30 Ağustos Zafer Bayramı, kuru kuruya kutlanacak, iki satır yazıyla geçiştirilecek bir resmi gün değildir. 30 Ağustos, Atatürk ve silah arkadaşları ile varını yoğunu ortaya koyan Anadolu insanının kanıyla, teriyle verdiği insanüstü mücadele ve o yoksulluk içinde dahi boğazından, üstünden başından keserek artırdıklarıyla yazılmış bir büyük destandır.

Her vesileyle ulusal günlerin, bayramların kutlanmasını erteleyen kafalar bugün iktidarda olsalar da Mehmetlerin, Fatmaların kalbindeki Atatürk ve vatan sevgisini, bağımsızlık duygusunu kimse söküp atamayacaktır. İktidardan güç alan iç ve dış kimi mihraklar da Kuvayı Milliye destanını yazdırmış olan bu toprakların mayasında bulunan birlik ve dayanışmayı yok etmek için bugün ellerinden geleni yapmaktadır.

Bizi biz yapan, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muhaberesi’nde kendisinden kat be kat güçlü olan düşmanı bozguna uğratan o ruh, azim ve inancı bugün de korumamız, hatta daha da yükseltmemiz gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle 93 yıl önce tüm ezilen ulusların geleceğe umutla bakmasını sağlayan, ‪30 Ağustos Zafer Bayramı’nı bize kanlarıyla canlarıyla armağan eden Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm engin gönüllü şehitlerimize, gazilerimize şükranlarımı sunuyor, sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum.

Umut Oran

Print Friendly, PDF & Email