“Ya istiklal, ya ölüm” diyenler 96 yıl önce bugün Sivas’ta bir araya geldi. O gün de basında sansür vardı ve İstanbul basını bu tarihi gelişmeyi görmezden geldi, o gün de padişah vardı ve yurdunu seven, bağımsızlığı için ölümü göze alan Atatürk ve çeşitli illerden bin bir güçlükle Sivas’a ulaşan delegeleri yolundan döndürmek için elinden geleni yaptı, ama başaramadı!

Erzurum’un ardından Sivas’ta düzenlenen bu kongre Atatürk’ün dediği gibi “şüphesiz ki, kurtuluşa götüren iyi bir işarettir”… Anadolu’nun bağımsızlığını ilan etmesine kadar geçen 3 yıllık süre içerisinde şehit düşen, yaralanan, yaşamlarını genç Türkiye’yi kurmak için feda edenleri şükranla, minnetle yeniden anıyorum.

Öte yandan Sivas Kongresi’nin bizler, Cumhuriyet Halk Partililer açısından ayrı bir önemi daha bulunmaktadır çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi, aynı zamanda CHP’nin de ilk kongresi olarak kabul edilmektedir. Kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinde Anadolu’nun çeşitli yörelerinde kurulmuş bulunan dernekler “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında 96 yıl önce bugün Sivas’ta birleştiler. Kurtuluş savaşını örgütlemek ve yönetmek amacıyla Mustafa Kemal başkanlığında 16 kişilik bir “Heyet-i Temsiliye” oluşturularak CHP’nin ilk adımı atıldı. CHP’nin kuruluşu, bu kongre ile filizlendiği için işte bizler bugün çok haklı biçimde CHP için “Devlet kuran parti” diyebiliyoruz.

Bu ruh ve azimle kurulan Türkiye Cumhuriyeti ve CHP sonsuza dek yaşayacaktır, bu uğurda bizler de elimizden geleni yapmak zorundayız.

Bu düşüncelerle Sivas Kongresinde bir araya gelerek bağımsızlık kıvılcımını ateşleyen o güzel insanları sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.

Umut Oran

Print Friendly, PDF & Email