Umut Oran: İstihbarat Başbakan’a bağlı değil mi, neden paralel yapılanmaya gidiliyor?

Cumhurbaşkanı da özel istihbarat birimi mi kuruyor?

ANKARA

TBMM Genel Kurulu dün başlayan birleşimini bu öğlen sona erdirirken, sabah saatlerinde ‘bağımsız’ İçişleri Bakanı’nın getirdiği önergeyle Cumhurbaşkanı’na örtülü ödenek kullanma yetkisi verilmesi anayasal tartışma başlattı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Cumhurbaşkanına neden örtülü ödenek veriliyor, bu anayasaya aykırı değil mi? Bağımsız olması gereken İçişleri Bakanı size sormadan mı bu önergeyi verdi? Devlet istihbaratı size bağlı değil mi neden paralel yapılanmaya gidiyorsunuz? Cumhurbaşkanı 7 Haziran seçimleri için mi özel istihbarat birimi kuruyor?” diye sordu.

‘BAĞIMSIZ’ BAKAN ÖNERGE VERDİ

TBMM’nin dün başlayan görüşmelerinde bu sabah yaşanan gelişme Umut Oran tarafından jet hızıyla TBMM gündemine taşındı. Umut Oran, Başbakan Davutoğlu’na konuyla ilgili soru önergesi yöneltti. Oran önergesinde, “Bu sabaha kadar süren TBMM Genel Kurul görüşmelerinde ‘bağımsız’ İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün verdiği bir önergeyle, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu’nun “örtülü ödenek” maddesinde değişiklik yapılarak Cumhurbaşkanına da örtülü ödenek olanağı getirildi” dedi. Önergenin gerekçesinde “Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin milli güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ile olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı bütçesine de örtülü ödenek konulması” ifadesine yer verildiğini anımsatan Umut Oran, Davutoğlu’nu şu soruları yöneltti:

DAVUTOĞLU’NA SORMADAN MI ÖNERGE VERİLDİ?

– Bu önerge verilmeden önce Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü mü? Seçim iş ve işlemleri için 3 aylığına atanan ‘bağımsız’ olması gereken bir isimin İçişleri Bakanı sıfatıyla size sormadan önerge vermesi mümkün mü, bu önergeden haberiniz var mıydı? BU ÖNERGENİN SİZE SORULMADAN DOĞRUDAN 12. CUMHURBAŞKANI’NIN TALİMATI İLE VERİLDİĞİ İDDİASI DOĞRU MUDUR?

PARALEL İSTİHBARAT MI?

– MİT size bağlı çalışırken, İçişleri Bakanı’nın paralel bir istihbarat yapılanması için önerge vermesi sizin görev alanınıza müdahale değil midir?

SARAY’A NE KADAR ÖRTÜLÜ AKTARILACAK?

– 2015 mali yılı bütçesini hazırlarken, böyle bir örtülü ödenek artışını öngörmüş müydünüz, hangi kalemden buraya aktarma yapacaksınız? CUMHURBAŞKANLIĞINA BU YIL İÇİN KAÇ MİLYAR TL ÖRTÜLÜ ÖDENEK AKTARACAKSINIZ?

– Bu önerge ve getirilen uygulama Anayasa’nın 104, 105 ve 163’ncü maddelerine aykırı değil midir? Cumhurbaşkanı’nın açık/kapalı istihbarat yürütmek, savunma hizmeti gibi görevleri var mıdır, İçişleri Bakanınız neden böyle bir önerge verdi?

BÜTÇESİ ZATEN YÜZDE 99 ARTMIŞTI!

– Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2014 yılı için 199 milyon 500 TL’lik bütçeyi yeterli görmüş, 12. Cumhurbaşkanı ise bütçesini yüzde 99’luk artışla 397 milyon TL’ye çıkartmışken neden bir örtülü ödenek istenmektedir?

– 92 yıldır gereksinim duyulmayan bu uygulamaya hükümetiniz neden gerek duydu? Hükümetlerde Başbakanların namusuna bırakılmış olan örtülü ödeneği siz maliye bakanı ve ilgi personel aracılığıyla üç imzayla harcarken, Cumhurbaşkanlığında örtülü ödeneğin denetimi nasıl sağlanacak? Bu uygulama Kamu Mali yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun Örtülü ödenekle ilgili 24. Maddesine de aykırı değil mi?

SARAY İSTİHBARAT BİRİMİMİ KURULUYOR 

– Cumhurbaşkanı Saray’da kendisine özel istihbarat birimi mi kurdu, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı personeli aracılığıyla zaten kendisine istihbarat desteği verilmiyor mu? Cumhurbaşkanı MİT içerisinde kendi özel istihbarat birimini mi kuruyor, bu para oraya mı harcanacak?

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ İÇİN Mİ?

– Cumhurbaşkanına örtülü ödenek uygulaması yaklaşan 7 Haziran seçimlerine yönelik olarak mı getirildi, sabaha karşı görüşmelerde sürpriz biçimde hiç tartışılmadan bu önergenin getirilmesinin gerekçesi nedir?

Print Friendly, PDF & Email