Referandum çalışmaları kapsamında Bursa’ya giden CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili Umut Oran, “Hiçbir parti ayrımı yapmadan söylüyorum, aslında 16 Nisan’ın Türk siyaset tarihine “parti tabanlarının tek adamlara isyanı” olarak geçecek. Zira MHP’den sonra BBP tabanı da Genel Başkanlarının kişisel ikbal beklentisini milletin bekasının önüne koymasıyla bu duruma isyan etti” dedi. Her partiden yurtseverin, milletin iradesini hiçe sayanlara ve kendilerine parmak sallayanlara karşı güçlü bir “hayır” dedidiği belirten Umut Oran, “Millet, kendi iradesini hiçe sayan ve gücünü anti-demokratik siyasal partiler kanunundan alan “evetçi” Genel Başkanlara karşı hayırlı bir mücadele başlattı” diye konuştu.

Bursa 10. il oldu

16 Nisan referandumu için daha önce Adana, Bolu, Burdur, Denizli, Düzce, Isparta, Kastamonu, Mersin, Niğde’ye giderek referandumun ‘hayır’la sonuçlanmasıyla birlikte daha iyi bir Türkiye’nin yaratılabileceğini vatandaşlara anlatan Umut Oran, bugün de Bursa’ya geldi. Diğer illere gitmediği günlerde ise İstanbul’un 39 ilçesinde ayrım yapmaksızın çalışmasını sürdüren ve “Söz konusu olan referandum değil #memleketmeselesi “ mesajını veren Umut Oran, bugün CHP Bursa İl Başkanlığında İl Başkanı Şadi Özdemir ve partililerin katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Oran, konuşmasında şunları kaydetti:

Hayır yolunda aralıksız çalışma

Tek adam rejimine hayır demek ve milletin bekasını savunmak için çıktığımız hayır yolunda aralıksız çalışmaya devam ediyoruz. Sizlere İstanbul’un, Cide’nin, Niğde’nin, Isparta’nın, Denizli’nin ve yurdun dört bir yanında alanlarda olan yurtseverlerin hayırlı haberlerini getirdim. Gittiğim her yerde hayırlı bir iş yaptığını bilmenin huzurunu yaşayan, doğrudan ve haktan yana durmanın hazzını hisseden gerçek yurtseverlerin mücadelesini gördüm.

Parti tabanlarının tek adamlara isyanı

Hiçbir parti ayrımı yapmadan söylüyorum, aslında 16 Nisan’ın Türk siyaset tarihine “parti tabanlarının tek adamlara isyanı” olarak geçeceğini de tespit ettim. Zira MHP tabanından sonra Büyük Birlik Partisi tabanı da Genel Başkanlarının kişisel ikbal beklentisini milletin bekasının önüne koymasıyla bu duruma isyan etti. Böylece gerçek saflaşma da belirginleşmiş oldu: Bir yanda anti-demokratik siyasi partiler kanununu ve hükümetin gücünü arkalarına alarak koltuk sevdasına düşen seçilmiş krallar var diğer yandaysa önce vatanım ve ülkemin birliği diye haykıran Türk Milleti var.

Parmak sallayana ‘hayır’

Ne mutlu ki her partiden yurtseverler milletin iradesini hiçe sayanlara ve kendilerine parmak sallayanlara karşı güçlü bir “hayır” diyor. Bu anlamda ben, gelinen noktayı Türkiye’nin geleceği için hayırlı buluyorum.
Millet, kendi iradesini hiçe sayan ve gücünü anti-demokratik siyasal partiler kanunundan alan “evetçi” Genel Başkanlara karşı hayırlı bir mücadele başlattı.

Milletin bekası genel başkanın koltuğundan daha değerli

Görünen o ki Sn. Bahçeli’den sonra Sn. Destici de vatanın birliğinden yana tavır alan “hayırcıları” baskıyla korkutmaya çalışacak ama ben bunun boş bir çaba olacağına inanıyorum çünkü Türk Milleti demokrasiyi özümsemiş bir millettir. Oturdukları koltuktan güç alarak millete parmak sallayanlara, adları Genel Başkan olsa da asla pabuç bırakmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin birliği ve milletin bekası birkaç Genel Başkanın koltuğundan çok daha değerlidir.

