUR’ ışığı karşılarında yanıyor. Eylül ayında ithalat yüzde 35 artarken ihracattaki artış yüzde 21’de kaldı. 2011’in ilk 9 ayında ithalat 181 milyar 600 milyon dolar, ihracat 99 milyar 500 milyon dolar oldu. Dahası bazı temel sektörlerin de sonuna geldiğimiz gözüküyor. Örneğin Türkiye dokuz ayda 9 milyar 900 milyon dolarlık tarım ürünü ithal etmiş. Bu rakam geçen sene 4 milyar 700 milyon dolar idi yani yüzde 46’lık artış var. Demek ki bu sene çiftçi Mehmet Amca kazanmıyor, parayı Amerikalı çiftçi John kazanıyor.

 AB ilişkisi ticarette de topallıyor

 Bir başka dikkat çekici veri de AB’ye olan ihracatın düşmesidir. Geçen yıl Eylül ayında toplam ihracatın %48,9 AB’ye yapılırken, bu yıl AB’nin payı %44,6’ya geriledi. Yani AB ile ilişkilerimiz diplomatik sahada durdu, ticaret sahasında da topallıyor.

Hükümetin en büyük hayrı, hükümeti bırakması olacak

 “Türkiye’de terör patladı, hükümet yok. Ülkede güvenlik bulunmuyor. Ekonomi her gün felaket sinyali veriyor. Özgürlük alanında seviyemiz belli. Adalet sistemi işlemiyor. Bunlar bir devletin temel hizmetleri. Bir devlet yurttaşlarının özgürlüklerini korur, güvenliklerini sağlar, refah içerisinde yaşamalarına hizmet eder. Peki AKP ne yapıyor? Özgürlüğü zincirliyor, teröre boyun eğiyor, ekonomi patlamaya doğru gidiyor. Hükümet artık Türkiye’ye hizmet etsin, istifa etsin. Türkiye’nin bu kötü hükümetten başka bir problemi yok.”

 

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

1 cevap
  1. Hasan Özyurt
    Hasan Özyurt says:

    AKP’ye hiç oy vermedim vermem de;son seçimlerin hepsinde CHP’ye oy verdim..ülkeyi iyi yönetebileceğine inandığım için değil;mecliste muhalefet olsun diye…CHP bugün iktidarı alsa her şeyi yüzüne gözüne bulaştırır ne yazık ki;gelin CHP’li İzmir belediyesinin hali görün de halimize acıyın…İzmir koca bir köy oldu;ne yazık ki gerçek bu…Kılıçdaroğlu her geldiğinde izmir belediyesi harika çalışıyor diyor ,onu kim kandırıyor merak ediyorum…İzmir iyi yönetiliyor diyeni 10 dakika araba ile tura çıkarmayı teklif ediyorum…Önce kaleniz İzmir’i kurtarın sonra Türkiye’yi…bir dahaki seçimde belediyede kesinlikle CHP kazanamaz…haberiniz olsun..

    Cevapla

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir