Prof.Dr. Türkan Saylan’ın 1976 yılında büyük özveriyle kurduğu İstanbul Lepra Hastanesi personelsiz bırakılarak 2010 yılında kar etmediği gerekçesiyle Dr. Sadi Konuk Hastanesi’ne bağlandı. Dün hastane önünde toplanan doktorlar, hastane çalışanları, örgütler, lepralılar bu olaya karşı tepkilerini dile getirirken CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da yanlarındaydı.
Oran, “Hükümetin amacı burayı rant kapısı haline getirmektir. Lepra hala var olan bir hastalıktır. Bu sabah tedavisi için gelen hasta, kendini kapının önünde bulmuştur. Lepralı hastalar nerede, nasıl tedavi görecekler? Hükümet vatandaşına sırtını dönmüş, kulaklarını tıkamış durumdadır.  Ben bu mücadeleye her zaman destek vereceğim ve hükümetin kirli planlarını burada uygulamasına izin vermeyeceğim.” şeklinde konuştu.
Konuyla ilgili tepkilerden bir diğeri de Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Dr. Çetin Erdolu’dan geldi. Erdolu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a görme engellilerle dalga geçtiğiniz gibi lepralılarla da dalga geçiyorsunuz, derhal özür dileyin.” mesajını iletti.

Print Friendly, PDF & Email