Umut Oran

Basın Açıklaması

18.9.2020

Dün (17 Eylül) Büyükada’da Adalar Belediye Başkanı ve Adalar Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantı sonucunda Heybeliada Sanatoryumu ziyaret edilerek aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1924 yılında açılmış olan, ilk yerli, milli ve başarısı “Union ve Dünya Sağlık Örgütü” tarafından tescillemiş hem sağlık, hem eğitim hizmeti veren, hem meslek edinme kursları açan, hem araştırma görevi yapan, adeta bir Enstitü gibi çalışan, 1943’te Türkiye’nin ilk verem aşısını üreten ve geniş çaplı olarak uygulayan, bu tarihi değere, derin kültüre ve tıbbi öneme sahip olan Heybeliada Sanatoryumu, içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi salgını sürecinde ve ikinci dalga tehdidinin yükseldiği bu dönemde, acil olarak aslına, özüne dönüştürülmeli ve hem Türkiye’ye hem de İstanbul sınırları içinde (39 ilçesinden biri olmasına rağmen)  hastane bulunmayan Adalar halkına hizmet verecek şekilde yeniden açılmalıdır.

  1. Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ediyorum.
  2. Sağlık Bakanlığı bu sorumluluğu almıyorsa bu konuda Adalar Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir belediyesinin bu hastanenin kendilerine tahsisi talepleri bulunmaktadır. Bu talep dikkate alınmalıdır.
  3. Heybeliada Sanatoryumu’nun yeniden hastane olarak inşa edilmesi konusunda, Adalar halkı, Adalar Belediyesi, tüm meslek örgütleri ve bireysel olarak ben umut oran İDARİ YARGI sürecine başvuracağımızı beyan ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Umut Oran

Toplantıya katılan kurumlar;

   Adalar Kent Konseyi

– Türk Tabipler Birliği

– Sağlık Emekçileri Sendikası

– Türkiye Toraks Derneği

– TMMOB

– Şehir Plancıları Odası

– Heybeliada Arkagüverte Derneği

– CHP İlçe Başkanlığı

– İyi Parti İlçe Başkanlığı

– Sanatoryum da çalışmış Adalı kişiler

Print Friendly, PDF & Email