Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, PKK’nın, AKP Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Muştu ve AKP Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert’i katletmesinin büyük bir vahşet olduğunu ve asla kabul edilemeyeceğini bildirdi. “Bu itibarla, şiddeti politik bir araç olarak gören, kalabalıkları hedef alan ve şimdi de siyasilere yönelen PKK’yı ve PKK’yı mazur göstermeye çalışanları şiddetle kınıyorum” diyen Umut Oran, öldürülen AKP’li yöneticilere Allah’tan rahmet, ailelerine ve parti yönetimine başsağlığı ve sabır diledi.

VAHŞETTİR KABUL EDİLEMEZ

Umut Oran, konuyla ilgili olarak bu sabah yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

Önceki gün AKP Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Muştu’nun,  dün de AKP Dicle İlçe Başkanı Deryan Aktert’in bölücü terör örgütü PKK’ya bağlı gruplar tarafından katledilmesi, hangi ölçü temel alınırsa alınsın, büyük bir vahşettir ve asla kabul edilemez.

İNSANLIĞI DA ÖLDÜRDÜLER

Sadece bir partinin yöneticisi ya da bir belediyeye kayyum atananların yardımcısı olduğu gerekçesiyle ev basarak, pusu kurarak cinayet işleyenler sıktıkları her kurşunla birlikte insanlığı da öldürmüşlerdir.

SİYASİ CİNAYETLERİN BAŞLAMASI ÇOK AÇIK BİR KANA SUSAMIŞLIKTIR

Terör örgütünün son dönemde artan şekilde canlı bomba eylemi yapması, kalabalık alanları seçmesi ve tonlarca patlayıcı kullanarak çevrede kim varsa hepsini öldürmeye çalışmasıyla beraber düşünüldüğünde şimdi de siyasi cinayetlerin başlaması çok açık bir kana susamışlıktır. Ancak kör terörle bir sonuç elde edebileceklerine inananlar bilmelidir ki terör çıkmaz yoldur. Ankara, Güvenpark’ta olduğu gibi tek suçu otobüs beklemek olan yurttaşları öldürmek ya da Şemdinli’de olduğu gibi tek kabahati yoldan geçmek olan insanları katletmek başka sorunların çözümü değildir ve asla olmayacaktır.

PKK’YI VE ONU MAZUR GÖSTERENLERİ KINIYORUM

Bu itibarla, şiddeti politik bir araç olarak gören, kalabalıkları hedef alan ve şimdi de siyasilere yönelen PKK’yı ve PKK’yı mazur göstermeye çalışanları şiddetle kınıyorum.

MÜCADELEDE HATA YAPMA LÜKSÜ YOK

Ancak şu da bilinmelidir ki terörle mücadelede en büyük silah “hukuktur”. Terör örgütleri ne kadar hukuksuzluk yaparlarsa yapsınlar hükümetlerin hukuktan asla uzaklaşmaması gerekir. Hamasete yönelmek, olayları birbirine karıştırmak ya da hukuk kurallarının dışına çıkmak, terör örgütlerine yardım etmekle eşanlamlıdır. Ülkemizin her anlamda gerildiği, kutuplaşmanın, kamplaşmanın en üst seviyeye ulaştığı, çatışmaların ve kaosun toplumun her bireyine kadar ulaştığı bir dönemde hata yapma lüksü yoktur. Zira yapılan her hatanın bedelini toplum ödemektedir ve hükümetin “sorumluluk üstlenmek” gibi bir alışkanlığı bulunmamaktadır. Oysa sadece aklı ve bilimi referans alarak bile pek çok sorun aşılabilir.

RAHMET VE SABIR DİLİYORUM

Acı olayların peş peşe geldiği bu süreçte, katledilen AKP’li yöneticilere bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve parti yönetimine başsağlığı ve sabır diliyorum.

PKKnin-AKPli-Yoneticileri-Katletmesi-Vahsettir-002-1
Print Friendly, PDF & Email