Umut Oran: Türkiye’nin dışarıda sürekli bu konularla anılmasından hicap duyuyorum

Sosyalist Enternasyonal (SE) Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, Ankara Katliamı dolayısıyla SE Yönetimi ve SE Başkanı Yorgo Papandreu’nun Türk Halkıyla dayanışma mesajı yayınladıklarını bildirdi.

Umut Oran, “Türkiye bugün artık demokrasi standartları, insan hakları ve can güvenliği açısından rol model olmaktan çıkmış durumda. Maalesef Türkiye’nin yurt dışında her seferinde bu şekilde anılmasından hicap duyuyorum” dedi. Umut Oran’ın verdiği bilgiye göre SE Yönetimi ve SE Başkanı Yorgo Papandreu’nun Ankara Katliamına ilişkin mesajları şöyle:

Sosyalist Enternasyonal Ankara’daki büyük çaptaki terör saldırısını kınamakta ve ayrıntılı bir soruşturma çağrısı yapmaktadır.

11 EKİM 2015

Sosyalist Enternasyonal, 10 Ekim Cumartesi günü Ankara’da barışçıl bir mitingde gerçekleştirilmiş olan ve yüz kişiyi aşkın kişinin ölümü ile daha birçoklarının yaralanmasına neden olan büyük çaptaki terör saldırısını şiddetle kınamaktadır.

Kurbanların ailelerine en derin taziyelerimizi bildirmekte ve özgürlüklerin savunulması, hakların kullanılması ve demokratik yollarda kalmaya kendini adamış ve şiddetin karşısında duran Türkiye’deki tüm insanlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu bildirmekteyiz.
Türkiye’deki siyasi aktörlerle paylaştığımız değerleri kucaklayıp savunanlarla yan yana ve eşit şekilde durmaktayız ve özellikle sempatizanlarının bu nefret uyandıran saldırıda hedef alınmış olduğu ve bugün muhalefette olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile dayanışma içerisindeyiz.

Bu matem zamanında Türk insanına barışı ulusun geleceğinin merkezine koyma ve 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak seçimlere yaklaşıldığı şu günlerde barışın istikrarını bozmaya veya onu demokrasi yolundan saptırmaya yönelik herhangi bir girişimden onu koruma yolunda cesaret ve kararlılık dilemekteyiz Biz bu katliamın arkasında olanların tespit edilmesi için kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesi hususunda Türk yetkililere çağrıda bulunuyoruz.

Sosyalist Enternasyonal Genel Başkanı George Papandreu’nun Ankara Katliamı Beyanatı

10 Ekim günü Ankara’da KESK, DISK, TMMOB ve TTB de dahil olmak üzere demokratik STK’lar tarafından düzenlenen barış mitingi sırasında yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyorum.

Saldırı, seçim öncesi dönemde, vatandaşların toplanma ve ifade özgürlüğünü kullanmasının esas olduğu bir zamanda yapılmıştır.
Katılımcılar barış için toplanmışlardı.

Her gün savaş ve terörün sonuçlarına katlanan daha geniş bir bölge için birincil öneme haiz bir mesaj vermek için toplandılar.
Biz bu korkunç saldırının faillerinin adalete teslim edilmesini ve işledikleri suç için usulünce cezalandırılmalarını beklemekteyiz.
Türk makamlarının bu seçim öncesi dönemde toplanma ve ifade özgürlüğüne yönelik demokratik hakları korumak için gerekli tüm önlemleri almaları da son derece önemlidir.

Bu trajik zamanda, Türkiye vatandaşlarının terör ve şiddete karşı ve demokratik sürecin katılımcılarını yıldırmayı ve tahrik etmeyi hedefleyen eylemelere karşı seslerini birleştirmeleri gerekmektedir.

Ben, Sosyalist Enternasyonal Başkanı olarak, Türkiye halkına birlik ve beraberliğimizi ifade etmek ve kurbanların aileleri ve yakınlarına en derin taziyelerimi ifade etmek isterim ve bu saldırılarda yaralananlara acil şifalar dilerim.

Sosyalist-Enternasyonal-Ankaradaki-katliami-kinadi-1
SI-Baskani-Papandreunun-Beyanati-1

Print Friendly, PDF & Email