Dünya sol partilerinin çatı örgütü olan Sosyalist Enternasyonal de Suruç saldırısını kınayarak, taziye mesajı yayınladı.
Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, Yunanistan’da uluslararası bir toplantıda iken Suruç saldırısının yaşanması üzerine konuyu SE Başkanı Papandreu ve SE Genel Sekreter Luis Ayala’ya aktardığını ve dün akşam kınama ve dayanışma mesajı yayınlandıklarını bildirdi.

www.socialistinternational.org/viewArticle.cfm?ArticleID=2392 adresinden yayınlanan bildirinin Türkçesi şöyle:

SE, Suruç, Türkiye’deki terörist saldırıyı kınıyor. 
Sosyalist Enternasyonal dün Suruç, Türkiye’de gerçekleşen ve 30 insanı öldüren ve onlarcasını yaralayan terörist saldırıyı güçlü biçimde kınamaktadır. Kurbanların ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunar, Türk Ulusunun duygularını paylaştığımızı bilmelerini isteriz. 
Yüzlerce genç insanın Kobani kentini yeniden inşa etmek üzere yapılacak yardımları desteklemek üzere toplandığı Suruç’taki Amara Kültür Parkında gerçekleşen patlamanın İŞID veya Daesh olarak bilinen terörist organizasyonun işi olduğuna inanılmaktadır. 

Sosyalist Enternasyonal Konseyi tarafından, New York, Birleşmiş Milletler’de yapılan son toplantısından sonra yayınlanan Güvenlik ve Teröre karşı Savaşım Beyanına dayalı olarak, Sosyalist Enternasyonal bu iğrenç saygısızlığa yönelik üzüntülerini belirterek daha fazla uluslararası işbirliği sayesinde terörizm belasına yanıt olarak güçlendirilmiş ve koordine edilen çok yönlü bir yanıt verilmesine yönelik çağrısını yinelemektedir.

Print Friendly, PDF & Email