Yunan obüsü sesini Çeşme Kaymakamı duyuyor da Ankara neden duymuyor?
 Doğu Akdeniz’in Türk egemenlik sahası olduğu acilen ilan edilmeli
 BOLU

Cumhuriyet Halk Partili Umut Oran, hükümetin hataları nedeniyle Türkiye’nin her yönden büyük bir ulusal güvenlik sorununun içine sürüklendiği uyarısında bulurdu. ABD’nin PKK-PYD-YPG ile bir oldu-bitti’ye hazırlandığını belirtirken, acilen düşmanlaştırıcı siyasetin terkedilerek milli dayanışmanın artırılmasını istedi. Yunanistan’ın giderek artan tehditlerini de gündeme getiren Umut Oran, “Yunanistan, Lozan Barış Antlaşmasını ayaklar altına aldı 18 adayı işgal etmesi yetmiyormuş  gibi sürekli bu adalara ağır silah yığıyor. 3 gün önce Sakız adasında Yunanistan tüm dünyanın gözünün içine baka baka uçaksavar, obüs atışları yapıyor. Bizim Çeşme Kaymakamı makamında bu atışları duyuyor, hop oturuyor hop kalkıyor ama Ankara’daki beyefendiler bunu duymuyor. Sakız Adasının sesi Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı’nın kulağına neden gitmiyor?” dedi.

CHP Bolu İl Başkanı ziyaret eden Umut Oran, CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu ve yönetimi ile partilerle buluştu. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Umut Oran, toplantıda şu açıklamayı yaptı:

Suriyeliler yüzünden aşı programı çöktü
Türkiye; “AKP’nin 16 yıldır” yaptığı hatalar sebebiyle içerde ve dışarda çok büyük sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Sayılarını kimsenin bilmediği mülteciler, kontrolsüz olarak Türkiye’nin dört bir tarafına yayılmış durumdalar. Özellikle GAP bölgesindeki illerde, dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinin kabul edemeyeceği şekilde, mülteci nüfusu Türk vatandaşlarının nüfusunu geçmiş bulunuyor. Pek çok yerde TC vatandaşları öz yurtlarını terk ederek büyükşehirlere göçmeye başlamış durumda. Kontrolsüz mülteci akını sebebiyle Türkiye’nin aşı programı çökmüş, on yıllardır görülmeyen hastalıklar görülmeye başlanmış halde. Ancak AKP iktidarı milyonlarca mülteciyi Avrupa’ya karşı bir koz olarak kullanmanın derdine düşmüş ve Türkiye’nin milli çıkarlarını göz ardı etmiş şekilde davranıyor.

Türkiye’nin etrafı paylaşılıyor
Aynı vurdumduymazlık Ege’de ve Doğu Akdeniz’de devam ediyor. Yunanistan; silahsız olması gereken adalara ağır silahlar yığmış, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, Mısır ve PKK/PYD’nin destekçisi ABD ile birlikte Türkiye’yi Anadolu’ya hapsetmenin hesaplarını yapıyor. Birinci dünya savaşında olduğu gibi, Türkiye’nin denizlere ulaşımı engellenerek içeriye doğru çekilmesinin planları yapılıyor.

Doğu Akdeniz’in Türk egemenlik sahası olduğu acilen ilan edilmeli
Doğu Akdeniz’de ABD merkezli petrol şirketlerine verilen petrol ve doğalgaz arama imtiyazları, bir oldu-bitti hazırlığının işareti olarak görülmeli. Daha önce defalarca dile getirdiğim gibi Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin çıkarlarını korumak için acilen KKTC’de deniz ve hava üsleri kurması gerekiyor. Nerdeyse dünyanın her büyük devletinin bayrak gösterdiği Doğu Akdeniz’in Türk egemenlik sahası olduğunun acilen ilan edilmesi ve Münhasır Ekonomik Alan ilan edilerek Türk mavi vatanının korunacağının gösterilmesi gerekiyor.

