18 yıl önce bu gün, Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında, Madımak Oteli’nin karanlık ve gerici bir güruh tarafından kuşatılıp yakılması sonucu;  33 aydın ve 2  yurttaşımızı kaybetmenin acısını halen tüm sıcaklığıyla içimizde taşıyoruz.
2 Temmuz 1993, Cumhuriyet ve insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Din ve inanç adına toplumu bölerek kamplaştırmaya çalışanlar her zaman olmuştur. Sivas olayları vahşice yapılan bir katliamdan öte Laik Cumhuriyete, Demokrasiye, Hukuk Devletine, insanlığa, barışa ve kardeşliğe vurulan ağır bir darbedir.
İçlerinde barış ve kardeşlikten başka duygu olmayan ve ülkemizin aydınlık yüzünü temsil eden 35 yurttaşımızın katledilmesi, bizlere bu karanlık güçlerin ellerine fırsat geçince neler yapabileceklerini bir kez daha göstermiştir.Bu katliam, halkımızın on yıllar süren aydınlanma, demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesine karşı yapılan karşı  bir harekettir.
Bu katliamı gerçekleştiren  odaklar ve uzantıları bilmelidirler ki; her türlü baskı, engelleme ve sindirme politikalarına karşı ülkemizde barış ve kardeşlik için mücadelemiz devam edecektir.
18 yıl önce Sivas’ta yaşananlar, tarih boyunca inanç ve düşünceleri nedeniyle toplu kıyımlara uğrayanlara acı bir örnek olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bize düşen, toplumsal birlik ve beraberliğe daha fazla sahip çıkarak barışı ve kardeşliği pekiştirmektir.
Sivas’ı unutmayacağız. Sivas katliamını unutturmak isteyenlere inat Cumhuriyet Halk Partisi gelecekte de; işçilerle, kamu çalışanlarıyla, yoksullarla, köylülerle, gençlerle, aydınlarla omuz omuza duracak.
Sivas ve Madımak’ı unutmayacağımız gibi ülkemizi, tam bağımsızlık, eşitlik, kardeşlik ve barış inancımızla  savunmak için tüm yurtsever halkımızı karanlık güçlere karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz.
Dünyanın neresinde olursa olsun tüm ırkçı, etnik, inanç katliamlarını kınıyor, Sivas’ta katledilen aydın ve sanatçılarımızı bir kez daha saygıyla anıyorum.
Saygılarımla,
Umut Oran

Print Friendly, PDF & Email