“Dava arkadaşlarımı, CHP Genel Başkanı üzerinden yürütülen ‘linç kampanyasına’ karşı dayanışma içinde olmaya ve partimize her platformda sahip çıkmaya çağırıyorum.”

“Gün, tek yürek olup CHP saflarında mücadele etme günüdür.”

CHP’li Umut Oran, AKP’lilerin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu üzerinden CHP’ye saldırdıklarına dikkat çekerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin içerde ve dışarıda pek çok sorunla karşı karşıya olduğu bugünlerde, AKP’li milletvekillerinin ve yöneticilerinin Sayın Kılıçdaroğlu üzerinden CHP’yi hedef alan saldırıları ahlak sınırlarını aşmıştır. Cumhuriyetimizin asla yılgınlığa düşmeyecek evlatları olan Cumhuriyet Halk Partili dava arkadaşlarımı, CHP Genel Başkanı üzerinden yürütülen “linç kampanyasına” karşı dayanışma içinde olmaya ve partimize her platformda sahip çıkmaya çağırıyorum. Gün; parti içi anlaşmazlıkları bir yana bırakma ve Cumhuriyet yıkıcılığına soyunanlara karşı tek yürek olup Cumhuriyet Halk Partisi saflarında mücadele etme günüdür” dedi. 
Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, Salı gününden bu yana hükümet kanadından CHP’ye yönelen seviyesiz eleştirileri değerlendirdiği yazılı açıklamasında, Kılıçdaroğlu üzerinden CHP’ye saldırıldığına dikkat çekerek, partilileri dayanışmaya çağırdı. Umut Oran’ın açıklaması şöyle:

CHP’ye sadırılar ahlak sınırını aştı!

Türkiye Cumhuriyeti’nin içerde ve dışarıda pek çok sorunla karşı karşıya olduğu bugünlerde, AKP’li milletvekillerinin ve yöneticilerinin Sayın Kılıçdaroğlu üzerinden CHP’yi hedef alan saldırıları ahlak sınırlarını aşmıştır. Olmayan sözleri varmış gibi göstermek, kastedilmediği halde her konuyu kahve düzeyine düşürmek iktidar partileri için utanç vesilesi olmalıdır.

Genel Başkana hakaret CHP’ye saldırmak demektir

Gerçekler tüm açıklığıyla ortadayken, 12 milyon oy alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı’na ağza alınmayacak sözlerle hakaret etmek aynı zamanda tüm CHP örgütlerine ve seçmenlerine saldırmak demektir.

Hendeklere sessiz kalan AKP

Hemen her gün şehit haberleriyle yandığımız bir dönemde teröre çare bulması gerekenlerin, işi gücü bırakıp, seviyesiz sözlerle CHP Genel Başkanı’nı hedef alması, eli tetikte vatan nöbeti tutan Mehmetçiklere de hakarettir. Ülkemizin belli ilçelerinde hendekler kazılırken, PKK binlerce ton bomba malzemesini şehirlere depolarken sessiz kalan AKP’lilerin yalan ve iftira üzerinden gündem oluşturmaya çalışması kabul edilemez.

CHP’ye yürümeleri provokasyondur

Hele hele AKP’li bir grubun, CHP Genel Merkezi’ne yürümeleri tam manasıyla açık bir provokasyondur. AKP yönetimi büyük bir akıl tutulması içindedir. Mezhepçi, kutuplaştırıcı, düşmanlaştırıcı siyaset anlayışıyla iç huzurumuza ve bölge barışına kasteden AKP, suçunun üstünü örtmek için ana muhalefet partisine saldırmaktadır. AKP, tıpkı kendisinden önce aynı yolu deneyen ve bugün artık tarih olan, yitip giden partiler gibi, muhalefeti susturarak yaptığı bütün hataları ve hukuksuzlukları unutturmak için uğraşmaktadır.

AKP, ateşle oynamaktadır

Ancak bu denli provokatif tavır takınan AKP, ateşle oynamaktadır. Kurtuluşun ve kuruluşun partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne yalanlarla, iftiralarla saldırmak, milletvekillerini, il başkanlarını ve seçilmiş Genel Başkanları alenen hedef almak çıkmaz yoldur.

AKP yönetimi bilmelidir ki edep, saygı, ahlak gibi kavramlar Cumhuriyetimizin temel kavramlarıdır. CHP’ye gönül veren hiçbir bireyin Cumhuriyet yıkıcılığına soyunanlardan ahlak dersi almaya ihtiyacı yoktur. AKP’nin aynı zamanda bir “kadın özgürleşme hareketi” olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve partililere saldırısı geniş kitlelerin gözünde “çöküşten” önceki son şımarıklıklardır.

Gün, dayanışma ve tek yürek olma zamanı!

Cumhuriyetimizin asla yılgınlığa düşmeyecek evlatları olan Cumhuriyet Halk Partili dava arkadaşlarımı, CHP Genel Başkanı üzerinden yürütülen “linç kampanyasına” karşı dayanışma içinde olmaya ve partimize her platformda sahip çıkmaya çağırıyorum.

Gün; parti içi anlaşmazlıkları bir yana bırakma ve Cumhuriyet yıkıcılığına soyunanlara karşı tek yürek olup Cumhuriyet Halk Partisi saflarında mücadele etme günüdür.

Print Friendly, PDF & Email