Değerli Dostlarım,
Kıymetli Yol Arkadaşlarım,

1923’ten bugüne kadar badirelerle dolu ‪#‎Cumhuriyet‬ tarihi, yepyeni bir meydan okumayla karşı karşıyadır. AKP’nin 13 yıldır yarattığı her hukuksuzluk ve eşitsizlik bir yenisini doğurmuş, yanlışlıklar ve saldırılar katlanarak çoğalmıştır. Türkiye’ye Osmanlı’nın son döneminde olduğu gibi “Hasta Adam” olarak bakan anlayış da tüm dünyada giderek yayılmaktadır. Yaklaşık 100 yıl önce “Hasta Adam”a biçilen rolle bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne biçilen rol aynıdır.

Olağanüstü durumların olağan önlemlerle ve eylemlerle aşılamayacağı tarihsel gerçeği; bizlere bir adım ileri çıkmak için çağrı yapmaktadır. Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalması için 2012 yılının ‪#‎29Ekim‬’inde Ulus Meydanı’nda ortaya çıkan ruha ve 2013 Haziran’ında tüm yurdu saran kararlılığa ihtiyaç vardır.

Durumumuz kurtuluş mücadelesine girişenlerden daha kötü değildir. Gericilikle bölücülük arasına sıkıştırılan siyaset de bu ülkenin kaderi değildir.

Gün; elinde Türk bayrağıyla Ulus Meydanı’nda AKP’nin zulmüne direnirken yerlerde sürüklenen, kemikleri kırılan Hasibe Nine’nin kaybettiği bayrağı bulma günüdür.

Gün; Haziran’da bizler için toprağa düşen Ethem’in, Ali İsmail’in, Abdocan’ın, Berkin’in ve tüm Haziran şehitlerinin yükselttiği mücadele azmine yeniden ulaşma günüdür.

Gün; beyaz torosların, patlatılan bombaların, Türk milletine parmak sallayanların iktidarına karşı; AKP’yle gizli pazarlıklar yapan, terör örgütüyle yan yana, omuz omuza duran sözde demokrat partilere karşı Mustafa Kemal ‪#‎Atatürk‬’ün bağımsızlık ve özgürlük idealine tutunma günüdür.

92 yıl önce Cumhuriyet ilan edenler kadar cesur, onlar kadar fedakâr olmalıyız. Daha çok çalışmak, daha çok bir arada olmak ve daha çok inanmak zorundayız.

Cumhuriyetimizi 92’nci yıldan 100’ncü yıla ve sonsuzluğa taşıyacak olan budur!

Sevgi ve saygılarımla,
Umut Oran

Print Friendly, PDF & Email