Çocuklara Artık Fizik Kimya Biyoloji Eğitimi Verilmeyecek Mi?Paylaşın!

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Davutoğlu’na üniversitelerin temel bilimlerinin kapatılmasına yönelik talimatı kendisinin mi verdiğini sordu.

Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. YÖK’ün geçen yıl 11’den az öğrenci kaydolan devlet üniversitelerindeki programlara bu yıl kontenjan verilmeyeceği kararını Meclis gündemine taşıyan Oran, bu kapsamda 36 üniversitenin kimya bölümüne, 31 üniversitenin fizik bölümüne, 22 üniversitenin biyoloji bölümüne, 7 üniversitenin de matematik bölümüne öğrenci alımı yapılmayacağını belirtti

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 29.04.2015

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

 

 

2010 yılından itibaren fizik, kimya, biyoloji ve matematik programlarına her yıl bir önceki yıl yerleşen sayısından daha düşük kontenjan verilmesine rağmen, kontenjanlar yine de dolmadı. 2014 yılında 11’den az öğrenci kaydolan devlet üniversitelerindeki programlara bu yıl kontenjan verilmeyecek. Bu kapsamda 36 üniversitenin kimya bölümüne, 31 üniversitenin fizik bölümüne, 22 üniversitenin biyoloji bölümüne, 7 üniversitenin de matematik bölümüne öğrenci alımı yapılmayacak. Böylece öğrenci kontenjanı verilen temel bilimler programların sayısı 241’den 145’e düşecek.

Bu kapsamda;

 1. Üniversitelerin temel bilimlerinin kapatılmasına yönelik talimatı siz mi verdiniz?
 1. Üniversitelerin fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi pozitif bilim eğitimini artık vermemesi, bölümleri kapatması henüz ilköğretim çağındaki çocukların eğitimini olumsuz etkilemeyecek mi?
 1. İlköğretimdeki öğrencilere artık fizik, kimya, matematik, biyoloji gibi eğitimler verilmeyecek mi?
 1. Üniversitelerin temel bilim eğitimini tercih eden öğrencilerin sayısının düşmesinin gerekçesi nedir? Neden bu bölümleri kapatmak  yerine popülerliğinin artması için gerekli önlemleri almadınız?
 1. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) zorunlu din dersinin kaldırılmasına ilişkin kararıyla ilgili olarak 12. Cumhurbaşkanı’nın, eylül ayında yaptığı “Dünyanın hiçbir yerinde zorunlu fizik, kimya dersinin tartışıldığını göremezsiniz. Ama din dersinin tartışıldığını görürsünüz” açıklaması ile temel bilim eğitimlerinin kaldırılması arasında ilişki var mıdır?
Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

1 cevap
 1. Sultan Aydın
  Sultan Aydın says:

  Aman kapatın..!!!!
  Çözüm kapatmak zaten..!!!
  Nasıl teşvik ederiz, nasıl yönlendiririz ve sevdiririz diye teşvik etmeyin hiç..!
  Hiç ekonomik destek vermeyin!.. hatta Yüksek Lisans, Doktora yapsalar bile, onları motive edecek bir ekonomik destek de vermeyin ! hep muhtaç olsunlar ailelerine.. İstihdam imkanları da yaratmayın..!
  Sürünsünler , bıksınlar…nerden seçtim ben bu bilim dalını diye hayıflanıp, bilimden uzaklaşsınlar..”!!!
  Yurt dışına kaçsınlar ülkelerinde kısır kaldıklarından…imkan bulamadıklarından..bilim yolunda yürürken aç kaldıklarından..onurları kırıldığından..!!
  Çok mu lazım bilim insanı memlekete! yuvarlana yuvarlana gidiyoruz
  işte..kör-topal !!!

  Cevapla

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir