Sosyalist Enternasyonal GEZİ'yi UnutmadıPaylaşın!

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, Gezi Park protestolarının 2. Yıldönümünde SE’nin bir bildiri yayınlayarak, “Türk siyasetinde önemli dönüm noktası olan Gezi’nin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada daha fazla demokrasi, özgürlük ve haklara saygı mücadelesi verenleri cesaretlendirdiği” mesajı verdiğini bildirdi. 

sos

PAPANDREU VE AYALA DA GELMİŞTİ 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal’in Gezi Park Protestolarının 2. yıldönümü için bir mesaj yayınladığını açıkladı. Kasım 2013’te İstanbul’da düzenledikleri Konsey Toplantısında Sosyalist Enternasyonal Başkanı Papandreu ile Gezi Park’a ağaç diktiklerini anımsatan Umut Oran, SE Genel Sekreteri Luis Ayala ile birlikte son olarak 15 Mart 2015 tarihinde Taksim Dayanışması bileşenleriyle bir araya geldiklerini de anımsattı. Umut Oran, “Ayala, Gezi’yi asla unutmayacağını o toplantıda da söylemişti ve bugün SE olarak bildiri yayınladık. Gezi’nin artık iki ağaç meselesi olmadığını, evrensel bir demokrasi simgesi haline geldiğini herkes bilmelidir. Artık tüm dünyanın gözü burada, Gezi, Türkiye’deki demokrasi ve özgürlüklerin turnusol kağıdıdır” dedi. 

UMUT ORAN BUGÜN DE GEZİ PARK’TA 

Bugün saat 13.00’da Taksim Dayanışması ile birlikte Gezi Park’a karanfil bırakacaklarını, saat 15.00’da da Abbasağa Parkında buluşacaklarını bildiren Umut Oran’ın verdiği bilgiye göre tüm dünyadan toplam 169 parti ve siyasi örgütü bünyesinde barındıran Sosyalist Enternasyonal’in “Gezi Park gösterilerinin ikinci yıldönümü” mesajı şöyle: 

İŞTE SE’NİN GEZİ MESAJI 

“İki yıl önce tanımış olduğumuz gibi, Gezi Parkı protestoları, insanların ve sivil toplumun vatandaşların isteklerinin ve beklentilerinin tersine karar alındığında bunu değiştirmek için ipi göğüsleyebileceğini ve bunun sonunda başarılı olabileceğini ispatlama noktasında Türk siyasetinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Aynı şekilde, bir şehrin halkının adil bir neden için verdiği seferberliğin daha fazla demokrasi ve özgürlük edinmek isteyen tüm toplumu nasıl birbirine bağladığını da ispatlamıştır. 

Gezi Parkı gösterilerinin bu ikinci yıldönümünde, halkın tüm kesimlerinin sadece bir parkın geleceği için değil ama aynı zamanda bir milletin öncelikleri adına bir araya gelebileceğini kalıcı bir örnekle bize gösteren Türkiye ve dünya solundaki sosyal ve siyasal gelişmelerin kahramanlarını anıyoruz. Aynı şekilde göstericilere karşı uygulanan suç içeren şiddetin kurbanlarını da anıyoruz. 

Gezi Parkı’ndan kulağa gelen ‘daha fazla demokrasi, bütün hak ve özgürlüklere saygı’ sesi yalnızca Türkiye’dekileri değil ama dünya genelinde aynı mücadeleyi verenleri cesaretlendirmek için de yeterince güçlü bir mesaj taşıyordu. Bugün ikinci yıldönümünde bizler, parklarını ve Türkiye’deki herkesin demokratik geleceğini savunmaya devam eden Türk dostlarımızla birlikteyiz.”

(www.socialistinternational.org/viewArticle.cfm?ArticleID=2379)

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

0 yorumlar

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir