23 NİSAN’DA BALEYİ YASAKLAYAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TBMM’DE 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 23 Nisan’da Bakırköy İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu’nda çocukların dönem başından beri çalıştıkları bale gösterisinin ilçe milli eğitim müdürü tarafından son anda yasaklanarak iptal edilmesini TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, 23 Nisan’da bayram yapması gereken çocukları ağlatarak aileleriyle birlikte saatlerce okulda bekleten Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın’a ceza verilip verilmeyeceğini açıklamasını isteyen Umut Oran, “İlçe milli eğitim müdürünüzün dile getirdiği ‘Balenin kültürümüzde yeri yok’ ifadesi hükümet programınıza uygun mudur, bu aynı zamanda hükümetinizin görüşü müdür, Devlet Opera ve Balesi’ni de kapatacak mısınız?” diye sordu. 

Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren CHP’li Umut Oran, Bakırköy ilçesindeki İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu 3-A sınıfı öğrencilerinin eğitim yılı başından bu yana hazırlandıkları bale gösterisinin 23 Nisan 2015 tarihinde son anda iptal edildiğini belirtti. Önergede, o sırada okulda bulunan Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın’ın, aylarca bale gösterisine hazırlanmış olan çocukların velilerinin bu duruma itiraz etmeleri üzerine yanlarına giderek, “Sizler tepki gösteremezsiniz. Ben müdürüm, benim dediğim olur. Cumhuriyet özüne dönmektir. Özüne dönmekte bale yoktur. Kültürümüzde yok” dediğini, ayrıca çocukları baleye yönlendiren öğretmenleri azarladığı da ifade edildi. 

Umut Oran, Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

– Aylardır bu gösteri için çalışan, bale dersi alan 3-A sınıfı öğrencileri, kıyafetlerini giyip son provalarını yaptıkları bu gösteriyi neden gerçekleştiremediler, bunun gerekçesi nedir, kimin talimatıyla bu gösteri iptal edildi?

ÇOCUKLARI AĞLATAN YASAKÇI MÜDÜRÜ NE CEZA VERİLECEK?

– Bakırköy İncirlik Ahmet Hamdi Tanpınar Ortaokulu öğrencilerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ağlayarak, saatlerce bekleyerek, hayal kırıklığıyla geçirmesine yol açan Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın hakkında hangi işlemi yapacaksınız?

– Dünya’da çocuklara armağan edilmiş olan tek bayram olan 23 Nisan’da çocukları ağlatan, aileleriyle birlikte saatlerce bekleten bu ‘yöneticiye’ idari ceza verilmesi için girişimde bulunacak mısınız?

“BALENİN KÜLTÜRÜMÜZDE YERİ YOK” İFADESİ HÜKÜMET POLİTİKASI MI?

– İlçe milli eğitim müdürünüzün dile getirdiği “Balenin kültürümüzde yeri yok” ifadesi hükümet programınıza uygun mudur, bu aynı zamanda hükümetinizin görüşü müdür, Milli Eğitim Bakanlığı’na balenin yasaklanması yönünde gizli talimat mı verdiniz?

DEVLET OPERA VE BALESİ DE YASAKLANACAK MI?

– Geçmişi, çok sesli müziği evrensel boyutuyla yurt genelinde tanıtmak amacıyla 1924 yılında kurulan Riyaset-i Cumhur Musiki Heyeti’ne (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) kadar uzanan, 1949’da Devlet Tiyatroları’nın bir bölümü haline getirilen, 1970 yılında ise Kültür Bakanlığı’na bağlı bağımsız bir birime dönüşen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nü de kapatacak mısınız?

Print Friendly, PDF & Email