Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, AKP ekonomi yönetiminin bir imkansızı daha başardığın belirterek, doların 8 ayda TL karşısında yüzde 26 değer kazanmasına rağmen aynı dönemde ihracatın yüzde 9 düştüğüne dikkat çekti. Dünyada ham petrolün fiyatının düşmesine rağmen Türkiye’de pompa fiyatlarının yüksekliğinin de ihracatçının ayağında pranga olduğunu belirten Umut Oran ekonomi yönetimine, “Petrole zam yapma vergiyi düşür, benzini-mazotu ucuzlat ekonomi canlansın” çağrısında bulundu.

Umut Oran
Basın Açıklaması
02.09.2015 

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran: 

  • AKP ihracatta imkansızı başardı, dolar yüzde 26 arttı, ama ihracat yüzde 9 düştü 
  • Fındık ve mücevher dışında bütün sektörler tepetaklak! 
  • Ekonomi yönetimine acil çağrı: Petrole zam yapma, vergiyi düşür, benzini-mazotu ucuzlat ekonomi canlansın. 

Türk Lirası’nda giderek hızlanan devalüasyona rağmen Türkiye’nin hızla tepe aşağı gitmeye devam eden ihracatı alarm veriyor.
Bu yıl Ocak ayında yüzde 0.8, Şubatta yüzde 6.3, Mart’ta yüzde 14.7, Nisan’da yüzde 0.1, Mayıs’ta yüzde 19, Haziran’da yüzde 7.1, Temmuz’da yüzde 16.2 gerileyen ihracatta TİM verilerine göre Ağustos ayında da yüzde 4.9 düşüş yaşandı. İhracat düşüşü kronikleşti. Aylık ihracat hacmi son yılların en düşük düzeylerinde… İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 61’lere düştü. İhracat “alarm” veriyor. Bu gidişat Türkiye için hayati bir tehlikenin işaretidir.

AKP hükümeti bir başka ‘rekoru’ daha kırarak 35 ihracat kalemi arasında fındık ve mücevher dışında hepsinin eksi bakiyeye inmesini sağladı! 2014’ün Ocak-Ağustos dönemi bu yılını aynı dönemi ile kıyaslandığında bütün sektörler tepetaklak olduğu görülüyor.
İhracattaki kan kaybı, dövizdeki hızlı artışa rağmen yaşanıyor. Dolar yılbaşından bu yana TL karşısında yüzde 26 değer kazandı. Ulusal paranın değer yitirmesi ihraç ürünlerini diğer ülke dövizleri cinsinden ucuzlattığı için dış pazarlarda fiyat avantajı ve rekabet gücü kazandırıp ihracatı artırırken, bizde tam tersi oluyor. Bunun nedeni AKP politikalarının ekonomide yol açtığı hastalıklardan biri olarak üretimdeki aşırı ithal girdi bağımlılığıdır. Türkiye, 100 dolarlık ihraçlık ürün üretebilmek için ortalama 62 dolarlık ara malı ithal ediyor. Yerli ara malı sektörlerinin gelişimi engellenmiş, ithal ara malına dayalı “tak-yapçılık” güçlenmiş, Ar-Ge, inovasyon ve üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilememesi yüzünden ileri teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ihracatı içindeki payı artırılamamıştır. AKP ekonomi politikalarının yol açtığı ithal girdi kolaycılığı, ihracatın katma değerini düşürmüştür. Şimdi ise TL hızla değer yitirirken, artan girdi maliyetleri yüzünden üretim ve ihracat yapmak hepten zorlaşmıştır. Döviz yükseldikçe ihracat düşüyor, ekonomi yavaşladığı halde cari açık büyümeye devam ediyor.

Öte yandan siyasi belirsizlik ortamında sahipsiz kalan Türkiye ekonomisinde ağırlaşan yapısal sorunları ile akut bir kriz riski giderek artarken, akaryakıta yapılan zamlar tüm kesimleri olumsuz etkiliyor, can yakıyor.

İhracatçının ayağındaki prangalardan birisi de aşırı pahalı akaryakıttır. Dünyada ham petrol fiyatlarında yaşanan yüzde 55’lik düşüşe rağmen Türkiye’deki petrol fiyatlarındaki artış da ihracatçıyı vuruyor.

1 Eylül’den itibaren benzine litrede 8, motorine ise 13 kuruş zam yapıldı.  95 oktan benzinin litresi İstanbul’da 4,41 TL’den 4,49TL’ye  Ankara’da 4,43 TL’den 4,51 TL’ye yükseldi. Litre fiyatı 3.78 TL olan motorin ise yapılan zam sonrası 3.91 TL’ye ulaştı.

Ekonomi yönetimine acil çağrıda bulunuyorum: Petrole zam yapma, vergiyi düşür benzini-mazotu ucuzlat, ekonomi canlansın.

Basın Açıklaması:

AKP-ihracatta-imkansizi-basardi-Dolar-yuzde-26-artti-ama-ihracat-yuzde-9-dustu-3-1
Print Friendly, PDF & Email