Umut Oran: Türkiye’nin iflas riski var -CumhuriyetPaylaşın!

Umut Oran’a göre borçlarını çeviremezse Türkiye’nin iflas riski var. Bu durum, sürdürülemez bir siyasi kriz.

Yayınlanma tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi, 06:50

Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran’a göre, terör, darbe girişimi, OHAL ile alarm veren turizm, dış ticaret ve doğrudan yabancı sermaye verileri işsizliği patlattı. Ülke, borçlarını çevirememe noktasına geldi, yüksek dış kaynak ihtiyacına rağmen, dışarıdan para gelmiyor.

Oran, Türkiye ekonomisi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu tespitlere yer verdi:

* OHAL kanun hükmünde kararnameleri ile kamu bankaları, şans oyunları, milli piyango, at yarışları vb. daha birçok kamu varlığı, mantığına aykırı biçimde oluşturulan Varlık Fonu’na devredildi. Yasal denetim mekanizmalarının yetki alanı dışına çıkarılan bu kuruluşların varlıkları, dışarıdan borç bulmak için ipotek gösterilecek. Bir çeşit Düyûn-u Umumiye oluşumu peydahladılar.

* Borçlarını çeviremezse Türkiye’nin iflas riski var. Bu durum sürdürülemez bir siyasi kriz.

Turizmde kan kaybı

* 2016’da önceki yıla göre turist sayısı yaklaşık yüzde 25 düşerek 41 milyon 617 bin 530 kişiden 31 milyon 365 bin 330’a geriledi. Geçen yıl Türkiye’ye 2015’e göre 10 milyon 252 bin 200 daha az yabancı turist geldi.

* 2016’da turizm geliri, önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 azalarak 31.5 milyar dolardan 22.1 milyar dolara düştü.

* Turizmde kan kaybı bu yılın ocak ayında da devam etti. Toplam yabancı turist sayısı yaklaşık yüzde 10 geriledi.

* Rejim değişikliği yolunda artan iç siyasi gerilim ve Ortadoğu’daki savaşta izlenen yanlış politikaların yansıması olarak ülkemizde zirve yapan terörün yol açtığı güvenlik kaygıları, dış politikada izlenen yanlış tutumla birçok ülkeyle iplerin gerilmesi, Türk turizmine kan kaybettirmeye devam ediyor.

Sorunlar artıyor

* Referandumda “evet” kampanyası için korsan yollarla Avrupa ülkelerine girme girişimleri ile yaşanan gerilim ve bozulan diplomatik ilişkiler de turizme olumsuz yansıyor.

* Resmi tanıma göre işsiz sayısı 3 milyon 715 bin kişiye çıktı. Ancak geniştanımlı işsizler ordusu 6 milyon 611 bin kişiye dayandı. Buna göre işsizlik oranı da yüzde 20 düzeyinde bulunuyor.

* Türkiye’de en geniş tanımla 6 milyon 611 bine ulaşan işsiz sayısı, dünyadaki belli başlı 190 ülkenin 89’unun nüfusundan daha fazla. Bu sayıya ülkemizdeki  4 milyona yakın Suriyeli göçmen de dahil değil.

* Nüfus ve işgücündeki artışla orantılı istihdam yaratamayan ülkelerde büyüyen işsizlik, beraberinde yoksullaşma ile birlikte birçok toplumsal, yönetsel, adli, kriminal, kültürel, psikolojik ve etik sorunu beraberinde getiriyor.

* Ekonominin istihdam yaratma kapasitesi ise sürdürülebilir büyümeye bağlı. Türkiye artan siyasi riskin ekonomiye olumsuz yansımalarının etkisiyle son dönemde yatırımlar ve büyüme hızındaki yavaşlama paralelinde işsizlikte kaygı verici hızlı bir artış yaşanıyor.

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

0 yorumlar

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir