Sayın ilgili;

Gazetenizin 24.08.2016 tarihli baskısının 3’üncü sayfasında yer alan “Gülen Örgütünün Gücü Nereden Geliyor” başlıklı Erol GÜRÇAY tarafından kaleme alınan köşe yazısı içeriğinde müvekkil Umut ORAN hakkında gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı iddialara yer verilmiştir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilebilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur;

Gülen Örgütünün Gücü Nereden Geliyor” başlıklı köşe yazısı içeriğinde yer alan, müvekkil Umut ORAN’ın “FETÖ” ile işbirliği içerisinde olduğu ve “FETÖ” ile bu işbirliği sayesinde Parti Meclisi ile Meclise girdiği yönündeki iddialar çirkin, tamamiyle hayal ürününden ibaret, hiçbir şekilde gerçekle bağdaşmayan, ASILSIZ ve İFTİRA içerikli iddialardır.

Zira müvekkil Umut ORAN, FETÖ terör örgütüne ve bu örgütün yaptığı hukuk dışı bütün işlemlere ülkede ilk karşı çıkan isimlerden biri olmuştur. Partisi adına resmi olarak kumpas davalarıyla ilgili izleme görevi ifa etmiş, bu davalarla ilgili Meclis çatısı altında yüzlerce soru ve araştırma önergesi vermiştir. Laik, demokratik ve sosyal hukuk devletinin tüm kurum ve kuralları ile ülkede yer edinmesi, Atatürkçülüğün güçlenmesi adına yaşamı boyunca mücadele eden müvekkil Umut ORAN, siyasi hayatı boyunca tüm terör örgütleri ve paralel yapılanmalara karşı vermiş olduğu, bizzat takip ettiği mücadelesine rağmen söz konusu köşe yazısında yer alan iftira içerikli yazıda yer alan iddialar hiçbir şekilde kabul edilemez olup müvekkile karşı yürütülen karalama kampanyasının parçası olan hasımane bir tavırdan ibarettir.

Suç içeren işbu haberde, müvekkil Umut ORAN’a atfedilen benzer nitelikteki asılsız ithamlar hakkında, tarafımızca yapılan başvurular neticesinde Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyalarında iddianame düzenlenerek, söz konusu haberlerin suç unsuru taşıması nedeni ile ilgililerin cezalandırılması talebiyle yargılanmalarına karar verilmiştir. Ayrıca yine müvekkile yönelik bu tip asılsız haberler nedeniyle birçok hukuk davası halen devam etmekte olup müvekkil Umut ORAN ve partisi olan CHP’nin kazanmış olduğu onlarca tazminat davası da bulunmaktadır.

Bu itibarla Gazetecilik mesleğinde herhangi bir haber ve özellikle kamuoyu önünde söylenecek sözün iyice tartılıp biçilerek ve kamuoyu nezdinde doğuracağı sonuçlar nazara alınarak meslek etiği ve kurallarına uygun şekilde işlem tesis etmek kanun hükmüdür.

Sonuç olarak 5187 Sayılı Basın Kanunu’nun 14/1 maddesi uyarınca, müvekkil Umut ORAN’ın gerek mesleki, sosyal, siyasal, toplumsal itibarının gerekse manevi anlamda uğramış olduğu zararlara istinaden söz konusu gerçeğe aykırı köşe yazısının ilgili kısmının düzeltilmesini veya yayından çıkartılmasını,

Ayrıca işbu tekzip metninin içeriği değiştirilmeksizin 3 gün içerisinde yayınlanmasını, fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla talep ve rica ederiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Umut ORAN

Vekilleri

Av. Ezgi PEKŞEN & Av. Evrim SANDAL

Print Friendly, PDF & Email