Trabzon Tam Bir Çevre Felaketi Yaşıyor – SözcüPaylaşın!

Tarih, kültür, doğa, çevre katlediliyor. Doğa kanunlarına, yasalara aykırı ne kadar iş varsa hepsi yapılıyor!

31 Mart seçimlerinde CHP’nin bir belediye daha fazla kazanması için Anadolu’yu karış karış gezen CHP’li Umut Oran, hafta içerisinde Karadeniz’deydi. 5 Mart’ta Trabzon’da çalışıp halkın derdini dinleyen Umut Oran, bu kez şehirin çevresel sorunlarına da yoğunlaştı. Umut Oran’ın, adeta Trabzon’un çevre röntgenini çektiği raporunda şu noktalar öne çıktı:

– Kaya yerine hafriyatla doldurulan deniz – Ortahisar Gülcemal Projesi: Beşirli ve Toklu mahallelerinde devam eden ve sahil şeridinin 6 kilometre doldurularak dinleti ve plaj alanı yapım projesi tamamen yanlış yürütülüyor. Tuzlu suya dayanıklı kalker, bazalt türü kayalar zemine yerleştirilip sıkıştırılmadan sadece hafriyat toprağı ve moloz dökülerek iş götürülmeye çalışılıyor. Bu şekilde bilinçsiz ve bilgisizce sadece moloz dökülmeye devam edilirse ileride çok ciddi zemin oturmaları ve ayrılmaları, yarıkları yaşanacak tamirat maliyeti astronomik düzeye ulaşacak!

– Heyelan alanına çöp tesisi – Araklı Taşönü katı atak alanı:Daha önce çimento fabrikasının kalker ocağı olarak kullandığı sık yaşanan heyelanlar nedeniyle üretimin durma noktasına geldiği bilinen bölgeye katı atık alanı kurulmak istenmesi tam bir akıl tutulmasıdır. Halen heyelanların devam ettiği bölgede sarkıt ve dikitleri de olan mağaralar da bulunmaktadır ve bu alan turizm açısından dahi incelenmemiş.

– Denizi kirleten Çamburnu Çöp Tesisi : Çamburnu Kutlugün Düzenli Çöp Depolama Sahası adını taşıyan ama izin alınmadan yapılması ve öngörülen süreden önce yetersiz hale gelen yani açıkçası her şeyi düzensiz olan bir çöp sahası. Üstelik bölgedeki yağış miktarı hesaplanmadan tesis kurulduğu için atık su arıtması yetersiz kaldığında tüm kirli sular derin denize boşaltılmaktadır!

– Belediye de bunu yaparsa!: Çarşıbaşı Belediyesi bir ilki başarmaya çalışıyor, denizi dolduracaklar ama sadece çöple! ÇED raporu alınmadan inşaata başlandığı için Çevre Mühendisleri Odası, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şikâyet ettiği halde belediyeye para cezası dahi verilmedi!

Uzungöl’ün kaderi FotoŞopa bağlı!: Trabzon’da insanın yüreğini yakan yerlerin başında Uzungöl’deki doğa katliamı geliyor. Adına barış denen İmar Katliamı ile yasanın öncesinde sanki o alanda inşaatı varmış gibi gösteren fotoşoplu fotoğraflarla başvuranlara, özellikle otellere tabiat parkının içinde yapı kullanma izin belgeleri verildi! Üstelik tüm bu yapıların neredeyse tamamı mera olması gereken yerlere yapıldı!

– Kışın çıkan orman yangınının nedeni anlaşıldı: 7 Ocak 2017’de kışın ortasında Sürmene Çamburnu’nda çıkan orman yangını çok dikkat çekmişti. Hemen ardından yanının nedeni anlaşıldı çünkü oraya Tabiat Parkı Projesi diyerek 15 orman köşkü, kır lokantası, mescit, kamelya yaparak doğal yapıyı bozmak istiyorlar. Yasaya göre yanan orman arazisinde hiçbir şekilde yapılaşmaya gidilemez! Baktığı her yerde beton görmek isteyenler buraya dokunmasınlar, yeni ağaç fidanları diksinler yeter, doğa kendi işini kendisi görecek.

– Atasu Barajı afete yol açabilir!: Maçka’daki Atasu baraj göledinden elektrik üretimi için boru döşenmesi amacıyla yapılan patlatmalar ile bölgede oluşan heyelanlarla arasında ilişki olduğu düşünülüyor. Bölge zaten geçmişte de çok sık heyelanlar yaşamış, bu nedenle Işıklı mevkiindeki evlerin yakınlarında 1 metreye varan toprak yarıkları kaymalar gözlenmiş durumda. Acilen uydu tabanlı bir izleme ağı kurularak, su iletiminde sızma olup olmadığı, patlatmaların yol açtığı titreşimlerin izlenmesi gerekmektedir aksi takdirde bölgede afet riski bulunmaktadır.

– Beşikdüzü’nde belediye başkanı değil kasabanın şerifi: Beşikdüzü ilçesinde neredeyse her vatandaş imar mağduru durumunda. Tarihi binalar, eski okul ve köy enstitüsü binası ve yeşil alanların tamamı imara açıldı. 800 vatandaş belediyeyi dava etti ve 2018 sonu itibariyle yürütmeyi durdurma kararı almayı başardılar. Beşikdüzü vatandaşı, kendisine “Kasabanın Şerifiyim” diyen bu anlayışa sadece 31 Mart’ta ‘dur’ diyerek kurtulabilir!

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

0 yorumlar

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir