“Myanmar Hükümetine Baskıyı Arttırın!”

Myanmar’da yüz binlerce insanın evlerini terk etmesine, yüzlercesinin de hayatını kaybetmesine sebep olan vahşete dünyanın en büyük uluslararası politik örgütlenmelerinden olan Sosyalist Enternasyonal’den sert tepki geldi. Türkiye’den Cumhuriyet Halk Partisi’nin tam üye olduğu Enternasyonal, resmi sitesinden yaptığı açıklamayla tüm dünyaya “Myanmar hükümetine baskıyı arttırın!” mesajı verdi. Enternasyonal’in yıllardan beri Myanmar’da yaşanan insan hakları ihlallerine yönelik hassasiyetine dikkat çekilen bildiride Myanmar devlet başkanlığından sorumlu Aung San Suu Kyi’ye de “ilkeli liderlik göstermesi, etkinliğini ve otoritesini Rohingya’da yaşanan acıları durdurmak için kullanması” için açık çağrı yapıldı. 

CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun Talebi Karşılık Buldu 

CHP’nin tam üye olduğu ve Umut Oran’ın Başkan Yardımcısı olarak görev aldığı Sosyalist Enternasyonal’in Myanmar’da yaşanan insani dram için harekete geçmesinin ana sebeplerinden biriyse Cumhuriyet Halk Partisi’nin olayların başından beri yürüttüğü uluslararası lobi faaliyetleriydi. Özellikle Kemal Kılıçdaroğlu, Myanmar’da Müslümanları hedef alan şiddet olaylarının başlamasıyla beraber Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu ve Genel Sekreter Luis Ayala’ya ulaşarak konunun acilen Enternasyonal’in gündemine alınmasını talep etti. CHP’li Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın süreklilik arz eden görüşmelerinin ardından Genel Sekreter Luis Ayala, Myanmar hükümetiyle ve Enternasyonal’in Burma’daki temsilcileriyle irtibat kurarak Enternasyonal’in hassasiyetini bildirdi. Konunun önemine binaen yapılan görüşmelerden sonra dünyanın dört bir yanında örgütlü 150‘den fazla parti adına Myanmar konusunda bildiri yayınlaması kararı alındı. Ayrıca meselenin Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Divan’ı tarafından 21 Eylül’de New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu’nda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e de iletilmesi kararlaştırıldı. 

Burmalı Askerlerin Katliamları Rapor Ediliyor! 

Sosyalist Enternasyonal bildirisinde öne çıkan konulardan biriyse, Myanmar (Burma) askerlerinin uyguladığı şiddetin ve yaşanan olayların tüm dünyaya duyurulması oldu. 

“Süreklilik arz eden şiddet; çok sayıda ölüme ve ülkedeki Rohingyalı yüz binlerce azınlık mensubunun yerlerinden edilmesine sebep olarak insani krizi derinleştirmektedir. Bangladeş’e kaçmayı başarabilmiş etnik Rohingyalı mülteciler; sivil Rohingyalıları zorla bölgeden sürmek isteyen Burmalı askerlerin yüzlerce evi yaktıklarını ve köylerinde katliamlar düzenlendiğini rapor etmişlerdir.” denilen açıklamada Myanmar yönetiminin olayların yaşandığı bölgeye girmek isteyen bağımsız gözlemcilere izin vermemesi de eleştirildi. 

İşte O Bildiri! 

Arakan Müslümanlarına yönelik şiddet eylemlerinin yükseldiği bir dönemde CHP’nin çabalarıyla hızla Sosyalist Enternasyonal gündemine giren ve yayınlanan bildiri şöyle: 

“Sosyalist Enternasyonal, büyük bir endişeyle Myanmar’ın Rakhine eyaletindeki durumun ciddi bir şekilde kötüye gittiğini tespit etmektedir. Süreklilik arz eden şiddet; çok sayıda ölüme ve ülkedeki Rohingyalı yüz binlerce azınlık mensubunun yerlerinden edilmesine sebep olarak insani krizi derinleştirmektedir. Bangladeş’e kaçmayı başarabilmiş etnik Rohingyalı mülteciler; sivil Rohingyalıları zorla bölgeden sürmek isteyen Burmalı askerlerin yüzlerce evi yaktıklarını ve köylerinde katliamlar düzenlendiğini rapor etmişlerdir. 

Sosyalist Enternasyonal, Myanmar Hükümetinin ve yetkililerinin etnik ve dini aidiyetine bakmaksızın, ülkede yaşayan herkesin güvenliğini ve huzurunu sağlamakla ahlaken ve hukuken sorumlu olduğunu hatırlatarak hükümeti, Birleşmiş Milletlerle hemen işbirliği yapmaya ve acil ihtiyaçların bölgeye ulaştırılmasına müsaade etmeye çağırmaktadır. Şiddet ve yıkım olaylarında sorumlulukları olduğunu reddeden Burmalı otoritelerin Rakhine eyaletinde olaylardan etkilenen bölgelere girmek isteyen bağımsız gözlemcilere izin vermekteki isteksizliği de, şüphe uyandırmaktadır. Sosyalist Enternasyonal, özellikle devlet başkanlığından sorumlu Aung San Suu Kyi’ye ilkeli liderlik göstermesi, etkinliğini ve otoritesini Rohingya’da yaşanan acıları durdurmak için kullanması konusunda çağrı yapmaktadır.   

Yaşanan kriz derinleşmeye devam ederken uluslararası toplum da şiddeti sonlandırmak ve Rohingya halkının temel haklarını garanti altına almak için Burma hükümetine yönelik baskılarını arttırmalı ve Myanmar’daki Rohingyalı azınlığa yönelik sorumluluklarını yerine getirmelidir. Son iki hafta içinde Bangladeş’e geçen 120.000’den fazla insan da dâhil, komşu ülkelere zorla sürülmüş insanlar evlerine dönene kadar gerekli insani yardıma ulaşabildiklerinden emin olunmalı ve desteklenmelidir.  

Sosyalist Enternasyonal Myanmar’daki Rohingya halkının haklarına dair desteğini sürekli olarak dile getirmiş, hem bünyesinde kurulmuş olan Göç Komitesi’nde hem de Sosyalist Enternasyonal’in bu yılın başında Cartagena’da gerçekleştirdiği 25.Kongresinde bu konu ele alınmıştır. Mevcut durum ve sorunun tarihsel geçmişi Rohingya temsilcileri kanalıyla, ilk elden dinlenmiş ve değerlendirilmiştir.   Bu itibarla Sosyalist Enternasyonal 25.Kongresinde yaptığı çağrıyı tekrarlayarak Myanmar hükümetini ve liderliğini Rohingyalılara karşı uygulanan insan hakları ihlallerini ve şiddeti derhal durdurmaya ve azınlıklarının tam ve saygın yurttaşlar olarak tanınmaları için ihtiyaç duyulan diyalog ortamını oluşturmaya çağırmaktadır.”

Print Friendly, PDF & Email