CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, geçen hafta yaptığı Adana ziyareti sırasında eğitim sendikalarının ilettiği şikâyet üzerine TÜGVA’nın lise öğrencilerine zorla Başkanlık Sistemi paneli vermesini TBMM gündemine taşıdı.

Umut Oran, Başbakan Davutoğlu’na, Türkiye Gençlik Vakfı’nın Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi konulu paneli hangi akla velilerinin izni ve onayı olmadan lise öğrencilere zorunlu olarak verildiğini, il milli eğitim müdürlerinin bu vakfı desteklemesi için hükümetin talimat verip vermediğini açıklamasını istedi.

CHP’li Umut Oran, önergesinde, “Geçen hafta Adana ilimizde yaptığım seçim çalışmaları sırasında Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adana şubesinin talebi üzerine Adana İl Milli Eğitim Müdürünün onayıyla 5 Mayıs 2015 tarihinde saat 13:00’da Sarıçam ilçesine bağlı Evliya Çelebi Mesleki Endüstri Anadolu Lisesinde ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’ konulu panel düzenlendiği ve ildeki tüm öğrenci, öğretmen ve MEB idarecilerinin bu toplantıya katılımının zorunlu tutulduğu bilgisi bana aktarıldı” dedi.

TÜGVA, AKP için mi kuruldu?

Ahmet Davutoğlu’na, Umut Oran’ın yönelttiği sorular şöyle:

– TÜGVA’nın, 12. Cumhurbaşkanının yakınlarının yönetiminde bulunduğu TÜRGEV ile bağlantısı nedir? TÜGVA, AKP’yi desteklemek amacıyla partiniz tarafından mı kurduruldu?

– Adana İl Milli Eğitim Müdürü’nün, TÜGVA’nın talebi üzerine Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine 30.04.2015 tarih ve 4556102 sayılı yazıyla, merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de aynı gün tüm okullara gönderdikleri yazılarla bu duyurunun idareci ve öğretmenlere yapılmasını istemesinin gerekçesi nedir? Bir kamu yöneticisi hangi yetkiye dayanarak iktidar partisinin yararına bir toplantı düzenlenmesine önayak olmaktadır?

TÜRGEV gibi destek mi görecek?

– TÜGVA’nın da, aynen TÜRGEV gibi tüm etkinliklerinin kamu kurum kuruluşlarınca desteklenmesi talimatı mı verdiniz?

– İsteyen her vakıf milli eğitim müdürlüklerine başvurarak okullarda da diledikleri konularda toplantı yapabiliyor mu?

Veli izni olmadan nasıl yaparsınız?

– Veli bilgisi ve izni olmadan ders saatleri içerisinde Evliya Çelebi Mesleki Endüstri Anadolu Lisesi öğrencilerinin okuldaki bir salonda toplanarak paneli dinlemeye zorlanması suç değil midir, bu konuda ne yapacaksınız?

– Niçin Adana’daki tüm ilk ve ortaöğretim öğrencileri başkanlık sistemi konusunda ikna edilmeye çalışılıyor?

AKP propagandası değil mi?

– “Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi” paneli, AKP’nin, 12. Cumhurbaşkanı’nın 7 Haziran seçimlerine yönelik propagandasının bir unsuru mudur?

– Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikalarının Adana şube yöneticilerinin, öğrencilerin siyasi propagandaya tabi tutulduğu gerekçesiyle karşı çıktığı bu toplantıya izin veren Adana İl Milli Eğitim Müdürü hakkında hangi işlemi yapacaksınız?

Umut Oran’ın soru önergesi şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 11.05.2015

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

Geçen hafta Adana ilimizde yaptığım seçim çalışmaları sırasında Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adana şubesinin talebi üzerine Adana İl Milli Eğitim Müdürünün onayıyla 5 Mayıs 2015 tarihinde saat 13:00’da Sarıçam ilçesine bağlı Evliya Çelebi Mesleki Endüstri Anadolu Lisesinde ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’ konulu panel düzenlendiği ve ildeki tüm öğrenci, öğretmen ve MEB idarecilerinin bu toplantıya katılımının zorunlu tutulduğu bilgisi bana aktarıldı. Bu kapsamda;

  1. TÜGVA’nın, 12. Cumhurbaşkanının yakınlarının yönetiminde bulunduğu TÜRGEV ile bağlantısı nedir? TÜGVA, AKP’yi desteklemek amacıyla partiniz tarafından mı kurduruldu?
  2. Adana İl Milli Eğitim Müdürü’nün, TÜGVA’nın talebi üzerine Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine 30.04.2015 tarih ve 4556102 sayılı yazıyla, merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de aynı gün tüm okullara gönderdikleri yazılarla bu duyurunun idareci ve öğretmenlere yapılmasını istemesinin gerekçesi nedir? Bir kamu yöneticisi hangi yetkiye dayanarak iktidar partisinin yararına bir toplantı düzenlenmesine önayak olmaktadır?
  3. TÜGVA’nın da, aynen TÜRGEV gibi tüm etkinliklerinin kamu kurum kuruluşlarınca desteklenmesi talimatı mı verdiniz?

  4. İsteyen her vakıf milli eğitim müdürlüklerine başvurarak okullarda da diledikleri konularda toplantı yapabiliyor mu?
  5. Veli bilgisi ve izni olmadan ders saatleri içerisinde Evliya Çelebi Mesleki Endüstri Anadolu Lisesi öğrencilerinin okuldaki bir salonda toplanarak paneli dinlemeye zorlanması suç değil midir, bu konuda ne yapacaksınız?
  6. Niçin Adana’daki tüm ilk ve ortaöğretim öğrencileri başkanlık sistemi konusunda ikna edilmeye çalışılıyor?
  7. “Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi” paneli, AKP’nin, 12. Cumhurbaşkanı’nın 7 Haziran seçimlerine yönelik propagandasının bir unsuru mudur?

  8. Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikalarının Adana şube yöneticilerinin, öğrencilerin siyasi propagandaya tabi tutulduğu gerekçesiyle karşı çıktığı bu toplantıya izin veren Adana İl Milli Eğitim Müdürü hakkında hangi işlemi yapacaksınız?
Print Friendly, PDF & Email