Çeşme Kaymakamı duyuyor da Ankara neden duymuyor?
Bakın Yunanistan giderek dozunu artırdığı açıklamalar yapıyor ve 6 mili 12 mile çıkarma niyetini sürekli belli ediyor. Böyle bir şey olabilir mi Türkiye’yi yönetenler farkında değilse ben söyleyeyim Yunanistan bunu yaparsa bırakın savaş gemilerimizi, bizim balıkçılar bile limandan burnunu uzatıp denize açılamaz. Yunanistan, Lozan Barış Antlaşmasını ayaklar altına aldı 18 adayı işgal etmesi yetmiyormuş  gibi sürekli bu adalara ağır silah yığıyor. 3 gün önce Sakız adasında Yunanistan tüm dünyanın gözünün içine baka baka uçaksavar, obüs atışları yapıyor. Bizim Çeşme Kaymakamı makamında bu atışları duyuyor, hop oturuyor hop kalkıyor ama Ankara’daki beyefendiler bunu duymuyor. Sakız Adasının sesi Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı’nın kulağına neden gitmiyor?

ABD ‘oldu-bitti’ye hazırlanıyor
Zaman; kısa vadeli çıkar hesaplarının ya da seçim yatırımlarının zamanı değil Türkiye’nin geleceğini düşünme zamanıdır.  Türk milleti dört bir yandan kuşatılmış ve beka sorunuyla karşı karşıya bırakılmıştır. PKK/PYD/YPG; ABD desteğiyle bir terör ordusu kurmuş durumdadır. Türkiye, bölge ülkeleriyle ittifak yaparak her türlü oldu-bittiye karşı yeni bir cephe oluşturmak zorundadır. Görünen odur ki, ABD, her türlü vasıtayla eğitip-donattığı terör ordusunu Türkiye’ye karşı kullanmaya hazırlanmaktadır.

Sınırda terör saldırılarına karşı uyardı !
Önümüzdeki günlerde Türkiye içinde ve Fırat Kalkanı-Zeytin Dalı Harekâtı alanlarında terör saldırılarıyla karşı karşıya kalınacaktır. Türk askerinin ve Türk vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için derhal “milli bir politika” geliştirilmeli ve yandaşlık uygulamaları bir tarafa bırakılarak “milli bir mutabakat sağlanmalıdır.”  AKP iktidarının en acil görevi büyüyen tehlikelere karşı Türk milletinin ortak hareketini sağlamaktır.

Düşmanlaştırıcı siyasetten vazgeçilmeli
Ancak bunun ön koşulu “kutuplaştırma ve düşmanlaştırma” siyasetine son verilmesidir. AKP iktidarı, kendisinden olmayan herkesi “düşman olarak” göstererek “milli birliğe” zarar vermektedir. Bu tavır en çok Türkiye üzerinde hesapları bulunan emperyalist ülkeleri sevindirmektedir. AKP’nin bir an evvel Türkiye’ye verdiği zararları fark etmesi ve izlediği düşmanlaştırıcı siyasetten vazgeçmesi gerekmektedir. Zira Türkiye sadece AKP’ye ait değildir. 80 milyon Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının her biri Türkiye’nin geleceğine dair eşit söz hakkına sahiptir. Hiç kimse kendini Türk milletinden daha üstün görme ve “makbul vatandaş” tanımı yapma hakkına sahip değildir.

İktidarlar geçici ama Türkiye Cumhuriyeti kalıcı
Unutulmamalıdır ki iktidarlar geçici ama Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti bakidir. 16 yıldır yapılan hataların tekrar edilmesi halinde ödenecek bedel ağırlaşacaktır. Bu itibarla AKP iktidarını, Türkiye’nin güvenliğine odaklanmaya ve yanlış politikalardan vazgeçmeye davet ediyorum. Aksi her durumda PKK/PYD/YPG’nin güçleneceğinin, Türkiye’nin Ege Denizinden ve Akdeniz’den soyutlanacağının bilinmesini istiyorum. Yaşanacak her türlü olumsuzluğun sorumlusunun da AKP iktidarı olacağını Türk milletine ilan ediyorum.

Print Friendly, PDF & Email