CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “AKP DÖNEMİNDE İSTANBUL: BİR ÇÖKÜŞÜN ANATOMİSİ” isimli bir kitapçık hazırlayarak AKP iktidarları döneminde İstanbul’un her açıdan kaybettiğini, yurttaşlarının fakirleştiğini, eğitimden güvenliğe birçok sorunun patladığını, kentin yaşanılmaz hale geldiğini anlattı. 
“Birlikte yaparız, yapabiliriz, yeniden Kurtuluş Savaşına hazırım” diyen gençleri, kadınları, öğrencileri, www.umutsensin.net üzerinden mücadelenin ilk adımını atmaya çağırdı. 
Umut Oran: Övünç duyduğum önseçim sürecine güvenim tamdır
İSTANBUL
CHP İstanbul Milletvekili, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, “AKP DÖNEMİNDE İSTANBUL: BİR ÇÖKÜŞÜN ANATOMİSİ” ismiyle kitapçık hazırlayarak AKP iktidarları döneminde İstanbul’un her açıdan kaybettiğini, yurttaşlarının fakirleştiğini, eğitimden güvenliği birçok sorunun patladığını, kentin yaşanılmaz hale geldiğini anlattı. “Birlikte yaparız, yapabiliriz, yeniden Kurtuluş Savaşına hazırım” diyen gençleri, kadınlarımızı, öğrencilerimizi, www.umutsensin.net üzerinden mücadelenin ilk adımını atmaya çağırıyorum” diyen Umut Oran, “Övünç duyduğu önseçim sürecine güvenin tam olduğunu” da bildirdi.
Sosyalist Enternasyonal toplantısı için İspanya’da
İspanya’nın Valensiya kentinde bugün başlayan ve iki gün sürecek olan Sosyalist Enternasyonal Akdeniz Komitesi toplantısına katılmak üzere buraya giden Umut Oran, yazılı açıklama yaparak seçime yönelik hazırladığı kitapçığı tanıttı. İstanbul’un sorunlarını saptadığını, çözümleri yurttaşların da katılımıyla bir sonraki adımda duyuracağını belirten Umut Oran açıklamasında şunları kaydetti:
İstanbul AKP zihniyetiyle hesaplaşmalı
İstanbul, 1994’ten bu yana aynı kadroların elinde. Sorunları ertelemekten, üzerlerini örtmekten başka hiçbir siyasi vizyona sahip olmayan bu kadrolar İstanbul’da üretimi, istihdamı, gelir adaletini ve yaşam kalitesini alabildiğine düşürdüler. İşsizlik ve yoksulluğu, rant ve suç ekonomisini sınırsızca büyüttüler. Güzel İstanbul AKP’nin başarısız icraatları yüzünden dünyanın yaşanması en zor kenti olma yolunda hızla ilerliyor maalesef. İstanbul bu kadrolarla, bu zihniyetle hesaplaşmak zorundadır. Bu hesaplaşmanın ilk adımı da İstanbul gerçekleriyle yüzleşmektir.
İstanbul çöküyor
AKP’nin bugüne dek bilgi kirliliği yaratarak tüm vatandaşlarımıza bir başarı hikayesiymiş gibi sunduğu İstanbul icraatları, aslında “Bir Çöküşün Hikayesi”dir! İstanbul çöküyor! Bu nedenle ülke ve tabii ki İstanbul’umuz için çok önemli olan 7 Haziran seçimleri öncesinde ilk adımı atarak herkesin kendi vicdan muhasebesinde etkili olmasını umduğum bir çalışmayı kamuoyuna, partilimize bugün sunuyorum. İstanbul’un acı gerçeklerini, “AKP Döneminde İstanbul, Bir Çöküşün Anatomisi” ismiyle gömlek cebine sığabilecek bir kitapçıkta topladık. Bu çöküşün anatomisine tüm yurttaşlarımız www.umutoran.com adresinden ulaşabilirler. Dünyanın en önemli metropollerinden İstanbul umutsuzluğa mahkum değildir. Bu nedenle sizlerin katılımıyla çoğulcu hale getireceğimiz “İstanbul Nasıl Kurtulur?” isimli çözüm, tedavi çalışmamızı da yakın zamanda sizlerle paylaşacağım.
Tüm yurttaşlara seslendi: Umut Sensin, net!
Ben… Sen… O… demeden herkesin bu gidişe artık ‘dur’ demesinin zamanı geldi. Türkiye’yi yokluk içinde, her köşesinden yolsuzluk fışkıran, karanlık bir ülke olmaktan kurtarıp, ışıl ışıl, insanlarımızın gözlerinin içinin güldüğü, yarınına umutla baktığı ülkeye dönüştürmek için artık herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir! İşte bu noktada partimiz üyesi olsun ya da olmasın tüm yurttaşlara, hemşehrilerime, yoldaşlarıma diyorum ki: Umut Sensin! Net!
www.umutsensin.net e açık çağrı
Tüm yurtseverleri, ötekileştirilmişleri, umudunu yitirmişleri, bir başka Türkiye’yi hayal edenleri, hep birlikte vereceğimiz bir mücadeleye destek olmaya ve geliştirdiğimiz çözümleri birlikte hayata geçirmeye davet ediyorum. “Birlikte yaparız, yapabiliriz, yeniden Kurtuluş Savaşına hazırım” diyen gençleri, kadınlarımızı, öğrencilerimizi, emeklilerimizi www.umutsensin.net üzerinden mücadelenin ilk adımını atmalarını bekliyorum.
Önseçim sürecine güvenim tamdır
8 Haziran’da halkın iktidarını kurmak mümkün. CHP örgütünün de bu azim ve kararlılık içinde olduğunu, seçim bölgem İstanbul başta olmak üzere adaylarının yüzde 85’ini önseçimle kendi içinden, özbenliğinden çıkartacağını biliyoruz. Övünç duyduğum önseçim sürecine güvenim tamdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Cumhuriyet Halk Partililer, 92 yıllık engin bilgi ve birikimiyle; kendisine yaraşır, donanımlı, temiz, dürüst, üzerinde hiçbir şaibe bulunmayan pırıl pırıl insanları, halkın iktidarını kurması için vekaletini vereceği isimleri belirleyecektir.
Bir bakışta İstanbul’un çöküşü
Umut Oran’ın açıklamasında sözünü ettiği kitapçıkta İstanbul’un çöküşü şu 19 başlık altında özetleniyor:
“Tek göz adaya hapsolmuş bir büyük aile. İstanbullu meğer zenginmiş ama haberi yok. İstanbulluları bağlayan köprüler yıkılıyor. Dolar milyarderleri arsızca artıyor. Milyonlarca İstanbullu kiraya çalışıyor. İstanbul’un büyük derdi işsizlik. İş kazalarında utandıran liderlik. Beton çölünde çılgın proje serabı. Bir İstanbul klasiği: Suç ve Ceza. İstanbul, bonzainin başkenti oldu. Trafik bir terör halini aldı. İstanbul açık fuhuş alanı oldu. Hastaneler özelleşti sağlık ticarileşti. Parası olmayana okul yok. Reel sektör ve ticari hayat çöküşte. İstanbul devletten alacaklı. Dış ticaret açığının 2/3’ü İstanbul’da oluşuyor. İstanbullu borçla yaşıyor. İstanbul’a turist geliyor para gelmiyor.”
Basın Açıklaması:
AKP-DONEMINDE-ISTANBUL-BIR-COKUSUN-ANATOMISI_v2-2-1

CHP-Istanbul-Brosur-12-122015-1

Print Friendly, PDF & Email