Hükümeti ve Bahçeli’yi kınıyorum

Türkiye’nin her tarafında çok güçlü bir hayır kararlılığı var. Pek çok yerde vatandaşlar kendiliğinden bir araya gelmiş ve canla başla hayır kampanyası yürütüyorlar. Ancak Sayın Sinan Oğan’a yapılan saldırıdan sonra Sayın Ümit Özdağ’ın ve Sayın Yusuf Halaçoğlu’nun da saldırıya uğraması 16 Nisan’a kadar bizleri nelerin beklediğine dair önemli ipuçları içeriyor. Öncelikle bu saldırılara karşı tavır almayan hükümeti ve adeta saldırıları teşvik eden Bahçeli’yi kınıyorum. Bu saldırganlığın hedefi sadece anılan isimler değil Türkiye’nin birliğinden ve milletinden bekasından yana olan herkestir.

Güvenlik güçlerini görevlerini yapmaya davet ediyorum

Saldırganlar aslında tüm Türkiye’ye mesaj vererek toplumu sindirmeye ve herkesi susturmaya çalışmaktadırlar. Bu antidemokratik mesaja karşılık tüm güvenlik güçlerini görevlerini layıkıyla yapmaya ve demokratik haklarını kullanarak kampanya yürüten yurtseverleri korumaya davet ediyorum. Bu dakikadan sonra başlarına gelebilecek en ufak bir saldırının sorumluluğu hükümete ve sürekli kışkırtıcı mesajlar veren Bahçeli’ye ait olacaktır.

Bir hayır 1001 sorunu çözecek

Türkiye’nin geleceğinde hayır var! Anadolu büyük bir uyanış içinde… Her yaştan ve partiden Türk Milleti, 17 Nisan’da Türkiye’yi bayram yerine çevirecek hayırlı bir kampanya yürütüyorlar. Anadolu insanı büyük bir olgunluk içinde hiçbir taşkınlığa fırsat vermeden, saygıyla ve sevgiyle yaklaşıyor bir diğerine. Ancak özellikle son dönemlerde kaos ortamı yaratmak isteyen grupların harekete geçirilmek istendiğine dair işaretler çoğalıyor. Bu anlamda çok dikkatli olmalıyız. Asla provokasyonlara gelmemeliyiz. Bize ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar ne kadar yalana ve iftiraya başvururlarsa vursunlar tüm Cumhuriyet sevdalıları için ilk görev çatışmalara fırsat vermemektir. Yurtseverlerin görevi, her gün son günmüş gibi yeniden ve büyük bir heyecanla halkımıza doğruları anlatmak ve demokratik kurallar içinde mücadele etmektir. Ben tüm kalbimle 16 Nisan’daki bir hayırın, 1001 sorunu ortadan kaldıracak yepyeni bir dönemi açacağına inanıyorum. Bunu el birliğiyle yapacağız. Böylece Türkiye’nin gerçek sorunlarının da tartışılmaya başlanacağı bir dönem açılacak. Gençlerin ve kadınların yaşamaktan mutluluk duyacağı bir ülkeyi hep beraber inşa edeceğiz. İşsizliğin kader olmadığı, Türkiye’nin kaynakları doğru kullanılırsa aslında her sorunun bir çözümünün olduğunu göreceğiz.

Kadınlar ve gençlerin sorumluluğu

Bu yüzden ben, 16 Nisan’ı büyük bir fırsat olarak görüyorum. Türkiye’yi muasır medeniyetlerin ötesine geçirmek için ilk ve en güzel adımı 16 Nisan’da atacağız. O hayırlı adım daha zengin ve huzurlu bir Türkiye’nin de ilk adımı olacak. Ben sizlere güveniyorum. Özellikle kadınlarımıza ve gençlerimize seslenmek istiyorum. Herkesten daha fazla sorumluluk sizlerin omuzlarında… 17 Nisan’da sandıklardan 80 milyon kere hayır sizler sayesinde çıkacak. Lütfen biraz daha gayret gösterelim. Daha fazla dayanışma içinde, ele ele Türkiyemizi aydınlık yarınlara taşıyalım. Ben şimdiden herkese emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Gençlerle buluşacak

Umut Oran’ın gençlerle de buluşacağı buluşacağı programının ayrıntıları şöyle:

12.30… Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi temel atma töreni

13:00… CHP Nilüfer Gençlik Kolları Paneli (Görükle Sanat Mahal Salonu)

15:00… Memleket Sevdalıları Derneği

15.30… Mestanlılar ziyareti

16:00…  Yıldırım Esnaf Ziyareti

18.00… Yıldırım İlçe Başkanlığında gençlerle buluşma

Print Friendly, PDF & Email